Onunla Tanışın: Ece
Merhaba arkadaşlar, her ay bir çizeri (amatör ya da profesyonel fark etmez) sizlerle tanıştırmak istiyoruz. Okurlarımız arasında çok güzel çizim yapan arkadaşlarımızın da olduğunu bildiğimizden bu şekilde bir içerik serisine başladık. İçerik serimizin ilk söyleşini de editörlerimizden sevgili Ece ile gerçekleştirdik.

Buyurun Ece'yi ve şahane çizimlerini yakından tanıyın.

S: Merhaba, öncelikle seni kısaca tanıyabilir miyiz; adın nedir, kaç yaşındasın, nerede yaşarsın, neler yaparsın?

E: Merhaba, adım Ece. Şuan 14 yaşındayım Mart ayında 15’ime gireceğim. Denizli’de yaşıyorum. Piyano çalıyorum.

S: Çizmeye nasıl karar verdin? Seni çizmeye iten ne olmuştu?

E: Kendimi bildim bileli hep resim yapma sevgim vardı hep renkleri karıştırıp farklı görüntüler ortaya çıkarmak. Tabii ki küçüklüğümde profosyonel olarak bir resim yapamıyordum ve pek bir amacım yoktu daha sonradan kendimi geliştirme konusu bir sanat atölyesinin ilgimi çekmesiyle ve benimle beraber gelip o atölyeye devam etmemi sağlan bir arkadaşım sayesinde çizim dünyasına bir kez daha adım attım.

S: İlk çizdiğin neydi, anımsıyor musun?

E: Dediğim gibi resim benim çocukluğumdan beri hep hayatımdaydı bu yüzden doğal olarak geçmişimde de mükemmel orantılı resimlerim yoktu bunlar gibi:

Daha sonra çizimlerimi ilerletmek istedim bu yüzden de bir atölyeye yazıldım. Bu resimde atölyede ki ilk resimlerimden:

S: Ne çizmeyi daha çok seviyorsun; insan, hayvan, doğa, robot, bina vs? Ve neden?

E: Çoğunluk insan, manzara ve yaratık/hayvan karışımı insan karakterleri tasarlamak hoşuma gidiyor ve ayrıca anime karakterleri tabii ki nedeni sıradan insan portreleri çizmek iyi hoş ama artık herkesin sizden bunu yapmanızı istediğinde gerçekten bunalıyorsunuz.

S: Elle mi çizersin yoksa dijital mi?

E: Dijital de çiziyorum ama bana elle çizmek daha güzel ve rahat geliyor.

S: En sevdiğin 3 ya da 5 çalışmanı bizimle paylaşır mısın? Neden bunları diğerlerinden daha çok seviyorsun?

E: Çoğunlukla sevdiğim ve kendi tasarladığım sevdiğim karakterlerin bulunmasından bu çizimlerimi daha çok sevdiğimi söyleyebilirim:

S: “Keşke bu karakteri ben çizebilseydim” dediğin anime ya da manga karakteri hangileri? 3 tane isim verebilir misin bize?

E: Aslında çok fazla tasarımını sevdiğim karakter bulunmakta ama Clear, Orihara Izaya ve Ciel Phantomhive’ın tasarımları hep çok hoşuma gitmiştir ve keşke bu karakterleri ilk ben akıl edip tasarlasaydım dediğim çok olmuştur.

S: Çizimlerini en çok beğendiğin manga ya da light novel hangisi?

E: Uzumaki mangasını ilk okuduğumdan beri detaylı ve sıra dışı çizimleri benim hep çok hoşuma gitmiştir bana göre herkes bir göz atmalı.

S: Elinde bir şans olsa hangi mangakanın asistanı olmak isterdin? Bunun nedeni ne olurdu?

E: Sanırım kesinlikle Hosoda’nın yanında çalışmak isterdim nedeni hayran olduğum bir çok anime filminin yaratıcısı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Çizim tarzı her zaman çok hoşuma gitmiştir ve bu özelliği işlediği anlamlı konularla birleşince mangalarını açıp açıp okuyasımı getiren saygı değer bir insan.

S: İşlerini takip ettiğin Türk çizer ya da çizerler var mı? Varsa okurlarımızla bu çizerin kim olduğunu söyler misin ve bu çizerin en sevdiğin çizimini paylaşır mısın?

E: Maalesef hiç düzenli olarak bir çizerin hayranı olmamışımdır çünkü zevkleri çok çabuk değişen biriyimdir bu konularda bu yüzden hiçbir çizerin fanı olamamışımdır.

S: Çizerken dinlediğin favori müziklerin var mı? Varsa bizimle birkaç tanesini paylaşır mısın?

E: Aslında çizerken günlük hayatımda dinlediğim müzikleri dinliyorum özel olarak bir müzik açmıyorum. Az önce dediğim gibi zevkleri çok çabuk değişen bir insanımdır ama klasik müzikten asla bıkmamışımdır. Klasik müzik sanatçılarından Paganini, Beethoven ve Mozart’ın yanında Fazıl Say’ın orijinal eserlerini de dinlemenizi tavsiye ederim. Klasik müzik dışında Billie Eilish’i bu aralar yeni yeni dinlemeye başladım ama kesinlikle sizlere de öneririm.

S: Herhangi bir çizim yarışmasına katılıp şansını denedin mi?

E: Elbette katıldım. İlk olarak okul yarışmalarından başlayıp il çapındaki yarışmalara geçiş yaptım ve il birinciliklerim oldu. Daha sonralarında artık klasik yarışma konularından sıkılıp yarışmalara girmeyi bıraktım ama arada ilginç konulu yarışmalara da girdiğim oluyor.

S: Çizmeye devam etmeyi ve kendini geliştirmeyi mi hobi olarak devam etmeyi mi düşünüyorsun? Nedir çizim geleceğin ile ilgili aklında olanlar?

E: Kesinlikle kendimi geliştirmeyi bırakmayacağım ben şimdiye kadar hiç profosyonel bir kurs almadım o yüzden iyi bir eğitim alıp elimden geldiğince çok şey öğrenmek istiyorum. Çizim geleceğim hakkında söyleyeceklerim yine iyi bir eğitim alıp animasyon tasarımcısı olmak olacaktır.

Sevgili Ece'ye nam-ı diğer Mirai Chan'a başarılar diliyoruz. 

Eğer siz ya da bir arkadaşınız çiziyorsa lütfen bize ulaşın ve sizin ya da onların bu güzel çalışmalarını, ilham verici fikirlerini okurlarımızla paylaşalım. [email protected] adresine mail göndererek yapmış olduğunuz/yaptıkları birkaç çalışmayı bizlerle paylaşmanız yeterli olacaktır. 

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları