Neden Boku Dake ga İnai Machi İzlemelisiniz?
Dram türünde olan izleyebileceğiniz hikayesi ile sizi derin bir yolculuğa sürükleyen en iyi animelerden biridir.(SPOİLER İÇERİR)

Boku Dake ga İnai Machi

Kei Sanbe tarafından yazılan ve çizilen aynı isimli mangadan uyarlanan Boku Dake ga Inai Machi, 12 bölümlük animeden oluşur.  Ayrıca mangayı baz alan 19 Mart 2016 çıkışlı bir filmi de bulunmaktadır. 

Dikkat Spoiler İçerir!

Hikayesi

Anime gizem, psikolojik, seinen, doğaüstü güçler türünde olsa da en yoğun hissedilen duygu "dram"dır. 

Anime gerçekten etkileyici bir konuya sahip. Ana Karakterimiz Satoru Fujinuma 29 yaşında manga sanatçısı ve Oasi Pizza’da teslimatçı olarak çalışan bir gençtir. Anime, Satoru’nun sahip olduğu yetenek üzerine kuruludur. Bulunduğu ortamda kötü bir olay olduğunda kısa bir süre öncesine geri dönebilmektedir. Çoğu zaman kötü olayları önler ama genel olarak kendisine zarar verir. Kendisi ise bu olaya “UYANIŞ” adını vermektedir.

Yıl 2006. Bir gün teslimat yaparken yine kötü bir olay olacağını hisseder ve kamyon şoförü çocuğu ezmeden önce bir “UYANIŞ” yaşar.

Kazayı önler ama hastanelik olur. Kaza geçirdiği için annesi evine gelmiştir.

Bir gün annesi ile beraber marketten çıkarken yine “UYANIŞ” yaşar ama ne olduğunu anlayamaz. Annesi bir çocuk kaçırma olayına şahit olur ama annesi gördüğü için kaçırma başarısız olur.

Sonraki gün Satoru işteyken annesi bilinmeyen biri tarafından öldürülür.

Satoru eve geldiğinde şok olur.

Komşusu Satoru'yu eli kanlı şekilde görünce annesini öldürdüğünü sanır.

Polisler gelir.

Satoru onlardan kaçarken yine bir “UYANIŞ” yaşar. Fakat bu “UYANIŞ” diğerlerinden farklıdır. Satoru tam 18 yıl öncesine döner, yani 11 yaşına. Bu andan itibaren olaylar genellikle 1988 yılında geçer ama bazı olaylar 2006 yılında geçer.

1988 yılında Satoru’nun yaşadığı kasabada ve diğer yakın kasabalarda kaçırılma olayları olmuştur. Satoru’nun olduğu kasabada 3 kaçırılma yaşanmıştır. Bunlardan biri kız, biri erkek ve Satoru’nun sınıf  arkadaşlarıdır. Satoru çocukken Kayo isimli sınıf arkadaşının ölümünde de hep kendisini suçlamıştır.

Bu “UYANIŞ”ı yaşadığında eğer 3 çocuğun kaçırılmasının ve öldürülmesinin önüne geçerse annesini de kurtarabileceğini düşünür. İşte bu yüzden ilk olarak Kayo ile yakınlaşmaya başlar. Olaylar bundan sonra  gizemli şekilde devam eder.

Karakterler

Karakterler

Satoru Fujinuma: Ana Karakterimiz, 29 yaşında. Pek başarılı olmayan manga sanatçısı ve Oasi Pizza’da teslimatçı olarak çalışır. ”UYANIŞ” ismini verdiği güçe sahiptir. Annesinin ölmesi ile başı büyük belaya girer ve aynı zamanda 1988 yılındaki çocuk kaçırılma olaylarını durdurmaya çalışmaktadır. Gölde boğulmasının ardından 15 yıl komada kalır. Uyandıktan sonra katili hatırlar ve arkadaşlarıyla onu durdurur. Popüler manga sanatçısı olma hayallerine kavuşur.

Airi Katagiri: Lise öğrencisidir ve Oasi Pizza’da Satoru ile birlikte çalışır. Satoru’nun katil olmadığına  inanan nadir kişilerden biridir. Hayatını tehlikeye atar, çünkü Satoru'yu hedef alan katil ona da zarar verebilir. Satoru ile polisten gizli buluşur.

Kayo Hinazuki: 1988 yılında Satoru’nun kaçırılan sınıf arkadaşlarından biridir. İlk başlarda yalnız, sessiz ve arkadaş canlısı olmayan bir kızdır. Satoru’nun sayesinde hem Satoru hem de Satoru’nun arkadaşlarıyla iyi dost olur. Animenin büyük bir kısmı Kayo ile geçmektedir. Satoru onu kurtarmak için arkadaşlarıyla birlikte planlar yaparlar. Satoru komaya girer ve yıllar sonra Kayo, sınıf arkadaşları olan Hiromi ile evlenir. Bir çocuğu da olur.

Sachiko Fujinuma: Satoru’nun annesidir. Eski haber spikeridir. İlk bölümde öldürülür fakat Satoru 1988 yılına döndüğü için ve olaylar bu yılda geçtiği için diğer bölümlerde de sıkça karşımıza çıkar. Satoru’nun hayatı “UYANIŞ”a göre devam ettiği için Satoru komada iken onun günlük bakımını ihmal etmez ve bir gün iyileşeciğine inanır.

Kenya Kobayashi: Satoru’nun ilkokul sınıf arkadaşlarından biridir. Adaletli, sakin ve yaşına göre çok olgundur. Kenya çocukluğunda Satoru'ya Kayo'yu kurtarmak için yardım etmiştir. Satoru’nun en yakın arkadaşı diyebiliriz. Satoru’nun “UYANIŞ”ın sonuçlarından sonra kaçırma olayını gerçekleştiren kişi hakkında arama yapan bir avukat olur. 

Hiromi Sugita: Satoru’nun kaçırılan sınıf arkadaşlarından biridir. İlk bakıştan dış görünüşü kıza benzese de erkektir. Satoru komada iken Kayo ile evlenir. Mirai isminde çocukları olur.

Kazu: Satoru’nun sınıf arkadaşlarından biridir. Diğerlerine göre daha uzun ve şişmandır. Kayo’yu kurtarmak için bir şey yapmaz fakat Aya’yı kurtarır.

Aya Nakanishi: Aya, İzumi ilköğretim okulunda öğrencidir. Seri kaçırmanın ilk kurbanlarından biridir. Kazu sayesinde Satoru’nun arkadaşlarıyla arkadaşlık ediyor ve kaçırılması engelleniyor.

Jun Shiratori: Satoru ile arkadaşlık yapan gıda dağıtım görevlisidir. Kekeme ve yalnız çocuklarla arkadaşlık kuran bir tiptir. Satoru ile tahta uçaklarla oynar. Yalnız çocuklara arkadaş edinmelerini önerdiği için “Yuuki” (cesaret) lakabını almıştır. Çocuklarla zaman geçirdiği için çocuk kaçırmadan tutuklanır ve cezalandırılır.

Gaku Yashiro: Gaku, Satoru’nun sınıf öğretmeni olmuştur. İlk başlarda güya Satoru'ya yardım etse de son bölümlerde çocukları kaçıran kişi olduğu ve bir seri katil olduğu açığa çıkıyor. Satoru'yu arabasına kilitlemiş ve göle daldırmıştır. Bu olaydan sonra Satoru komaya girmiştir. Gaku 15 yıl sonra politikacı olmuştur ve ismini değiştirerek Manabu Nishizono yapmıştır.

Osamu: Satoru’nun arkadaş çevresinde bulunan gözlüklü sınıf arkadaşıdır.

Akemi Hinazuki: Kayo’nun annesidir. Kocasından boşanmıştır ve sevgilisiyle birlikte yaşamaktadır. Kayo'ya oldukça kötü davranır. Son bölümlerde Akemi’nin annesi evine gelir ve Kayo'yu kendi yanına alır.

Animenin Son Bölümü

Son bölümün özellikle son sahneleri çok heyecanlı geçiyor. Son bölümde Yashiro (Manabu) sohbet bahanesi ile Satoru'yu çatı katına çıkartır. Asansörde iken Yashiro’nun elini vurarak ritmik bir ses çıkartır. Satoru’nun hatıraları geri döner. Manabu’nun aslında Yashiro yani katil olduğunu anlar. Çatı katına ulaştıklarında kendisine söyler ve bu sahnelerde aralarında konuşmalar geçer. Satoru düşecekken Yashiro onu tutar fakat sonra bırakır. Onsuz yaşayamayacağını düşünerek kendisini bırakacakken Satoru’nun aslında ölmediğini ve arkadaşlarıyla ona oyun oynadığını anlar. Bundan sonra Yashiro (Manabu) adam kaçırma ve cinayetten tutuklanır.

Bana göre son bölümde en çarpıcı an çatıdayken Satoru ve Yashiro’nun konuşması

Genel olarak en çarpıcı bölüm ise Satoru’nun göle daldırılmadan önceki Yashiroyla konuşma anı.Katilin Yashiro olması beni çok şaşırtmıştı.

Müzikler

Müzikleri Yuki Kajiuraya aittir.

Açılış Müziği

Kapanış Müziği

Soundtrack Listesi

Ekstra bu da telefon için wallpaper(kendim kullanıyorum :) )

Azerbaycanlıyım. 19 yaşındayım. Yaklaşık 4-5 yıldır anime izliyorum, ayrıca manga/anime çevirmenliği yapmaktayım. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı öğrencisiyim. Freelance çevirmen olarak çalışıyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları