Çocukluğumu Mahveden Oyunlar Vol.1: Little Fighter2.0
Olmaz olsun böyle nostalji...

Yıl 2005, babamın mesleğinin asker olmasından ötürü tayinimiz Malatya’ya çıkmıştı ve yaklaşık dört aydır Malatya’daki lojmanda oturuyorduk.

                                                          arcade street fighter ile ilgili görsel sonucu

 O zamanlar sevimsiz veledin teki olan ben, “İnternet kafeye gitme bacaklarını kırarım!” diyen ama lojmandaki 5 makineli arcade salondan (salon dediğim de çay bahçesinin ortasında duran bir tane bölge) habersiz olan annemden aldığım abur cubur paralarını jetonlara harcıyordum.  Arkadaşlarımla beraber artık canı götünden çıkmak üzere olan Street Fighter Versiyon bilmem kaç makinesine bütün harçlığımızı kaptırıyorduk ve daha ikinci dövüşe geçemeden yeniliyorduk. Oyunu oynayabilen abileri izlerken “Biz de tuşlara basıyoruz ama neden yapamıyoruz?” diyerek beceremediğimiz komboların kombinasyonlarını deneyerek yarım yılımızı geçirdik. Sonra teknik bir problemden dolayı salondaki birkaç makine hakkı rahmetine kavuşmuştu. Tahmin ettiğiniz gibi bizim emektar makine de son nefesini vermişti. Evimizde bilgisayar vardı ama bilgisayarda dövüş oyunu yoktu ve buna ek olarak, küçüklüğümden beri oynadığım ve her birini en az bin kere bitirdiğim oyunları artık oynamak istemiyordum. 

 Arcade salonu kapandıktan bir ay sonra abimi o oyunu oynarken gördüm.

little fighter 2 game play ile ilgili görsel sonucu

 Ecüş bücüş küçük çocuklar (o zamanlar oyundaki karakterlerin yaşını benim gibi max 8 sanıyorum) elinden bacağından alevler, ışınlar, kılıçlar ve ninja yıldızları fırlatarak birbirine tekme tokat giriyordu. Eğer benim gibi Kidsco, Fox Kids, Jetix, Disnep Channel, Jojo vb kanallardaki Japon çizgi filmlerine maruz kalan nesildenseniz böyle bir oyun sizin için ekstra ilgi çekici olur. Bu malum oyunsa 1999 yılında piyasaya sürülmüş ve Çinli oyun geliştiricileri Marti ve Starsky Wong tarafından yapılmış Little Fighter 2.0’dı (LF 2.0).

 Oyunun hikayesi hakkında hiçbir fikrim yok. Tek bildiğim Louise adında bir dallama insanlara kötü kötü şeyler yapıyor, Davis ve dostları da Louise ve ordusunu durdurmaya çalışıyor. Shounen animeler gibi de denebilir. 

Peki bu oyun benim için neden özeldi? Çünkü arcade controller’da Street Fighter oynayacak yetenek bende yoktu ve LF 2.0’ın kontrol şeması ve komboları daha kolaydı. Mesela Street Fighter’da karakterlerin çoğunun komboları şunlara benziyor;

Yukarı+aşağı+yukarı+aşağı+yukarı+tekme

Sol+sol+sol+sağ+yumruk

Bütün karakterler için LF 2.0’ın kombo şeması ise;

(Savunma tuşuna basılı tut)+(herhangi bir yön tuşu)+(saldırı) ya da (zıplama)

Evet bütün oyun bu kombinasyonlardan ibaret. Oyunu ilk açtığınızda karşınızda oynayabileceğiniz 11 tane karakter olacak ve en basiti (savunma tuşuna basılı tut)+(yukarı)+(zıplama) kombosunu 10 karakterde de yapabilirsiniz. Oyunda kombo yaptığınız zaman mana değeriniz azalıyor. Mana değerinizi ve canınızı yerden bulduğunuz iksirlerle yenileyebiliyorsunuz. 

Zor karakterlerin tam potansiyelini görmek için (misal Woody) birden fazla komboyu ardarda akıcı bir şekilde gerçekleştirmeniz lazım. Woody’nin kombosunu örnek olarak verirsek;

1) Adamın yanına ışınlanmak için kombo

2) Amuda kalkıp dönerek rakibe tekme atması için kombo

3) Geriye takla atıp rakibi havaya kaldırması için kombo

4) Rakibe diz atması için kombo

Komboların kolay olması oyunun her koşulda kolay olduğu manasına gelmiyor. Oyunun hikaye modu bunu çok rahat anlayabileceğiniz bir yer. Hikaye modu beş bölümden oluşuyor ve her beş bölüm de kendi içinde beş bölüme ayrılıyor. 

Karakterlerin kombosu kendine has değil ama konseptleri farklı. Örnek olarak;

Ateş yeteneği olan firen

Ateş yeteneği olan firen

Kılıç kullanan Deep

Kılıç kullanan Deep

Benim favori karakterimse Template. 

Öyle güç müç falan yok. Delikanlı gibi yumruk tekme girişiyoruz. Online’da Template ile kazandığım maçlar dün gibi aklımda :D

 Oyunda çevredeki eşyaları kullanabiliyoruz. Can ve mana iksirleri, silah olarak kullanabildiğimiz kargı ve baseball sopası, fırlatabildiğimiz kutu ve kaya vb.

 Peki bu oyunu dünyada ünlü yapan neydi? Aklınıza gelen çoğu popüler animenin moduna sahip olması. Naruto modu, Bleach modu, Dragon Ball modu vb.

 LF 2.0’ı babama, anneme, arkadaşlarıma ve özellikle abime kusturana kadar oynattım. Bense lise ikinci sınıfa kadar oynadım. Sonuç? Bir Allah’ın kulu yok mu LF 2.0’ı oynayan ya!? Lan sap gibi sekiz yıl boyunca oynadım bu oyunu Allah kahretmesin.

Bu oyuna puanım 10 üzerinden ne geri zekalı adammışım.

1 yıl önce katılmışım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları