Japonya'nın En Çok Kazanan 10 Manga Sanatçısı
Manga sanatçılığı dünyanın başka yerlerinde müthiş bir kariyer olarak sayılmayabilir ancak Japonya'da inanılmaz ün ve para anlamına geliyor. Bakalım hangi mangakalar en çok kazanıyormuş?

Manga sanatçılığı, hiç şüphesiz günümüzün en havalı kariyerlerinden biri. Hayranların aşık olduğu dünyalar ve karakterler yaratma yeteneği zaten başlı başına bir ödül. Bu yeteneğin çılgınca para ile buluştuğunu düşününce, kendi çizimlerini yapmaya çalışan manga hayranlarının ve mangaka adaylarının, ünlü ve çok zengin, yaratıcı yeteneklerden ilham alması şaşırtıcı değil.

Fakat kimin en çok kazandığını belirlemek oldukça zor. Elbette tüm mangakalar banka hesaplarından bahsetmiyor ya da her mangaka hak ettiği karşılığı alamıyor. Yine de manga satış rakamları, ürün haline gelen çeşitli değerler (anime, film ya da oyun uyarlamaları vb.) ve bireysel içeriklerden elde edilen kaynaklar birleşince, Japonya'nın en çok kazanan manga sanatçılarının yaklaşık servetlerine göz atma şansı sağlıyor. Bununla birlikte sanatçı günümüzde yaşamıyorsa da kreasyonları, hala telif haklarından mirasçılarına inanılmaz meblağlar kazandırmaya devam ediyor. Bu ayrımın güçlüğü nedeniyle, liste yalnızca aktif ve bireysel olarak yayına devam eden mangakaları içeriyor. Sanıyoruz birinci çok büyük bir süpriz olmayacak ama bakalım Japonya'nın en çok kazanan mangakaları kimlermiş?

10| George Morikawa

10| George Morikawa

George Morikawa'nın 1989'dan bu yana yayınlanan boks mangası Hajime no İppo, yirmi yılı devirmesine rağmen yakın zamanda da sonlanacakmış gibi görünmüyor. Tabi bu Morikawa için, daha fazla satış ve para anlamına geliyor. Satışlarda 100 milyon cilde yaklaşan serinin yaratıcısı Morikawa'nın bir milyon dolardan fazla serveti olduğu tahmin ediliyor. Tabi bu kadar güçlü bir etkiye sahip bir manga için tahmini servet oldukça düşük görünüyor muhtemelen çift haneli bir rakam daha uygun bir tahmin.

9| Keisuke İtagaki

9| Keisuke İtagaki

Keisuke İtagaki'nin Baki the Grappler serisi, ölümcül karşılaşmalarda hayatta kalma mücadelesi veren genç bir dövüşçüye odaklanıyor. Bugün hala devam serileriyle aktif bir şekilde yayınlanan manga, dövüş mangaları arasında en popülerlerinden biri.  Ayrıca İtagaki'nin kızı Beastars'ın yaratıcısı Paru İtagaki'de kesinlikle babasının izinden gidiyor. Baki tankobon cilt satışları 75 ila 80 milyon arasında ve Keisuke Itagaki'nin net servetine gelince, bunu doğrulamak çok zor fakat en iyi tahminle 1-5 milyon dolar arasında olduğu düşünülüyor.

8| Yōichi Takahashi

8| Yōichi Takahashi

Yōichi Takahashi'nin Kaptan Tsubasa mangası, şimdiye kadar yaratılmış en büyük spor mangalarından biri ve Japonya'da hala oldukça popüler. Japonya'da bir dönem futbol hayranlığına tavan yaptıran seri, spin-off'ları dahil tüm ciltleri ile birlikte 80 milyon satışı aşmış durumda. Takahashi net servetinin ise 1ila 5 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor ancak Japonya'da futbol aşkı üzerindeki etkisine ise sanıyoruz paha biçilemez.

7| Hirohiko Araki

7| Hirohiko Araki

Hirohiko Araki'nin JoJo's Bizarre Adventure (JoJo no Kimyou na Bouken) mangası, en tarz sahibi karakterlerden oluşan, en sevilen mangalardan biri. Seri, Joestar mirasının çeşitli üyelerinin fevkalade tuhaflıkları, atıflarla dolu pozları ve Stand konseptiyle biliniyor. 100 milyonu aşan satışlarıyla, Hirohiko Araki'nin 6 ila 13 milyon dolar arasında bir servete sahip olduğu tahmin ediliyor. Tabi belki de gerçek rakamlar bir düşman Stand'ı tarafından gizleniyordur.

6| Masashi Kishimoto

6| Masashi Kishimoto

Masashi Kishimoto'nun, ninjalığa gönül vermiş gençlerin maceralarını konu alan Naruto mangasını sanıyoruz duymayan yoktur. Şimdilerde Naruto karakterlerinin çocuklarını konu alan Boruto mangası ile yola devam eden seri, 250 milyon kopya satışı ile tüm zamanların en çok satan mangaları arasında yer alıyor. Serinin çılgınca başarısına rağmen, Masashi Kishimoto'nun servetinin sadece 20 ila 25 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Tabiki bu oldukça yüksek bir miktar ama Naruto etkisi dikkate alındığında kulağa çok az geliyor.

5| Yoshihiro Togashi

5| Yoshihiro Togashi

Yoshihiro Togashi'nin, babasının ünlü bir avcı olduğu öğrenen Gon'un, avcılık yolunda türlü maceralarını konu alan efsanevi Hunter x Hunter mangası, kendi küçük medya imparatorluğunu yaratmayı başaran serilerden biri. Satışlarda 80 milyon kopyaya yaklaşan mangasının, Togashi'ye 25 milyon dolar civarında bir servet kazandırdığı tahmin ediliyor.

4| Hajime İsayama

4| Hajime İsayama

Attack on Titan (Shingeki no Kyojin) mangasının yaratıcısı Hajime İsayama, yalnızca devleri çizmekle  kalmıyor, aynı zamanda dev satış rakamlarına ve dev bir servete de sahip. Titan isimli dev hümanidler tarafından tehdit edilen insanoğlunun mücadelesini konu alan 2009'da çıkış yapan mangası, o kadar popüler oldu ki, 100 milyon satış bandını çoktan aştı. Tüm bu başarının ise İsayama'ya, 45 ila 50 milyon dolar arasında bir servet kazandırdığı tahmin ediliyor.

3| Gosho Aoyama

3| Gosho Aoyama

Gosho Aoyama'nın, her bölümde bir gizemi aydınlatan ilkokul öğrencisi bir dedektifi konu alan Detective Conan mangası, 230 milyon kopyayı aşan satışlarıyla tüm zamanların en çok satan mangaları arasında yer alıyor. 1996'da yayına başlayan ve 974. bölüme ulaşan animesi ve sayısız filmi uyarlaması ile büyük bir başarıya imza atan Aoyama'nın servetinin ise 50 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu başarı ise kesinlikle bir çocuğa ait değil.

2| Akira Toriyama

2| Akira Toriyama

Akira Toriyama'yı Japonya'nın en etkili mangakalarından biri olarak adlandırsak sanırız yeterince övmüş olmayız. Dragon Ball tüm serileriyle birlikte 300 milyon kopyayı aştığı satış rakamlarıyla Toriyama, şüphesiz manga dünyasının ikonlarından biri. Tüm dünyada çok sevilen manga Dragon Ball, özellikle Amerika'da büyük başarı yakalayan serilerden biri olmuştu. Tabi servetine katkıda bulunan tek unsur bu değil aynı zamanda Toriyama, Dragon Quest video oyun serisinin karakter tasarımlarını da yapmıştı.

Akira Toriyama'nın, manga ve anime dünyasına yaptığı inanılmaz etkilere rağmen, çeşitli kaynaklarda tahmini servetinin 45 ila 50 milyon dolar arasında olduğu bilgisi geçiyor. Dragon Ball gibi bir efsanenin yaratıcısı olduğu düşünüldüğünde kulağa çok düşük geliyor ancak bazen insanlar hak ettiklerinin çok altında kazanabiliyorlar.

1| Eiichiro Oda

1| Eiichiro Oda

Tüm zamanların en çok satan mangası One Piece'in yaratıcısı Eiichiro Oda'nın, elbette sektördeki en zengin mangaka olması şaşırtıcı değil. Hasır Şapka Korsanları'nın maceralarının başladığı 1997'den bu yana, seri toplamda tahmini 450 milyondan fazla tankobon cilt şatışına ulaşmayı başardı. Bu ezici güç kendi satışlarına en yakın olan seri, Dragon Ball'dan 150 milyon daha fazla, yani tam bir çılgınlık! 

Manga dünyasının makinası olarak adlandırılan ve hatta fazla çalışma yüzünden geçmişte hastaneye bile kaldırılan sensei Oda'nın tahmini servetinin ise, 200 ila 230 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu servet, Eiichiro Oda'yı sadece günümüzün değil, tüm zamanların en zengin mangakası yapıyor!Kaynak: CBR

I'm just a soul whose intentions are good..

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları