One Piece’te Hikâye Geliştirmenin Bir Yolu Olarak Müzik
Korsanlığın olmazsa olmazı şarkı söylemek...

Bir hayatta kalma/ macera animesi olan One Piece, pek çok özelliği ile tanınır: Büyük savaşlar, havalı power-up’lar, mizah anlayışı ve daha fazlası. Ama genelde insanların göz ardı ettiği bir şey daha var ki o da animedeki şarkılardır. Ancak One Piece, Whole Cake Island’dan bu yana diğer her şeyde olduğu gibi müzikte de başarılı olabileceğini kanıtlamış durumda. Big Mom’ın çılgın şarkılarından Roger Korsanları’nın “Binks’ Sake”yi yeniden yorumlayışına kadar müzik, One Piece’in bir parçası.

Roger Pirates Sea Shanty | One Piece

“Binks’ Sake”yi ilk duyduğumuz ark olan Thriller Bark’ta, “Geçmişi ve bugünü birbirine bağlayan şarkı” adlı bir bölüm yer almıştı. Hangi nesle ait olursa olsun, korsanlar bir yandan amaçları uğruna maceradan maceraya koşarken bir yandan da şarkı söylemeyi çok seviyorlar. Hasır Şapka Korsanları ve arkadaşları, hep birlikte şarkıya katılırken belki de korsanlık kadar eski bir geleneği sürdürüyorlar. (Brook’un eski tayfası, Roger’ın efsaneleşmesinden çok önce bu şarkıyı söylüyordu.) Bu da bize korsan tayfaları hakkında herhangi bir anlatımdan daha fazla bilgi veriyor.

Yakınlardaki bölümlerde Oden, Roger Korsanları’yla seyahat ederken maceraları az diyalogla orada bir kovalamaca, burada bir ada gibi kesitlerle anlatılıyor. Uzun uzadıya bir anlatım yerine Roger Korsanları’nın eğlenceli Binks’ Sake şarkısı bize eşlik ediyor. Denizleri aştıkları, yeni adalar keşfettikleri ve arkadaşlıklar geliştirdikleri hikâyeleri eğlenceli ve heyecan dolu oluyor. Bu şekilde biz de Roger Korsanları'nı efsaneden ziyade Hasır Şapka Korsanları’ndan çok da farklı olmayan gerçek bir tayfa olarak görmeye başlıyoruz. Hasır Şapka Korsanları’nın aynı şeyleri yaptığını, maceraya atıldıklarını, dünyayı dolaştıklarını ve bir işi yaparken hep bir ağızdan şarkı söylediklerini hayal etmek ne kadar kolay? Roger Korsanları’nın dağılmasından yıllar sonra, yeni korsan tayfaları, tek bir şarkıyla bütünleştirerek macera geleneğini şekillendirip devam ettiriyor.

Bink's Brew | One Piece

“Binks’ Sake”, Thriller Bark’tan beri One Piece’in bir parçası, ama son arklarda serinin müzikal repertuvarının genişlediğini söyleyebiliriz. Big Mom’ın düğün hazırlıkları sırasında söylediği şarkı ile Big Mom hakkında bilmemiz gereken her şey anlatılır. İstediğini elde etme konusundaki acımasızlığı ile hedeflerinin çocuksu doğasının karşılaştırıldığını görebilirsiniz. Totto Land, Big Mom için oluşturulmuş, yeri geldiğinde şarkı söylerken etrafındaki her şeyin kendisine eşlik edebildiği bir oyun alanıdır.

Big Mom’ın şarkısı bize, onun isterse çay partisine davet ettiği birini kolayca öldürebilecek biri olduğunu anlatır. Tek bir şarkı, birkaç dakika içinde, bir bölümde verilebilecek bilgiden çok daha fazlasını sunar izleyiciye. 

Whole Cake Island’da geçen diğer müzikal eserler için de aynı durum söz konusudur. Yeraltı dünyasının patronlarının tanıtımından, Katakuri’nin donut şarkısına kadar, kısacık şarkılar bize hem karakterler hem de ruh hâli hakkında fikir verir. Ama en göze çarpan Whole Cake Island’ın final şarkısıdır: “Soul Pocus.” Diğerlerinin aksine “Soul Pocus” diegetik değildir, yani o evrende bulunan bir karakter tarafından söylenmemiştir. Bunun yerine, herkesin nerede olduğunun anlatıldığı, bir nevi özetleme görevi gören bir şarkıdır. Bir arkı sonlandırmak için tuhaf bir yol olarak görülse de Whole Cake Island arkı için oldukça uygundur. “Soul Pocus” bize, Hasır Şapkaların Sanji’yi kurtarma misyonunu tamamladıklarını hatırlatmaktadır.

Germa 66 ve Güneş Korsanları, Hasır Şapkaların kaçmasına yardımcı olmak için arkada kalırken Pedro, hayatını feda eder. Sonunda, yaptıkları tek şey, her şeyin aynı kalmasını sağlamak olmuştur. Big Mom yenilememiş, Totto Land’deki hakimiyeti sarsılmamış ve Pudding, sonunda onu olduğu gibi kabul eden biriyle tanıştıktan sonra tekrar eski hayatına geri dönmüştür. “Soul Pocus,” yumuşak anları ve abartılı kreşendoları ile arkın bitişinde tüm bunları özetleme fırsatı sunar.

Elbette bu sahneler mangada da var, ancak bunların animede çok daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. İyimser “Binks’ Sake”den düşünceli “Soul Pocus,”a kadar One Piece'in müzikal sahneleri, sadece animenin sunabileceği imkânları kullanarak zaten mükemmel olan hikâyeyi yeni zirvelere çıkarıyor.

Yazan: Skyler Allen
Kaynak: Crunchyroll

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları