Rakunların Yaşamadığı Şehir Raccoon City: RE2 Remake
Bakkalım zombi çıktı ben de vurdum!

Asya’daki büyük oyun firmalarından biri olan Capcom’un dünyaca ünlü oyun serisi Resident Evil (RE) ister bilgisayar oyunları oynayan biri olsun ister olmasın birçok kişi tarafından bilinir. Yıllarca televizyonda yayınlanan filmleriyle, hikaye kurgu tasarımının referans alındığı reklamlarla ve en önemlisi hiç görmeyip duymasanız da aşırı tanıdık gelen ismiyle RE serisi ya da ülkemizdeki ismiyle Ölümcül Deney serisi ilgilisinin ilgisizinin beynine kazınmış bir seridir.

 Capcom 5 yıl boyunca kendi ekonomisini eşek üstünde teptikten sonra Resident Evil 7: Biohazard ile seriye tekrar  can verdi ve şirket bildiğiniz batmaktan kurtuldu. RE7: Biohazard’ın yeni grafikleri ve oyun motoru RE serisi için ciddi bir değişiklik ve aynı zamanda yenilikti. Oyunun en büyük farkıysa üçüncü şahıs kamera açısından birinci şahıs kamera açısına geçiş yaşamasıydı. O surat tasarımları, o grafik detayları, o sunum ve ambiyans… RE7: Biohazard gerçekten RE hayranlarının ihtiyacı olan şeydi. 

resident evil 4 ile ilgili görsel sonucu

Ä°lgili resim

Bu olaylardan daha sonra bir gün internette dolaşırken şöyle bir haber gördüm ‘Capcom RE2 Remake’i için kolları sıvadı!’. Bende bir düşündüm: ‘Lan RE2’nin aksiyonu ve gerilimiyle o yeni grafik motoru birleşirse…’

subarashii spongebob ile ilgili görsel sonucu

 Oyunu beklediğim süre boyunca RE2’yi tekrardan oynamadım çünkü oyunu anılarımla karşılamak istedim. Sonra oyun çıktı fiyatı 300 TL idi.Ben de ne yaptım: her oyun aşığı gibi arkadaşım bitirdikten sonra oyunu ödünç aldım (arkadaşım Pre Order ile aldı). Çünkü pintilik bunu icap eder. :D (Pre order’da almak aklıma gelmedi ☹)

 Detaylara girmeden önce remake’in sözlük anlamı tekrar yapım/tekrar yapmak demektir ve oyun sektöründe de bu anlamında kullanılır. Bu oyun senaryosu eskisiyle %80 oranında aynı olan baştan yapılmış bir oyundur.

 Oyunda oynanan karakter sayısı birden fazla. Bunlara isteğimiz üzerine değil senaryo gereği geçiş yapıyoruz. Oyunda farklı olarak 5 tane karakter var. Lakin her karakterin ekstra mekaniği olmuyor, bunlara hikaye ve oynanışta değineceğim.

 Hikaye: Oyunun hikayesi ilk Claire’ın mı yoksa Leon’un mu senaryosuyla oynadığınıza göre şekillenir. İstediğiniz senaryoyla başlayabilirsiniz. Hikayenin akışı, sırası ve sonu değişmez. Ben Leon’un senaryosuyla oynadım bu yüzden hikayeyi ona göre anlatacağım.

Oyun ‘Şehirde rakun yaşamıyor şehrin ismine Raccoon City koyuyorsunuz. Bu ne lan!’diye isyan edip zombiye dönüşen halkın… Şaka şaka. Oyun Claire Redfield ablamızın abisi Chriss Redfield’ı bulmak için rakunların kalbi Raccoon City’e gelmesiyle başlar. Claire bir telefon konuşması yapmak için benzinliğin yanındaki bir ankesörlü telefona yanaşır ve o anda çiçeği burnunda ilk iş gününe giden Leon’da benzinlikten benzin almak için yanaşır. O an oyun size Leon’un kontrolünü verir. Benzinliğin içindeki markette size oyunun mekaniklerini anlattıktan sonra dışarıda Claire ile karşılaşırız (tabi çevremiz zombilerle çevrili…) sonra arabaya biner ve RAKUNların güvenliği için kurulmuş Raccoon city Police Station’a (rakun şehri polis istasyonu/karakolu) doğru gideriz. İstasyona yaklaşırken tırın teki bize arkadan bildiğiniz koyar. Claire ve Leon ayrı taraflara sürüklenir, aralarına da KOCA TIR GİRER (bak sen Allah’ın işine). Tır yolda barikat gibi devrilir, bir tarafı karakol diğer tarafı da sokaktır. En başta seçtiğiniz karaktere göre Karakol tarafında kalan kişi senaryosunu seçtiğiniz kişidir.

re2 marvin branagh ile ilgili görsel sonucu

 Oyunun buradan sonrası için detaylı açıklamayacağım çünküspoiler yemeği severim ama vermeyi sevmem. 

 Leon karakola gider, karakolda siyahi bir abimiz olan Marvin Branagh tarafından kötü denecek bir durumdan kurtarılır karakoldan çıkmak için yollar arar, karakoldan çıkar (otoparkına) ve kendini FBI ajanı olarak tanıtan Ada Wong ile karşılaşır. Bundan sonrası için şunu ekliyim sizin şu ana kadar yaşadığınız olaylar sırasında Claire da karakola girmek için uğraşıyor. Siz Leon ile bütün hikayeyi bitirdikten sonra aynı zaman çizgisinde %60 farklı olaylarla en baştan Claire’ın senaryosunu oynuyorsunuz. Neden en baştan dediğimi oynanış kısmında anlatacağım.

 Oynanış: Resident Evil 2 Remake bir TPS aksiyon gerilim/korku oyunudur. Oyundaki bütün mekanikler ve zorluklar oyunu oynayan oyuncuya baskı yapmak ve ikileme sokmak için yapılmıştır. Yani insanların bağırsağını dalağını ekrana sokup kendine sözde korku oyunu diyen oyunların aksine türünün hakkını veren bir game design’a (oyun dizaynı) sahiptir. Bu yüzden oyunda karakterin yapabildiklerinden çok çevrenin bize neler yaptığından bahsedeceğim ama yine de yapabildiklerimizden bahsedelim. Silahımız var ateş ediyoruz, bombamız var patlatıyoruz, bıçağımız var saplıyoruz. Nasıl? Olay neler yapabildiğimiz değil ne zaman ve nasıl yaptığımız. Hepsine sırasıyla değinelim o zaman. Oyundaki ilk base (yuva/kayıt alabildiğimiz, soluklanabildiğimiz yer) karakolun girişi, ilk dedim çünkü oyunun belirli yerlerinde de base var tabii bulabilirseniz. Burada kayıt aldığımız ve eşyalarımızı depoladığımız bir yer var. Eski RE2’de kayıt almak mürekkeple olan bir şeydi ve kısıtlı sayıda kayıt alabiliyorduk. RE2 Remake’de bu kalkmış istediğimiz kadar alabiliyoruz.

resident evil 2 remake save ile ilgili görsel sonucu

 Peki neden bir depomuz var? Çünkü envanterimiz (eşya çantamız/eşya kapasitemiz) kısıtlı. Oyunda ortalığa konulmuş pack’lerle envanterimizi genişletebiliyoruz hatta baya genişliyor.

re2 inventory pack ile ilgili görsel sonucure2 inventory screen ile ilgili görsel sonucu

 Oyundaki kullandığımız silahlar güncel hayatta da bildiğiniz silahlar. Tabancalar, otomatik tüfekler, yakıcılar, el bombası vb.  Silahlara dipçik şarjörlük ekstralar takabiliyoruz ama bulmamız şartıyla.

re2 weapons ile ilgili görsel sonucure2 weapons ile ilgili görsel sonucu

Tahmin edeceğiniz üzere tabancaların hasarı tüfeklerin hasarından az (revolver hariç :D). Her zombinin kafasında rahat görünen ya da zor görünen oyunun rastgele şekilde verdiği yaralara ateş ederseniz zombiyi öldürmüş oluyorsunuz hem de tek mermiyle (kafaları patlıyor) ama yarayı bulamadınız o zaman size diyim bir zombi için 5 mermi bilemediniz 10 mermi harcarsınız, bide bazen zombi yere yığılıp geri kalkıyor sonra bir daha vuruyorsunuz falan daha kötüsü de mermi sayısı oyunda kısıtlı. 

Ä°lgili resim

 Eski sürümde sağlımızı etkileyen bitkiler RE2 Remake'inde de mevcut. Oyun eskisine olabildiğince sadık kalmış yani. Üç tane bitki mevcut zehirden kurtaran (mor), canımızı arttıran (yeşil) ve tek başına bir işe yaramasa da diğerleriyle birleştirilince etkilerini güçlendiren (kırmızı) bitki. Bunların hepsi bir araya gelince şöyle bir şey oluyor. Siz bir base’den uzaklaşıyorsunuz hatta tedirgin edecek kadar olmuş mesafe sonra bir baktın yere aha! Lazım bir eşya. Ne güzel demi? Sonra almaya çalışıyorsun ve ‘Inventory is full (envanter dolu)’ yazısını görüyorsun.İşte tehlike çanları çalıyor ‘Geri mi dönsem? Ama çok ilerledim bırakıp ilerlesem sonra dönerken mi alsam? Ya ölürsem taaa son kayıttan başlarsam nolucak? Ya ileride artık geri dönemezsem ve almazsam ne olacak?’ gibi sorular kafanızda bağırmaya başlıyorlar. İşte RE2’nin asıl korku öğesi bu; elinizde tabanca olsa da  ya da kendiniz savunacağınız bir bıçak olsa da yine de çaresizliği yaşatması.

re2 weapons ile ilgili görsel sonucu

 Bunların yanında bir de düşmanlar şekilleniyor. Düz zombiler, lickerlar (yalayanlar), ve bitki olan zombiler. Hepsiyle uğraşma yolları farklı düz zombileri vurmanız, licklerları patlatmanız ve bitki zombileriyse yakmanız lazım. Peki oyun bunları size o düşmanlarla karşılaşır karşılaşmaz mı gösteriyor? Hayır. Hatta bunlar yetmezmiş gibi öğretmiyor ve önümüze ekstra bir tehdit koyuyor. Beni en çok korkutansa Mr X.

resident evil 2 remake mr x ile ilgili görsel sonucu

 Ulan bu var ya… Bu adam var ya… Mermi arıyorum karşıma çıkıyor, Çıkış yolunu arıyorum karşıma çıkıyor, bitki arıyorum karşıma çıkıyor, oyunu kaydetmeye gidiyorum karşıma çıkıyor. Bir de anasını sattığım ölmüyor ya! Bütün tabanca mermisini harcadım Allahsıza gene ölmedi ya. Bide size yaklaşırken ayak seslerini duyuyorsunuz ve söyliyim 3 darbede ölüyorsunuz. Yaklaşırken de ne kadar yakınsa gerilim müziği o kadar artıyor ve müzikten de geldiğini anlayamıyorsunuz, hep ayak seslerinden anlıyorsunuz. Yinede oyunun sonlarına doğru ambiyansa alıştım ve oyunun geri kalan kısmını gereksiz bir soğuk kanlılıkla bitirdim. Buradan kendimi tebrik ediyor ve kendimi rakunların savunucusu ilan ediyorum. 

 Oyunda bulmacalar da mevcut. Mesela karakoldan çıkış yolumuz bile bulmaca. 

 Bunlardan bahsettiysek oyundaki oynanabilir karakterlere değinelim ve müziğe geçelim.

Leon Scott Kenedy:

resident 2 remake evil leon scott kennedy ile ilgili görsel sonucu Rakunların savunucusu Raccoon City Police Station’da ilk iş günü olan Leon ilk karşımıza çıktığından beri ‘Ben kolay lokma değilim.’ diyen bir dostumuz. Benim oynadığım senaryoya göre eşya konusunda sanırım en zor durumda kalan karakter Leon. Ekstra bir mekaniği yok.

Ada Wong: 

resident 2 ada wong ile ilgili görsel sonucu

Bu kadın otoparkta kendini bize FBI ajanı olarak tanıtan ablamız. Kendisi başta ince montla karşımıza çıksa da sonradan kontrol bize geçtiğinde üstündekini çıkartıyor ve kırmızı dar bir elbiseyle devam ediyor oyuna bir de topukluyla. Tamam ablacım kıyafet de topuklu da yakışmış maşallah da sen zombilerle dolu bataklığa hangi kafayla dar elbise ve topukluyla geliyorsun ya. Bir de kadının topukluyla koşma hızı Leon ve Claire’ın koşma hızıyla aynı. Tam bir ajan maşallah. Şaka bir yana değinmem gereken bir şey var. Eğer en başta Claire’ı seçseydik Carvin Branagh tarafından Claire ile kurtarılacaktık ama Ada Wong ile hiçbir zaman karşılaşmayacaktık. Bu karakter sadece Leon'un senaryosuna özel.

resident 2 remake ada wong ile ilgili görsel sonucu

 Ada Wong’un ekstra mekaniğiyse duvarların içindeki devreleri görüp onların elektrik akşını kontrol edebilen barkod okuyucu misali bir alet. Bu olay oyuna bulmaca olarak yedirilmiş.

Claire Redfield:

resident 2 remake claire redfield ile ilgili görsel sonucu

Bu kız başta savunmasız biri gibi tanıtılıyor bize (Leon senaryosuyla oynarsanız…). Alakası yok! Bu kadın Chris Redfield’ın kardeşi bunlar ailecek tehlikeli siz düşünün yani. Elinde ağır makinalı silahla mutant zombi öldüren bir kadın bana hiç de savunmasız gelmedi.

 Claire Redfield’la oynadığımız senaryodaki bir tane boss hariç bütün bosslar Leon’la oynarken karşılaştığımız bossların aynısı ama Claire ile bunlar daha kısa sürüyor çünkü Claire’a başta gelen silahlara altın dersek Leon’a gelenlere çakıl taşı demem lazım. Roket atar misali pompalı tüfek, ağır makinalı tüfek, uzi, revolver daha ne olsun. Oyunu yapanlar bildiğiniz Leon için ‘Sürünsün ibne!’ demiş.

Sherry Birkin: 

resident evil 2 remake sherry birkin ile ilgili görsel sonucu

Bu küçük kız oyunda önemli yeri olan iki bilim insanının çocuğu. Kendisiyle oynayabildiğimiz küçük bir bölüm var. Puzzle’lar ve saklandığımız sekanslarından oluşuyor.

Hunk: 

resident evil 2 remake hunk ile ilgili görsel sonucu

Kod adı Hunk olan bu adam felaket sırasında olayın tam başlangıç yerinde olup oradan kurtulmaya çalışan bir gizli ajan. Takımından sadece kendisi hayatta kalıyor. DLC (oyuna sonradan gelen senaryo ya da ekstra eşya içeren paketler) ile gelen bu karakter resimden de göreceğiniz gibi tam donanımlı bir asker. Tam bir Speed Run bölümü (olabildiğince en kısa zaman oyunu bitirmeye çalışmak). Sadece tek bir bossunuz var o da çokta zor değil ve evet o Allahsız MR X burada da karşımıza çıkıyor.

Müzikler: Bu oyunda eski sürümde kullanılan müzikler kullanılmış demek isterdim ama onlar DLC ile geliyor. Düz halinde müzikler yok(son bölüm hariç) ama yine de oyunda kullanılan sesler ambiyansı cidden iyi sağlamış. Özellikle o Allahsız MR X’in geldiği anlar.

Bunların hepsini ele aldığımızda bu oyun 400 TL eder mi? Hayır etmez arkadaşlar. Leon’un senaryosunu 7 saatte, Claire’ın senaryosunu 3 saatte bitirdim. Hunk’a girmiyorum bile 15 dk mı ne sürdü. Toplam 10 saat. Detaylı bir şekilde oynadım toplam 15 saat. Gidin bir yayıncıdan izleyin ya da benim gibi arkadaşınızdan ödünç alın. Bir oyuna 400 TL vereceksem o oyunun bana sabah kahvaltısı falan hazırlıyor olması lazım. Yine de ben daha doğrusu arkadaşım bu oyunu 200 lirayken Pre Order ile aldı o yüzden ona göre de puan vereceğim.

 200 TL için 8.8/10 

400 TL içinse 0/10 

Hiçbir oyun 400 TL etmez arkadaşlar. Buradan Capcom’a selam olsun. RACCOON CİTY'İ RAKUNLAR YÖNETSİN

1 yıl önce katılmışım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları