İçinizdeki Esnafı Serbest Bırakın: Shoppe Keep
Breton oğlum, çay getir!

2016 yılında bağımsız oyun geliştirici Game FireStudios (firma aynı zamanda Craft Keep VR oyunu ile de biliniyor) tarafından piyasaya bir oyun sürüldü. Oyunun vaat ettiği şey fantastik RPG evreninde satıcı olmaktı. Fantastik evrende bir satıcı olmak. Hmm... Neden olmasın? O zaman alın size Shoppe Keep.

shoppe keep ile ilgili görsel sonucu

Shoppe Keep inceleme başında da dediğim gibi bir esnaf olma simülasyonu. Oyuna 60 altın ve kısıtlı ürün yelpazesi ile başlıyoruz ve sadece can iksiri satabiliyoruz (paramız sadece iksire yetiyor) ama oyun ilerledikçe dükkanımızdaki boş raflar ve askılar; kılıçlarla, zırhlarla, iksirlerle ve türlü türlü ürünlerle doluyor ve tabi ki de paramızda bu olaylar doğrultusunda artıyor. 


Oyunda malları ne kadara satacağımızı biz ayarlıyoruz, hatta malı çok yüksek fiyata satarsanız (daha doğrusu satmaya çalışırsanız) müşterinizin sizi azarlamasını ve dükkanınızı terk etmesini izlersiniz.

 Oyunun başlarında sipariş ettiğiniz mallar kargo ile geliyor ama geliştikten sonra portal ile gönderiliyor.

shoppe keep ile ilgili görsel sonucu

"Ben öyle elin bilmediğim malını satmam!" diyenlerdenseniz, o zaman zanaatkarlık da oyunun bir parçası. Oyunda kendi ürününüzü üretip satabiliyorsunuz, simya yani iksir yapmak bile buna dahil.  

Tabi oyunda şöyle bir sıkıntı var; paranız bir kere sıfıra indiyse ve o an rafınızda eşya yoksa çöpten eşya toplamaya başlamaktan başka çareniz kalmıyor ve özellikle oyunun ilerleyen safhalarında iflas ettiyseniz toparlaması çok zor oluyor. Bu benim için oyunun eksi yanı, çünkü bir kere o duruma gelince insan direkt yeni kayıt açıp baştan başlamak istiyor - gerçi esnaflık da tam olarak böyle bir şey değil mi- Bunu oynanma süresini artırmak için mi yapmışlar bilmiyorum ama gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

Oyunda yetenek ağacı da var. Mallarımızı daha iyi karla satmak, satabileceğimiz ürün yelpazesini genişletmek ve daha fazlası... Tabi ki de yetenek puanlarını mal satarak elde ediyoruz. Mal satmanın haricinde görev yaparak da yetenek puanı elde edebilirsiniz. Oyunun ilerisinde görevi yapması için başka insanları tutabilirsiniz.

shoppe keep skills ile ilgili görsel sonucu

Peki her şey çok güzel. Dükkanınızın önünde çayınızı içerken hıyarın teki dükkanınıza dadanıyor. Evet bu oyunda barbarlar ve hırsızlarla da uğraşıyoruz. Dememe gerek yok ama yine de söyleyeyim; hırsızlar eşyalarınızı çalıyor, barbarlarsa eşyalarınıza zarar veriyor. Öncelikle hırsızlardan bahsetmek gerekirse: Hırsızları sonradan fark ederseniz yandınız çünkü sonradan yakalaması zor oluyor, özellikle dükkanınızın içerisi kalabalıkken, bir şeylerle meşgulken fark etmesi ekstra zor. Barbarlarsa oyunun başında bir iki tane gelirken sonradan kalabalıklaşıyorlar ve birini halledeyim derken diğerlerini kaçırıyoruz, onlar da yapacağını yapıyor. E bizim elimiz armut mu topluyor? O zaman sıkı durun; bu oyunda dövüş sistemi de var. Kılıcımızı, zırhımızı kuşanıyoruz ve ekmek teknemizi savunuyoruz. Büyülerse cabası. Tabi çok detaylı bir dövüş deneyimi de beklemeyin ama olması bile güzel.


Oyunun açık dünyası da var ama sanki siz İstanbul’daki bir kapalı çarşıda esnafmışsınız da, çarşının içinde dolaşıyormuşsunuz hissi veriyor. Yani o kadar da büyük bir şey beklemeyin. Eğer benim gibi içinizdeki esnafı tutamazsanız dükkanı bırakıp dükkanın önünü, oradan da bütün çevreyi süpürürsünüz.

shoppe keep world ile ilgili görsel sonucu

Gözden çıkaramayacağı eksiklikleri olsa da Shoppe Keep ucuz fiyata güzel zaman geçirilebilmek için oynanabilecek bir oyun. Steam fiyatı 10.50 TL.

6.5/10

1 yıl önce katılmışım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları