Anime Tarihinin En Kötü 5 Romantik İlişkisi
Ezber bozan romantizmleriyle anime dünyasının en berbat ilişkilerini mercek altına alıyoruz.

Animeler kurgusal olarak çok farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Size daha iyi bir insan olmanız için ilham veren karakterlerle tanışabilir, bir grup arkadaşınızla harika bir maceraya çıkabilir, yeni bir beceri veya sporu takdir etmeyi öğrenebilir ve belki de size kelebekler veren kahramanınızla karşılaşabilirsiniz. 

Bu ANN listesi ise size bunların hiçbirini vaat etmiyor. Sevgi dolu ve destekleyici bir ilişki kurmaya çalışırken yapılmaması gerekenlerin bir dersi niteliğinde, Lady Gaga'nın da bahsettiği 'Bad Romance' tabirinin tam karşılığı bu liste ile kötü ilişkilere müdahele etme zamanı.

ANN ve Funimation editörlerinden Jacki Jing'in videosu

5| Love Hina

5| Love Hina

2000'li yılların en popüler romantik komedilerinden biri Love Hina animesinin konusu oldukça basit. Tokyo Üniversitesi giriş sınavlarında başarısız olan genç adam Keitaro, evden kovulur ve büyükannesiyle birlikte yaşamaya başlar. Büyükannesi otelini, yalnızca kadınlara hizmet veren kiralık yurda dönüştürmüştür ve Keitaro'yu müdür yapmaya karar verir. Böylece Keitaro'nun komedi-kum torbası hikayesi başlamış olur. 

Love Hina'nın komedisinin büyük bölümü, Keitaro'nun otel kiracılarından Naru ile ilişkisi üzerinden üzerinden devam ediyor. Naru ve Keitaro'nun ilişki dinamikleri şimdilerde oldukça modası geçmiş olsa da, animenin yayınlandığı yıllarda, iyi niyetli erkek karakterin, karşı cins ile sürekli erotik veya cinsel içerikli durumlara düşmesi ve fena pataklanması oldukça yaygın bir komedi malzemesiydi. Bir adamı sapık bir ucube gibi göstermeden fanservice eklemenin abartılı bir yoluydu sanıyoruz. (Tüm kızlar aksini düşünüyor olsa da!) Bu tür şeylerin modası geçtiği için mutluyuz çünkü birinin en ufak şeyden sürekli dayak yediği bir ilişki nasıl gelişebilir ki? Siz ne dersiniz?

4| Death Note

4| Death Note

Misa'nın, Light ile 'sonsuza dek mutlu yaşadılar' tarzı bir ilişki yaşama şansı olmadığını zaten en başından biliyorduk. Kendinden başka kimseyi önemsemeyen Light için Misa, amaçları uğruna kullandığı bir piyondan hallice bir konumdaydı. Yani kendini tümüyle Light'a ve onun ideallerine adamış Misa için, her türlü romantizm fikri tümüyle tek taraflı. İkisi içinde en başından oldukça zıt bir birliktelik söz konusu: Misa başarılı bir idol kariyerine sahip ve özellikle akademik değil, diğer taraftan Light herkesten üç adım önde düşünüyor. Light için Misa manipüle edilmesi kolay bir hedef ve ona karşı beslediği duygular da manipülasyonu kolaylaştırıyor. İkisinin tek ortak noktası ahlaki bakış açıları; her ikisi de Light'ın Kira gibi davranmaya devam ederek, suçluları ve insanları öldürmesini ya da polis soruşturmalarını alt üst etmesini bir mesele haline getirmiyormuş gibi görünüyor. 

Light'a hissettikleri gerçek olan Misa'ya acımak kolay olsa da, Light'ın başkaları ile görüşmesi durumunda onları öldüreceğinden emin olmasını sağladığından, Misa'da manipülatif bir karakter. Yani sanırız Light ve Misa kimse ile romantik bir ilişki yaşamamalı!

3| Ore no Imouto ga Konnani Kawaii Wake ga Nai (OREIMO)

3| Ore no Imouto ga Konnani Kawaii Wake ga Nai (OREIMO)

Nereden başlayalım? Sanırız ilk önce kimsenin konuşmak istemediği ama bariz bir gerçek olan konuyu ele almadan OREIMO hakkında konuşamayız: Kardeş romantik çiftler animelerde nadir rastlanan bir durum değil. Tabi genellikle bir ayrım var; çiftler üvey kardeşler, karakterlerden biri aslında evlat edinildi ya da kuzenler ve sadece birbirlerine kardeş olarak hitap ediyorlar. Fakat OREIMO makul bir inkarda bulunmuyor: Kyosuke ve Kirino arasında kan bağı var. Evet, yanlış duymadınız onlar yüzde yüz kardeş!

Başlangıçta olası ilişkileri bir komediyi andırıyor ve ciddi bir olasılıktan uzak görünüyor. Fakat anime işi ciddiyete bindirip saçmaladığında sanırız hayranlarını bolca yabancılaştırmayı başardı. Kuroneko orada kesinlikle haklıydı millet!

2| Mirai Nikki (Future Diary)

2| Mirai Nikki (Future Diary)

Çoğunuz anime karakterlerinde sıkça kullanılan dere karakterlerden, tsundereyi duymuşsunuzdur. Tipik olarak bir tsundere, dışarıdan öfkeli ve ciddi davranan ancak içinde sevgi pıtırcığı hislere sahip olan karaktere karşılık gelir. Genellikle 'senden hoşlandığımdan falan değil' repliğini sıkça sarf ederler. Fakat birde tsunderenin karanlık ve korkunç kuzeni yandere var ki aman dikkat!

Yandere'yi tanımlamanın en kolay yolu takıntılı takipçi sıfatı diyebiliriz; fakat sizinle birlikte olmak için ölecek ya da onlarla birlikte olmayı kabul etmezseniz sizi öldürebilecek kadar takıntılı diye de eklemek gerekiyor. Mirai Nikki tanrı olabilmek için birbirlerini öldüren yarışmacıları konu alıyor yani bu sebeple asla parlak ve neşeli bir yapım değil. Yuki kendisini tamda bu yarışmanın ortasında buluyor ve hayatta kalmasının tek yolu, kendisine aşk ilanında bulunan takıntılı kız arkadaşı Yuno ile eşleşmesine bağlı. Yuno, kafayı tam anlamıyla Yuki ile bozmuş ve Yuki'yi tehdit eden kim olursa olsun işkence etmek ya da öldürmek onun için mesele değil. Fakat Yuno'dan fena halde tırsan Yuki, onun elinden nasıl temiz bir şekilde kurtululacak? Mirai Nikki, karanlık içeriğini sürdür ya da öl ilişki formatında romantik bir şey olarak sunmaya çalışıyor. Biri yetişkinleri arayabilir mi lütfen?

1| Tate no Yuusha no Nariagari (The Rising of The Shield Hero)

1| Tate no Yuusha no Nariagari (The Rising of The Shield Hero)

Shield Hero animesi, alt manalarında kadınlarla ilgili barındırdığı mesajlar ve en asil kahramanlardan bir türlü sayılamayan ana karakter Naofumi sebebiyle çoktan payına düşen eleştiri kotasını doldurdu. Bu karmaşık sorunun üzerinde durmak yerine biz farklı bir başlık açacağız: Naofumi ve onun adanmış kölesi Raphtalia ile ilişkisi. 

Evet ne düşündüğünüzü biliyoruz, 'Naofumi onu zincirlerinden kurtarmak istedi ama Raphtalia onun kölesi olmayı seçti.' Bu noktayı göz ardı ediyormuş gibi davranarak devam ediyoruz ama aşırı derecede gözlerimizi devirerek! Kurgusal ilişkilerin mükemmel olması gerekmiyor tabii ki. Ross ve Rachel'in ilişkisi daha ilk bölümden mükemmel ilerleseydi, kimse Friends dizisi hakkında hala konuşuyor olmayacaktı kabul ediyoruz. Fakat birinin diğerine sahip olduğu, bağımsızlığın söz konusu olmadığı bir ilişki, ilişki bile sayılamaz sanırız.


Kaynak: ANN

I'm just a soul whose intentions are good..

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları