Animelerde Saç Renklerinin Anlamları
Anime karakterlerinin saç renkleri ve kişilikleri arasında ilişki olduğunu biliyor muydunuz?

Animelerde karakterlerin kişiliklerinin bir sembolü olarak renkler kullanılır fakat renkler kişilikleri ifade etmek için tek yol olmadığından renkler ve kişilik arasında kurulan bağ tamamen tutarlı değildir. Yine de anime karakterlerinin kişilikleri ve saç renkleri arasında bağ olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Renkler ve onlara yüklenilen sembolik anlamlar kültürden kültüre farklılık gösterdiği gibi kültürler arası etkileşimden dolayı benzerlik de gösterir. Gelin şimdi Japon kültürünün bir eseri olan animelerde renkler karakterlere nasıl yansıtılmış bakalım.

 

Siyah Saç

(L- Death Note, Lelouch Lamperouge - Code Geass, Roy Mustang - FMA, Kagome Higurashi - Inuyasha, Mio Akiyama - K-ON!, Mikasa Ackerman - AOT)

Gizemli, zarif, zeki, yetekli, güçlü, havalı, acımasız, onurlu karakterlerdir. İyi yönleri, kötü yönlerinden çok olan siyah saçlı karakterler bilge ve ileri görüşlüdür.

 

Kahverengi Saç

(Yagami Light - Death Note, Shinichi Izumi - Kiseijuu, Kiyotaka Ayanokouji - Classroom of Elite, Yuuki Cross - Vampire Knight, Naho Takamiya - Orange, Yui Hirasawa - K-ON)

Samimi, çekici, rahat. Bu saç rengi en yaygın kullanılan saç renklerinden biri olmakla beraber okul ve günlük yaşam temalı animelerin baş karakterleri genelde kahverengi saçlıdır. Dost canlısı ve çekici olan bu karakterler izleyicilerde unutulmaz izler bırakır.

 

Kızıl Saç

(Shanks - One Piece, Kagami Taiga - KNB, Gaara - Naruto, Erza Scarlet - Fairy Tail, Shirayuki - Snow White with the Red Hair, Kushina Uzumaki - Naruto) 

Agresif, inatçı, güçlü, duygusal, çekici. Kızıl saçlı karakterler görünüşleri itibariyle çok dikkat çekicidir bunun yanında oldukça güçlü kişilikleri vardır. Duygu patlaması yaşadıklarına sık sık şahit oladuğumuz bu karakterler aynı zamanda sorumluluk duygusu gelişmiş ve çalışkan karakterlerdir.

 

Pembe Saç

 

(Natsu Dragneel - Fairy Tail, Renzo Shima - Blue Exorcist, Yuuji Itadori - Jujutsu Kaisen, Sakura Haruno - Naruto, Ram - Re:ZERO, Zero Two - Darling in the FranXX)

Sevimli, saf, enerjik, duygusal, inatçı. Bu karakterler, duygularıyla karar verip fevri hareket ettiklerinden bazen onları sinir bozucu bulabilirsiniz. 

 

Mor Saç

(Sinbad - AOS, Atsushi Murasakibara - KNB, Ayota Kirishima - Tokyo Ghoul, Hitagi Senjougahara - Bakemonogatari, Yuri Nakamura - Angel Beats, Shinoa Hiragi - Owari no Seraph)

Güçlü, huysuz, gizemli, zeki, kötümser. Mor saçlı karakterler genelde diğer karakterlerle yakın ilişki kurmayan, diğerlerine üstten bakan karakterlerdir. Zekaları ve güçleriyle oldukça havalı bir izlenim bırakırlar.

 

Yeşil Saç

(Zoro Roronoa - One Piece, Shintarou Midorima - KNB, Izuku Midoriya - MHA, Hanako Koyanagi - Wotakoi, C.C. - Code Geass, Tsuyu Asui - MHA)

Çalışkan, azimli, güvenilir. Bu karakterlerin bir çok iyi özelliği vardır bunun yanında verdikleri ilk izlenim pek de iyi değildir. Genelde hikayeleri öğrenildiği zaman sevilirler.

 

Mavi Saç

(Kuroko Tetsuya - KNB, Nagisa Shiota - Assassination Classroom, Kamina - Gurren Lagan, Juvia Lockser - Fairy Tail, Rem - Re:ZERO, Esdeath - Akame ga Kill)

Sessiz, sakin, akıllı, hırslı, yetenekli. Mavi saçlı anime karakterleri empati duyguları kuvvetli zeki karakterlerdir. İyi özellikleri oldukça fazladır bunun yanında koyu mavi saça sahip anime karakterleri genelde kendini beğenmiş olur.

 

Turuncu Saç

(Pain - Naruto, Ichigo Kurosaki - Bleach, Hinata Shouyou - Haikyuu, Nami - One Piece, Orihime Inoue - Bleach, Emma - The Promised Nverland)

Enerjik, cesur, güçlü, iyimser. Güçlü bir auraları vardır. İlgi çekerler ve bunu eforsuz yaparlar. Unutulmaz ve güçlü hikayeleri olur.

 

Sarı Saç

(Naruto Uzumaki - Naruto, Arataka Reigen - Mob Psycho 100, Zenitsu Agatsuma, Demon Slayer, Tsumugi Kotobuki - K-ON, Kaori Miyazono - Your Lie in April, Violet Evergarden - Violet Evergarden)

Sersem, saf, inatçı, çocuksu, güvenilir. Bir çok zıt özelliği bir arada bulunduran sarışın anime karakterleri kendilerine güvenirler, sonuca bağlı olarak diğerlerinin gözünde güvenilir ve lider olabilirler ya da boyundan büyük işlere kalkışan bir çocuk. Genel olarak saf ve sevilesi kişilikleri vardır.

 

Beyaz / Gri Saç

(Hatake Kakashi - Naruto, Killua Zoldyck - HxH, Kaneki Ken - Tokyo Ghoul, Nao Tomori - Charlotte, Kanade Tachibana - Angel Beats, Mirajane Strauss - Fairy Tail)

Olgun, güçlü, zeki, umursamaz, gizemli, sıra dışı. Bu karakterlerin genelde üzücü bir geçmişi olduğundan başlarına gelen olumsuzluklara karşı umursamaz ve kaygısızdırlar. Güçlü bir mentale sahiptirler. Pes etmek yerine, acılarının onlara bıraktıklarıyla beraber yürümesini öğrenmiş karakterlerdir.

 

Kuroko no Basket

Gelin şimdi bu renklerin bazılarını tek bir anime üzerinden inceleyelim. Karakterlerinin saç renkleri, kişilikleri ve isimleri arasında bağlantı olan Kuroko no Basket animesi renklerin sembolize ettiği kişilik özelliklerinin en açık göründüğü animelerden biridir. 

Kuroko; açık mavi saçlı. Akıllı, yetenekli, insanları okuma konusunda oldukça iyi, sessiz, sakin, ilk bakışta farkedilmeyen bir karakter. Kuro Japonca siyah demek ve animede kendisine gölge deniyor. 

Aomine; koyu mavi saçlı. Akıllı, yetenekli, hırslı ve kendini beğenmiş. Aomine animede güçlü ve kendini beğenmiş bir karakter. Kuroko gibi azimli olmaktan ziyade kendini beğenmiş bir karakter, animenin sonlarına doğru karakter gelişimiyle birlikte bu yönleri değişmiştir. Ao Japonca mavi demek. 

Akashi; kızıl saçlı. İnatçı, güçlü, çekici ve özgüveni yüksek bir karakter. İlk bakışta dikkatleri üzerine çekiyor.  Aka, japonca kırmızı demek.

Midorima; yeşil saçlı. Çalışkan, azimli, güvenilir ve biraz da soğuk bir karakter. Midori Japonca yeşil demek.

Murasakibara; mor saçlı. Güçlü, zeki, huysuz, kendini beğenmiş bir karakter. Murasaki Japonca mor demek.

Kise; sarı saçlı. Sersem, çocuksu, inatçı bir karakter olmasının yanında oldukça sevilesi. Kiiro Japonca sarı demek.

 

Renkler genel olarak karakterlerde bu kişilikleri sembolize etse de farklılık gösteren karakterler elbette var. Bunun yanında ilk bakışta birbirine pek de benzemeyen aynı saç rengine sahip anime karakterleri arasındaki ortak yönlere dikkat çekmek istedim ve görselleri buna göre hazırladım. Genel olarak kendi analizlerimle ve yaptığım tespitlerle hazırladığım listede sotaku.com sitesinden de yararlandım. 

Sizin renk başlıkları altında aklınıza genel anime karakteri ya da özellik var mı?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları