10 Iyashikei Anime Önerisi
Iyashikei türüne giriş yapmak isteyenler veya bu türde daha fazla iş izlemek isteyenler için 10 öneri.

Iyashikei nedir?

 Iyashikei Japonca'da "iyileştirme" anlamına gelen bir kelimedir ve anime/manga içerisinde temel amacı izleyici üstünde iyileştirici veya rahatlatıcı bir etki uyandırmak olan alt türü tanımlamak için kullanılır. Iyashikei eserleri genellikle; doğayı, sıradanlığı ve hayattaki küçük keyifleri merkezine alan, çok az veya hiç çatışma olmayan alternatif gerçeklikleri içerir.

Mushishi

Mushishi

Stüdyo: Artland

Türler: Doğaüstü, Fantastik, Gizem, Macera, Psikolojik, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 49

Yayın Yılı: 2005-06 (İlk Sezon) ve 2014-15 (İkinci Sezon, Ekstra Bölümler ve Film)

Kaynak: Manga

 Mushishi, 19. yy Japonya'sını kendisine temel alan alternatif bir gerçeklikte geçmektedir. Bu dünyada "Mushi" adı verilen ve herkesin göremediği canlılar yaşamaktadır. Bu canlıların çoğu insanların dünyası o ya da bu şekilde etkilemektedir ve olumsuz etkileyenlerin ortaya çıkardığı sorunları ise "Mushishi" adı verilen kimi gezgin kimi ise yerleşik hayatı benimsemiş kişiler çözmektedir. Ana karakterimiz Ginko da geçmişini hatırlamayan gezgin bir Mushishi'dir. Mushishi serisi boyunca her bölümde Ginko'nun Mushilerin sebep olduğu farklı farklı sorunları çözmesini izliyoruz. Şovun ana amacı, izleyiciye bu sorunlar sırasında anlattığı hikayeler ile bir mesaj iletmek. Bu mesajların teması ise her bölümde farklılık gösteriyor ve çoğunlukla izleyiciyi birçok farklı konu üzerinde düşünmeye itiyor. Ayrıca, Japon folklöründeki doğaüstü canlılar olan "Youkai"lardan ve birçok farklı mitolojiden esinlenen Mushishi, bölümsel hikayelerinin birçoğunda karanlıklaşan bir eser. Mushishi'de hikayeleri mutlu son ile bitmeyen birçok karakter görmeniz muhtemel. Her ne kadar neredeyse tüm bölümlerindeki hikayeler harika bir şekilde yazılmış ve ustaca sunulmuş olsa da çoğunlukla karanlık hikayeler işleyen Mushishi neden izleyenlerinin birçoğu tarafından bir iyashikei olarak kabul ediliyor? Çünkü, iyashikei eserlerinde her zaman gördüğümüz o rahatlatıcılık Mushishi'de çoğu zaman hikayeler üstünden değil atmosfer üzerinden izleyiciye iletiliyor. İnsanın içini huzur ile dolduran manzara çizimleri, her duruma uygun bir parça barındıran güzel mi güzel müzikleri ve atmosferi muhteşem şekilde güçlendiren ses dizaynı ile Mushishi, her ne kadar yer yer insanın yüreğini burkan ya da içini huzursuzluk ile dolduran hikayeler sunsa da izleyicilerine her zaman onları içine çeken birinci sınıf kalitede bir atmosfer ortaya koyarak iyashikei türünün en iyi örneklerinden birisi olmayı başarıyor.

ARIA

ARIA

Stüdyo: Hal Film Maker

Türler: Bilim Kurgu, Fantastik, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 55

Yayın Yılı: 2005-08

Kaynak: Manga

 ARIA serisi, iyashikei türü içerisinde özel bir yere sahip animelerden birisi. Ana hikayesi 3 sezon ve 1 OVA bölümü ile toplam 55 bölüm süren serimiz, iyashikei türünün en iyi örneklerinden birisi sayılmasının yanı sıra bu türün—her ne kadar iyashikei günün sonunda hala daha niche bir tür olarak kalsa bile—popülerleşmesinde de çok önemli bir yere sahip. Sailor Moon ve Princess Tutu gibi animelerden de tanıyabileceğiniz büyük usta Junichi Satou tarafından yönetilen serimizin hikayesi 24. yüzyılın başlarında, artık yaşanılabilir bir gezegen haline getirilmiş ve sular ile kaplı olan Mars'da (ya da serideki ismi ile Aqua'da) geçmekte. Hikayemizde, insanların Venedik'in birebir kopyasını Aqua üzerinde inşa ederek ismini Neo-Venezia koydukları şehirdeki gondolcu çırakları olan Akari Mizunashi ve arkadaşlarının günlük maceraları konu alınıyor. Neredeyse her bölüm Akari veya arkadaşları Aika ve Alice için bir hayat dersi barındırıyor. Bir yandan Neo-Venezia'nın harika doğal güzelliklerini görürken bir yandan da bu karakterlerin olgunlaşmasını izliyoruz. ARIA'yı bu kadar özel yapan en önemli ögeler ise yazım ve prodüksiyon kalitesi. Animedeki her bölüm (animeye özel olan orijinal bölümlerin birkaçı hariç) bir yandan ustaca yazılmış senaryolara ve karakter gelişimlerine sahipken bir yandan da Junichi Satou'nun büyülü yönetmenliği ve Choro Club ile Takeshi Senoo'nun ellerinden çıkmış olan harika müzikler eşliğinde sunduğu kendine has atmosferiyle beraber izleyiciye nefes kesici bir deneyim yaşatmayı başarıyor. Ayrıca her bölümün bir sonrakilere etkide bulunduğunu açıkça hissettirebilmesi ve ana karakter üçlüsünün usta gondolcu olmaya doğru yolculuklarında onlara eşlik ediyormuş hissini harika bir şekilde izleyiciye aktarabilmesi ile bölümsel hikaye anlatımına sahip şovlar ile arası olmayanları bile kendisine çekebilecek bir seri. Ancak, her ne kadar kaliteli ve esnek bir iş olsa da genel tonu bazı kişilere biraz fazla vıcık, fazla duygusal gelebilir. O yüzden benim önerim, ilk sezon olan "Aria the Animation"ı izlemeniz ve serinin genel tonunu beğenmediğiniz takdirde ikinci sezona geçmemeniz. Eğer ilk sezonu beğenirseniz de hiç düşünmeden hızlıca devam sezonlarına geçebilirsiniz; çünkü ARIA, her sezonunda tonunu aynı tutarken kalitesini arttıran bir iş.

Flying Witch

Flying Witch

Stüdyo: J.C. Staff

Türler: Doğaüstü, Komedi, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Yılı: 2016

Kaynak: Manga

 Bir cadı çırağı olan Makoto Kowata'nın, hem lise hem de cadı eğitimini tamamlama amacı ile kırsal bir bölgede yaşayan akrabalarının yanına taşındıktan sonraki maceralarını konu alan Flying Witch isimli bu şovumuz, tıpkı ARIA gibi hayatın iyi yönlerine ve hayattan çıkarılması gereken derslere odaklanan bir eser. Her ne kadar temasının gerektirdiği "büyülü atmosfer"e pek sahip olmasa da iyi animasyonları, eğlenceli karakterleri ve büyünün de işin içine dahil olması ile ilginçleşen bölümsel hikayeleri ile iyashikei türüne ilgi duyanların kaçırmaması gereken bir anime. Tek büyük sıkıntısı ise yarım bitmesi ve devam sezonunun gelme ihtimalinin çok düşük olması.

Kino no Tabi: the Beautiful World

Kino no Tabi: the Beautiful World

Stüdyo: A.C.G.T.

Türler: Dram, Fantastik, Macera, Psikolojik, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 13

Yayın Yılı: 2003

Kaynak: Hafif Roman

 Kino no Tabi, Kino isimli bir gezgin ve konuşma yetisine sahip motosikleti Hermes'in farklı farklı ülkelerde geçirdiği maceralarını konu alıyor. Bu ikilinin her bölümde farklı bir temaya sahip ülkeye gitmelerini ve farklı bir filozofik konuyu temeline alan Kino no Tabi, yer yer insanı huzursuz etmesi ile "iyashikei mi değil mi?" tartışmalarının göbeğinde yer alsa da güçlü atmosferi ve birçok negatif konuya getirdiği pozitif bakış açıları ile birçok kişi tarafından iyashikei olarak kabul edilen bir eser. Eğer izlemek istediğiniz iyashikei animesinin kafa yordurmasını ve filozofik konulara değinmesini de istiyorsanız, Kino no Tabi bu iş için en iyi tercihlerden birisi.

So Ra No Wo To

So Ra No Wo To

Stüdyo: A-1 Pictures

Türler: Bilim Kurgu, Komedi, Müzik, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 14

Yayın Yılı: 2010

Kaynak: Orijinal

 "Kıyamet sonrası" temasına yakın bir dünyada geçen So Ra No Wo To, ülkenin en ucundaki bir garnizona borazancı olarak atanan Kanata Sorami'nin bu garnizonda ve garnizonun bulunduğu şehirde yeni tanıştığı kişilerle olan maceralarını konu alıyor. Savaşların yok olma eşiğine getirdiği bu dünyada bile umudun olabileceğini gösteren So Ra No Wo To, CGDCT ve savaş dramı türlerini bir araya getirerek nadir rastlanan bir konsept ile beraber hikayesini önümüze sunuyor. Akıcı animasyonları, insanın içini huzur ile dolduran müzikleri ve iyi yazılmış karakterleri ile harika bir iyashikei deneyimi sunan So Ra No Wo To'nun benim gözümde en büyük eksisi devamının asla gelmeyecek olması. Eğer bu seri devam ettirilse ve geçtiği dünya daha da fazla deşilseydi ortaya nadide bir iyashikei işi çıkabilirdi ama bu haliyle bile izleyeceği iyashikeide hem yüksek prodüksiyon hem de iyi yazım kalitesi isteyenler için güzel seçeneklerden birisi.

Shoujo Shuumatsu Ryokou

Shoujo Shuumatsu Ryokou

Stüdyo: White Fox

Türler: Bilim Kurgu, Macera, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Yılı: 2017

Kaynak: Manga

 Sırada bir başka "Kıyamet Sonrası" şovumuz var. Shoujo Shuumatsu Ryokou, bu listedeki en ilginç isim olabilir. Savaşların yok ettiği, geriye sadece bir avuç insanın kalmış olduğu bu dünyada Chito ve Yuuri isimli iki arkadaşın bulundukları şehrin tepesine doğru olan yolculuklarına tanık oluyoruz. İkilimiz yer yer farklı insanlara yer yer ise eski insanlardan geriye kalmış mekanlara denk gelip birçok farklı olay üzerinden ortaya felsefik tartışmalar sunuyorlar; ancak, bu felsefe olayı başka şovlardakinden çok farklı bir biçimde gerçekleşiyor. Chito ve Yuuri neredeyse doğduklarından beri bu kıyamet sonrası dünyada oldukları için dünyaya bakış açıları bizimkisinden çok farklı. Bu da onların bize oldukça normal gelen kavramlar ile olayları sorgulamalarına yol açıyor ve böylece izleyiciyi daha önce hiç düşünmediği konular üstünde kafa patlatmaya teşvik ediyor. Bu tarz beyin fırtınalarının yanında da rahatlatıcı bir atmosfer ve böyle bir dünyada bile umut dolu kalabilen iki karakteri eklemesi ile bir yandan rahatlatan bir yandan da düşündüren bir iyashikei haline geliyor.

Barakamon

Barakamon

Stüdyo: Kinema Citrus

Türler: Komedi, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Yılı: 2014

Kaynak: Manga

 Barakamon; genç, yetenekli ve yakışıklı ama bir o kadar da kibirli bir hat sanatçısının kişisel gelişim hikayesini konu alıyor. Ana karakterimiz Seishuu Handa, deneyimli bir hat sanatçısı eseri hakkında sert yorumlar yaptıktan sonra soğukkanlılığını kaybeder ve bu eleştirilere yumruğu ile cevap verir. Bunun sonucunda babası tarafından kendisine çeki düzen vermesi amacı ile kırsal bir bölge olan Goto Adası'na gönderilir. Barakamon, bize bu genç sanatçının bu adada tanıştığı yeni kişiler ile beraber kendisini ve sanatını nasıl geliştirdiğini harika görseller ve müzikler eşliğinde sunarak birçok gencin bağ kurabileceği bir yandan öğretici bir yandan da rahatlatıcı bir şov sunuyor.

Super Cub

Super Cub

Stüdyo: Studio KAI

Türler: Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Yılı: 2021

Kaynak: Hafif Roman

 Kendi başına yaşayan ve ne bir arkadaşı ne bir hobisi ne de bir işi bulunan Koguma'yı konu alan Super Cub, bize hayatta hiçbir amacı olmayan yalnız bir gencin edindiği bir hobi sayesinde nasıl da hayattan keyif almaya başladığını anlatıyor. Bir iyashikei animesinin nasıl olması gerektiğini çok iyi anlamış olan yönetmen Toshirou Fujii'nin elinden gelen bu iş, Studio KAI'ın hikayeye harika şekilde uyan görselleri ve müzikleri ile birleşerek son yılların en iyi iyashikei animelerinden birisini izleyicilerin beğenisine sunuyor.

Tonikaku Kawaii

Tonikaku Kawaii

Stüdyo: Seven Arcs

Türler: Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 12

Yayın Yılı: 2020

Kaynak: Manga

 Resmen, 50 bölüm geçtikten sonra bile birbirlerine karşısındaki kişiyi sevdiğini belli edemeyen ana karakterlerden sıkılmış kişiler için yazılmış gibi duran Tonikaku Kawaii, daha yeni tanışmalarına rağmen hemencecik evlenen iki gencin yeni evli hayatlarını konu alıyor. Birbirlerini daha tam tanımadan evlendikleri için bir yandan evliliğin kendisine bir yandan da partnerlerine alışmaya çalışan çiftimizin günlük maceraları her ne kadar gerçekçilikten uzak olsa da gereksiz dram içermeyen, kafa dinlemelik bir romantizm arayanlar için bulunmaz nimet niteliğinde. Ufak tefek birçok falsosu bulunsa ve görsel kalite yerlerde olsa da Tonikaku Kawaii, iyashikei türünün hakkını veren nadir iyashikei-romantizm animelerinden birisi.

Bonus: Emiya-san Chi no Kyou no Gohan

Bonus: Emiya-san Chi no Kyou no Gohan

Stüdyo: ufotable

Türler: Doğaüstü, Komedi, Yaşamdan Kesitler

Bölüm Sayısı: 13

Yayın Yılı: 2018

Kaynak: Manga

 Listemizdeki son isim olan Emiya-san Chi no Kyou no Gohan'ı "bonus" ismi altında listeye eklememin sebebi, her bölümü 14 dakika olan bu kısa seriyi izlemek için öncesinde ya 2006 yılında çıkmış olan Fate/Stay Night'ı ya da 2014 yılında çıkmış olan Unlimited Blade Works'ü izlemiş olmanız gerekmesi. Çünkü, yemek tariflerine odaklanan bu sakin serimiz normalde bir aksiyon serisi olan Fate/Stay Night'ın birçok yan serisinden bir başkası. Fate serisindeki yan işler çoğunlukla ana hikayedeki karakterleri ya hiç barındırmaz ya da onları tanınmaz hale sokar. Emiya-san Chi no Kyou no Gohan ise her ne kadar bazı karakterlerin yer yer ana seride asla göremeyeceğiniz kadar iyi davranışlar sergilediği kısımlara sahip olsa da karakterlerin özünü koruyabilmiş olan bir iyashikei animesi. Eğer Fate'in ana hikayesini konu alan serileri izlemiş ve serideki karakterler ile biraz daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız, Emiya-san Chi no Kyou no Gohan sizin için biçilmiş kaftan.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları