Demon Slayer Nezuko’nun Travması Sıklıkla Göz Ardı Edildi. Ama Neden?
Demon Slayer’dan Tanjiro ve Nezuko Kamado çocukluklarında bir çok şey yaşadılar, ama neden küçük kardeşin yaşadıkları sıklıkla göz ardı edildi?

Demon Slayer’dan Tanjiro ve Nezuko Kamado çocukluklarında bir çok şey yaşadılar, ama neden küçük kardeşin yaşadıkları sıklıkla göz ardı edildi?

Tanjiro ve kardeşi Nezuko’nun, birbirlerine olan bağlılıkları, animenin dünya çapında ki fanlarını kendine hayran bırakıyor. Demon Slayer’ın baş karakteri olan Tanjiro, kardeşine olan verisinden dolayı özellikle övgü alıyor. Bununla beraber anime çoğunlukla Tanajiro’nun, şeytan olmuş Nezuko’yu tekrar insan haline getirme çabalarını üzerine yoğunlaşıyor.

Genç yaşta olmasına rağmen, bu ikili şeytan karşı yapılan savaşta ciddi kayıplar yaşadı, ama Nezuko’nun varlığı birçok kez görmezden gelindi ya da üzerinde çok durulmadı. Diğer yandan ise, Tanjiro’nun travmasına rağmen çaba göstermesi ve güçlenmesi övgüyle karşılanıyor. Neden Nezuko’nun travması üzerinde durulmuyor?

Bu kısımda ilk bölümden bahsedeceğim hiç izlemedim ve spolier sevmem diyorsanız okumayın lütfen. Benim için sıkıntı yok diyorsanız devam edelim o zaman. Animenin başında Kamado’nun mutlu ve büyük ailesi gösteriliyor. Bu mutlu aile tablosu, Şeytanların kralı olan Kibutsuji Muzan’ın onları hedef alıp Nezuko ve Tanjiro hariç bütün ailesini katletmesine kadar sürüyor. Tanjiro ev olmadığından dolayı saldırıdan kılpayı kurtuluyor. Ama Nezuko bütün olaya şahit oluyor.

Kardeşler arasında travmalarından dolayı bir rekabet söz konusu değil, ama yakından incelediğimizde Tanjiro’dan fazla olmasa da Nezuko’nun acı çektiği görülmektedir. Yine de bunu anime de açıkça görmüyoruz sanki bu acıyı yaşayan sadece Tanjiro yaşamış gibi gösteriliyor.

Nezuko bütün ailesinin katledildiğini gördü ve hiçbir şey yapamadı. Mutlu ailesi ile normal bir yaşarken bir anda eve tanımadığı bir adam giriyor, sevdiği ve değer verdiği insanları öldürmeye başlıyor. Sadece bu bile travmatik bir tecrübe iken Nezuko’nun, Muzan ile karşılaşmaları burada son bulmuyor.  

Savunmasız bir şekilde ailesinin katledilişini izlemek zorunda kaldı ve ailesinin öldüren o şeytan ırkına dönüştü. Şeytan olarak yaşamak ve yeni karanlık tarafıyla sürekli savaşarak insanlığını kaybetmek zorunda. Nezuko insanlara karşı koruyucu ve temiz kalpli olduğunu defalarca kanıtlamasına sürekli şeytan olduğu için dışlandı ve kötü muamele gördü. O ailesinin katledilişe çaresizce şahit olmasına rağmen ne katil oldu ne de canavar oldu.

Buna rağmen izleyiciler Nezuko’nun travmasıysa başa çıkmasını sadece Daki’ye karşı verdiği savaşta gördüler. Nezuko’nun sonunda güçlerine tam olarak hakim olduğunda, anıları ve duyguları bir anda akmaya başladı. Sonunda içinde birikmiş öfke, düş kırıklığı ve diğer duygularını Daki’ye karşı serbest bıraktı ve animede ilk kez Nezuko’nun zihinsel mücadelesi açık bir şekilde görüldü.

Nezuko yaşadığı trajediye rağmen şeytan içgüdülerini bastırarak insan olarak kaldı, koruması gereken kişileri korudu. Ancak, Nezuko'nun karakterinin karmaşıklığı çarpıcı biçimde göz ardı ediliyor. Hayranlar onu sık sık sevimli ya da güzel bir yan karakter olarak görüyorlar  (büyülüp küçülmesinin sevimli olduğu düşünülsede) ama Nezuko gerçekte bundan çok daha fazlası.

Anime boyunca Nezuko'nun kişiliğinden çok az bahsedilse de, kabul edilmesi gereken önemli bir hikayesi var.  Nezuko Kamado bir ömür boyu yetecek kadar kayıp yaşadı ve yıllarca kendisiyle savaştı ve bu nedenle Tanjiro'nun sevimli küçük kız kardeşinden daha fazlası olarak kabul edilmesi gerekiyor. Belki de animenin gelecek bölümlerinde, Nezuko karakterinin kendi hikayesine yer verilebilir.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

1 comment

Kami-sama Slayer
This comment contains spoilers. Click here if you want to read.

Açık konuşuyorum zerre kadar umursadılar, çünkü kimetsu no yaiba'nın tek olayı ufotable gibi bir stüdyonun bu eseri alıp popüler yapmasıdır, onun dışında hiç bir yerde konuşulduğunu duymadım ben, hikaye desen klişe olduğu içinde "beni öldürün artık zehirlendim klişeden" diyor çünkü bu eser hiç bir şekilde riske girmiyor, şeytan temalı animele're hiç bir şekilde herhangi bir yorum katmıyor yada farklı bir şey sunmuyor, karakterler dediğim gibi klişe, evren desen tek bir kötü adamı öldürmek için yardakçılarını yok etme üzerine kurulu berbat bir hikaye, sebebi ise kimetsu no yaiba zerre kadar karakter gelişimi içermeyen bir anime, örneğin tanjirou hiç değişmiyor, diğerleri de öyle, nezuko desen karakterden bile saymıyorum artık, çünkü konuşamayan ve kendisini adam akıllı ifade edemeyen birisi ve kim neden böyle birisine karakter gelişimi içeren bir hikaye yazsın demişler, böylece travması umursanmamış. Travma sadece olay örgüsü başlatmak için kullanılan ufacık bir hareketti onun dışında hiç bir şeye hizmet etmiyor, ulan tajirou üzerinde bile adam akıllı etkisi yok ya, yani ana karakteri umursamayanların basit bir yan karakteride umursayacağını da düşünmemekteyim.

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

Disqus Yorumları