Japonya Korsanla Mücadelede Büyük Bir Adım Atıyor!
Japonya, korsanlıkla mücadelede büyük bir adım atmayı planlıyor.

Japonya Korsanla Mücadelede Büyük Bir Adım Atıyor!

Japonya çıkışlı animeleri internet âleminde ücretsiz şekilde izlememiz aslında birnevi korsan bir durumdur ve bu korsan çerçeve, Japonların başını ağrıtmakta. Japonya, hele ki korona'nın da ortaya çıkmasıyla dijital yayımcılıkta elde edeceği gelirin birçoğunu korsan yayımlar nedeniyle kaybetmekte. Bu nedenle Japonya bunun için büyük bir örgüt kurmayı planlıyor.

Japonya'nın Korsanla Mücadele Örgütü: IAPO / International Anti-Piracy Organization (Uluslararası Korsanlıkla Mücadele Örgütü)

CODA (Content Overseas Distribution Association / Yurtdışına İçerik Dağıtım Kurumu), sınırsız korsanlıkla mücadele tedbirlerini hayata geçirmek için Nisan 2022'de uluslararası işbirliği örgütü "Uluslararası Korsanlıkla Mücadele Örgütü (kısaltması IAPO)" kurmaya hazırlanıyor.

Japonya dijitalleşmenin de getirmiş olduğu büyük miktarda içeriğe erişimin, korsancılıkta artmaya gittiğini ve bu korsancılık için yaptırımlar uygulamaya gideceğini açıkladı.

CODA bunun için uluslararası işbirlikçi bir örgüt kurarak birçok ülkeden katılımcı sağlayarak anime sektöründeki korsancılığı uluslararası olarak azaltmaya gidecek ve bu azaltmaya gideceği çizelgede korsan yayımcılık yapanlara yaptırımlar da uygulanacağı belirtilmekte.

Şu anda katılımcı ülkeler; Japonya: CODA, ABD: MPA, Güney Kore: KCOPA, Çin: Çin Telif Hakkı Kurumu, ASEAN ülkeleri şu anda bu IAPO'yla anlaşmış durumda. IAPO bu ülke sayısını arttırarak küresel olarak korsancılıkta azalmaya gidecek.

http://coda-cj.jp/news/detail.php?id=229&continueFlag=04b2ca77d5a714d1058872d5a7663502

CODA'nın Korsanlıkla Mücadele İçin Yayımladığı Kısa Film

Nasıl Yani Anime İzleyemeyecek Miyiz?

IAPO örgütü çalışmalarına 2022 Nisan'da başlayacağını söylese de uzun süreçte bu durum bizi pek etkileyecek gibi durmuyor. Küresel olarak IAPO'nun anlaşmış olduğu ülkelerde animeleri korsan olarak izlemek bir hayli zor olacaktır. Türkiye'de maalesef ki dijital olarak anime yayımı yapan resmi kurum olmadığından şu an için endişelenmemize gerek yok.

https://discord.gg/6rD5sDC https://www.youtube.com/c/AnimanTR/videos https://twitter.com/Animanbey

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

1 comment

ozhanaytekin
This comment contains spoilers. Click here if you want to read.

Netflix anime yayını yapıyor. Bu işe daha fazla girerse, kendisi de mücadele edebilir.

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

Disqus Yorumları