Resident Evil Village Almaya Değer mi?
Son günlerde ortalığı kasıp kavuran Resident Evil serisinin son oyunu olan Resident Evil Village nasıl bir oyunmuş bu yazımızda bileni ve bilmeyeni için kısaca inceliyoruz.

Resident Evil serisi genel olarak dünyaca ün yapmış serilerden biri. Oyunları bir yana filmlerine bile tanıklık ettik hepimiz. Şimdi ise karşımızda serinin ana oyunlarından biri olan Resident Evil Village var.

Resident Evil Village

Aramızda Resident Evil 4 seveniniz varsa (ki sevmeyeni olacağını zannetmiyorum) bu oyunda da RE4'den çok esinlenilmiş çok şey olacağını hemen fark edeceksiniz. Hatta sadece Resident Evil 4 değil, Resident Evil 7 ve P.T. oyunlarının atmosferini de hissedeceksiniz. 

Hikaye

Oyunun hikayesinden çok fazla bahsetmek istemiyorum ancak Resident Evil 7'nin devamında geçen bir yapı var. Yani yedinci oyunu oynadıysanız hikayenin devamını getirmek isteyebilirsiniz. Hikayenin yapısı ise çok lineer bir yapı izlemiyor. Acayip keyifli sinematikler ile doldurulmuş korku ve gerilim dolu bir hikaye sunumu var. Sürekli bir gerginlik içerisinde oynamak korku türü sevenleri için bulunmaz bir nimet. 

Hikayesinin çizgisel olmadığı gibi dünyası da çok çizgisel bir yapıya sahip değil. Bazı bölgelerde çeşitli keşifler yapabiliyorsunuz ve bu da elbette oyuna ayrı bir tat katıyor.

Oynanış

Oynanış mekaniklerinden bahsedecek olursak oyunun biraz hantal olduğunu söyleyebilirim. Sadece karakterde değil, tüm dünyada bir hantallık var gibi. Düşmanlar, onlarla savaşmak ve diğer her şey olması gerektiğinden biraz yavaş işliyor. Ancak bu hıza adapte olmak çok zor değil. İlk başta garip karşılayabilirsiniz ama oyunun geri kalanında çok göze batan bir şey olmuyor. Oyundaki savaş sistemi yavaş olsa bile bu kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oyunda çok fazla çeşitte silah mevcut. Her biri oynayışınıza ayrı bir tat veriyor. 

Bu silahlar elbette boş çalışmıyor. Mermi bulmak bazen sıkıntı olabilse de oyunda çok korktuğum bir durum olmadı. Genelde rahatlıkla mermi bulabildim. Ancak dediğim gibi eğer zor durumdaysanız; mermi veya sağlığınızı doldurmaya yarayacak itemleriniz kısıtlıysa bazen arkanıza dönüp bakmadan kaçmak en iyi yol olacaktır.

Bu oyunda Resident Evil 7'den farklı olarak düşmanlar sizden çok etkilenmiyor. Yani isterseniz üstlerine bir şarjör boşaltın, bana mısın demeden üstünüze gelmeye devam ediyorlar. Farklı bir deneyim olmuş ancak oyunu daha da gerici yaptığı konusunda hiç şüphe yok. Mermi kullanımına daha da dikkat etmenizi gerektiriyor doğal olarak bu durum.

Boss savaşlarından bahsetmek gerekirse de oynanıştaki hantallığın aynısı burada da mevcut. Çok fazla strateji gerektirmeyen boss savaşları sizi çok da zorlamayacak. Şahsen ben günün sonunda bir Dark Souls boss'u beklemiyordum elbette ama bu kadar kolay olmasını da beklemiyordum. Kolay olması bir yana aynı zamanda çok uzun sürüyor. Gerçekten aynı şekilde dönüp dolanıp ateş edip aynı şeyi 50 kere yapınca boss'u yere devirebiliyorsunuz. Bu konuda biraz tekrara binmiş dememin çok da yanlış olacağını zannetmiyorum. Modellemeler gerçekten çok ürkütücü ama o hissiyat da savaş başladığı an sönüyor. Oyun bu konuda biraz tekdüze bir tutum izlemiş.

83

Görsellik

Bu konuda söylenecek çok bir şeyin olacağını düşünmüyorum. Resident Evil Village tam olarak yeni nesil görselliği sağlamış diyebiliriz. Kaplamalarda ufak tefek bozulmalar meydana gelebilse de bunlar çok küçük şeyler ve gözünüze batmıyor. Zaten gerginlikten ve korkudan bu tarz detaylara dikkat bile edemiyorsunuz.

Son Söz

İncelemenin kısalığından anlayacağınız üzere oyun da çok kısa bir deneyim sunuyor. Ben 9 saatte bitirdim oyunu. Verdiğim paraya değdi mi? Bu sorunun cevabını kendiniz vermeniz gerekiyor. Serinin çok da büyük bir fanı olmamama rağmen sadece 7. oyunu oynadım diye satın aldım ve beni tatmin etti diyebilirim. Elbette ben de uzun bir oynanış isterdim ama bu haliyle de zevk aldım yeterince oyundan. Gerek oynanış olsun gerek ise hikaye olsun gayet doyurucuydu. Daha uzun bir deneyim isteyenler için elbette bu fiyat biraz can yakabilir. Oyun şu an Steam'de indirimsiz 279,00 TL ama dikkatimi çeken nokta birçok diğer resmi mağazanın (Fanatical, Gamebillet, Allyouplay vb...) oyunun çıkışına özel ufak da olsa indirim yapmaları oldu. Ben Gamebillet'den standart sürümünü Steam kodu olarak 269,00 TL'ye alabildim ancak oyun ne kadar tatmin edici olsa da fiyat canımı yakmadı diyemeyeceğim. Serinin büyük hayranları için elbette bu durum böyle değildir.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle!

Hem oyuncu hem animeci, 20.yy'ın son yıllarında doğmuş bir insancık. Osu! Profilim: https://osu.ppy.sh/users/2602662

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları