Call of the Night, Nazuna’nın Boş Dairesi, Onun Yalnız Gece Hayatı Tarzını Yansıtıyor
Ko; Nazuna’nın evini iki kere ziyaret etti ve dairesi neredeyse bomboştu. Belki de Nazuna’nın kalbi daha boştur…

   Call of the Night, 2022 yazı anime sezonunda bulunan; yalnız çocuk Yamori Ko'nun gece sokaklarda tek başına dolaşırken hayatındaki anlamı bulma arayışının hikayesini anlatan yeni bir anime dizisidir. Ama umursamaz vampir Bayan Nazuna ile tanıştığından beri o kadar yalnız değil ve de hiç olmadığı kadar mutludur.

   Nazuna Ko’yu arkadaş olarak sever ama… bundan daha fazlası da vardır. Gecenin doğaüstü varlığı olan Nazuna, Ko gibi bir ölümlünün anlayamayacağı şekilde düşünmekte ve hareket etmektedir. Bununla birlikte, Nazuna’nın duygusal durumu, kişiliği ve hayat biçimi hakkında fikir edinmek şaşırtıcı derecede kolaydır. Nazuna itiraf etmese bile içsel dünyasında Ko’dan daha boş olabilir...

Nazuna'nın Evinin ve Kalbinin Boşluğu...

Nazuna'nın Evinin ve Kalbinin Boşluğu...

   Bazı anime karakterleri; My Hero Academia’daki Shoji Mezo gibi doğal minimalistken, diğerleri yoksulluk içindedir ya da bir sürü mal mülk satın almakla meşgullerdir. Call of the Nİght’taki Nazuna’ya gelince ise; -neredeyse- boş bir dairesi vardır ve sadece basit bir futon ve dolabında hiç kullanmadığı 1980’lerden kalma bir cep telefonu gibi şeylerle, tek başına yaşamaktadır. Bunun yanı sıra; darmadağın, pis ya da kirli olmayan bir daire görmek güzel. Aslında daire, pırıl pırıl temiz bir yerdir.

   Ancak, bir kişinin yaşam alanı aynı zamanda onun kim ve ne olduğunun yansımasıdır ve Nazuna’nın neredeyse boş olan dairesi onun hakkında acınası bir şey söylüyordur. Kendini ifade edecek hiçbir eşyası ya da dekorasyonu yok, çünkü muhtemelen ortada ifade edecek hiçbir şey yoktur. Belki de Nazuna geceleri özgürce dolaşıyor ve içini kemiren boşluktan kaçmanın bir yolu olarak Ko’yla dalga geçiyordur. Ama er ya da geç bununla yüzleşmek zorunda kalacak ve Ko, ona bu konuda yardım edebilir.

   Birçok kurgu eserinde vampirler; zenginlik içinde, hizmetkarlarla ve genellikle kraliyet özentisi gibi yaşayan, rahatına düşkün yaratıklar olarak tasvir edilir. Nazuna buna zıt yönde ilerlemekte ve buna uygun bir dairede, minimalist bir yaşam tarzı yaşıyor. Görünüşe göre Ko, onun ilk ve tek gerçek arkadaşı ve Nazuna'nın hayatta kalabilmek için kan aramak dışında hiçbir hobisi ya da projesi yok. Nazuna depresif değil ama boş hayatından ve boş kalbinden gizlice mutsuz olması muhtemel gibi görünüyor. Daha acı olan şey, yalnız Ko; ondan daha fazla kişisel eşyaya sahip ve kendini oldukça sıradan bir insan olarak ifade ediyor. Nazuna o kadarını bile yapamıyor. Dairesinden anlaşılacağı gibi iç dünyası da boşsa, o zaman kalbini doldurmanın vakti geldi. –eğer modundaysa.

Ko, Nazuna'nın Kalbini Sevgi ve Sevinçle Doldurmaya Çalıştığında...

Ko, Nazuna'nın Kalbini Sevgi ve Sevinçle Doldurmaya Çalıştığında...

   Nazuna’nın hemen hemen boş olan dairesi, kişisel hayatı için kesin bir metaforsa, Ko’nun kendisini Nazuna’nın hayatına daha fazla dahil etmek ve onunla yakınlık kazanmaya çalışmak için her türlü nedeni vardır. Aslında, bunun için zaten bir örnek var. Call of the Night 1. ve 2. bölümde, Ko yeni arkadaşı Nazuna’ya, ona aşık olma niyetini açıkça belirtti ve böylece ısırılıp, kendisi de bir vampir olabilirdi. Bu dünyada, Nazuna gibi vampirler için kan içme eylemi erotiktir, vampir ve kurban arasında gerçek aşk olduğunda, insanı vampire dönüştürme eylemi Nazuna’nın açıkladığı gibidir. Nazuna’nın aşk ve vampirsel üreme fikrine verdiği utangaç tepkilere dayanarak, Nazuna henüz bu tür bir bağlılık ya da yakınlığa hazır değildir. Nazuna, Ko gibi bir partner için kalbinde yeterince yer olsa bile basitçe söylemek gerekirse, utangaçtır.

   Ko’nun tek taraflı sevgisini Nazuna’nın zihinsel engellerini yıkmak için bir araç olarak kullanması ya da en azından denemesi ile Nazuna’nın zihninde duygusal bir kuşatmaya yol açabilir. Call of the Night; Ko’nun olmasını istediği gibi doğaüstü bir romantizm değildir. Daha çok, Nazuna’nın iç dünyasında bir birey olarak büyüyüp gelişebileceği bir konumda olduğu, duygusal iyileşme ve kendini kabul etme hikayesi gibidir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

1 comment

JustBurak
This comment contains spoilers. Click here if you want to read.

way

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

Disqus Yorumları