Hay Bin Muz: My Friend Pedro
İnsanın dostu muz olmasın.

 Devolver Digital’i daha önceden duydunuz mu? Devolver Digital bağımsız oyun sektöründe önemli yeri olan bir firma. Son yıllarda birçok bağımsız oyunun (örneğin Ruiner, Ditto, Gris, Katana Zero) dağıtımcılığını ve hatta yatırımcılığını yaptı. Tabii bazı oyunların da korsan versiyonlarını %1 indirimle sattığını unutmayalım ama bu başka zamanın konusu olsun. Çünkü bizim asıl konumuz: Dead Toast Entertainment.

 Dead Toast Entertainment, Devolver Digital’in anlaşmalı olduğu firmalardan biri. My Friend Pedro, Dead Toast Entertainment’ın yaptığı ilk konsol ve bilgisayar oyunu. Firma daha önceden web ve android tabanlı oyunlar yaptı. Hatta My Friend Pedro (2019) aslında aynı firmanın “My Friend Pedro: Arena (2014)” adındaki web tabanlı bir oyunundan esinlenildi. Görünüşleri farklı olsa da iki oyunun da konseptleri aynı.

My Friend Pedro: Arena

My Friend Pedro: Arena

Hikaye

 My Friend Pedro, ismi belli olmayan ana karakterimizin İtalyan muz dostu Pedro ile internete karşı “O la vittoria, o tutti occappatti” kafasıyla savaş açmasını anlatıyor. Oyun boyunca ana karakterin geçmişiyle alakalı gizemler ve bu Allah’ın muzunun derdi ne ortaya çıkacaktır.

 Oyunda yer yer kara mizah, gündemdeki internet olaylarına ofansif yorumlar ve hatta global siyasetle alakalı espriler var ve oyun bununla “Bak. Burası, senin dünyandan o kadar da farklı bir yer değil.” demeye çalışıyor. Bunlara rağmen My Friend Pedro diyalog ağırlıklı bir oyun değil ve espriler dedim ama yapılan esprilerin hiçbiri de komik değildi. Bu arada, ana karakterimiz oyun boyunca çenesini açmadı. 

Oynanış

 My Friend Pedro bir 2D, aksiyon, Shoot ‘Em up oyunu. MyFriend Pedro için, Max Payne ile Ruiner’ın Shoot ‘Em up kısmının karışımı desem yanlış olmaz. Aslında Max Payne’e benziyor dememin sebebi oyunda bullet time olması ama bu bullet time (zamanı yavaşlatmak) aynı zamanda witch time’a (zamanı düşmana kitlenmek zere yavaşlatmak) da benziyor çünkü çift silah kullanıyorsanız (uzi ve tabanca) ayrı ayrı iki düşmana nişan alabilirsiniz ve bullet time bu işi gerçekten de kolaylaştırıyor.

 Oyunda çevremizdeki belirli eşyaları kullanabiliyoruz. Varili yuvarlayarak hareket etmek, düşmanın kafatasını top gibi tekmeleyip düşmana hasar vermek, kaykayla kaymak, tavayı havaya atıp tavaya ateş edip mermi sektirerek düşmanları vurmak daha neler neler.

 Oyunda bullet time’ın dışında bullet dodge (mermiden kaçınmak) mekaniği de mevcut. Bullet dodge yaptığınızda karakter çevresinde dönüp havalı bir duruş yapıyor (siz genelde üst üste yaptığınız için sondaki pozu fark etmiyorsunuz) Bullet dodge yaptığınız zaman ateş ettiğinizde mermiler rastgele dağılır. Bunlara ek olarak bullet dodge'u duvardan duvara zıplarken, halatla sallanırken, kaykay sürerken, varille yuvarlanırken kısacası ne yapıyorsanız yapın bu oyunda bullet dodge'u yapabilirsiniz.

 Bu mekaniklerin hepsi bir araya geldiğinde ortaya çıkan şeyseoyunun size “Bak bak şurada kırılacak cam var. Orda bullet time’la zıplasan varya uffff! Bak şurada varil var, adamlar aynı yolda dizili… Varilleyuvarlanıp ezsen hepsini ufff kankaaaa ne bekliyorsun!!!111!!” demesi. Çünkü oyunsizden gerçekten de Hollywood dublörü olmanızı istiyor ve oyunun harita dizaynına baktığınızda bunu rahatlıkla görebilirsiniz.

 Oyunun bir diğer güzel tarafı: Her bölümü bitirdiğinizde, birtane havalı hareketinizi GIF olarak kaydedebiliyorsununuz.

 Peki bu oyun eğlenceli mi? Valla ben bir günde bitirdim. Sonraki gün dayanamayıp tekrar bitirdim. Bana göre bu oyunun tek eksiği custom level designer'ının olmaması.

Müzik

 Oyunun müziklerinin çoğu Navie D tarafından yapıldı. Navie D’nin yanında Noisecream, Battle juice, Nounverber ve Maks Sf de My FriendPedro’nun müzik kısmında çalışan sanatçılar arasında yer alıyor. Müzikler internette Retro Soundtrack diye arattığınızda çıkan sonuçlara baya benziyor.

 

 My Friend Pedro oynanış açısından eğlenceli bir oyun. Daha önceden Web ve android tabanlı oyun yapan bir firmanın elinden çıkması da benim için ayrı ilgi çekici oldu. Oyunu (ilk olarak) en zor modda bitirdiğimde oynanış süresi 3-4 saat arasındaydı. Steam fiyatı şuanda (32.00 TL’den) 27.20 TL. 

Herkese muzlu günler.

 7/10

1 yıl önce katılmışım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları