Şirinlikten Öldüren Böceğin Hikayesi: Hollow Knight
Hak ettiğini bulamadın küçük adam ya da böcek... Artık her neyse...

Team Cherry… Bu adı daha önceden duydunuz mu? 2016-2017’de bir kickstarter projesiyle piyasaya çıkan bir oyun geliştirici firması. Aslen fikri Team Cherry’nin co-directorları (yönetmen yardımcısı) Ari Gibson ve William Pellen’a ait olan bu projenin adıysa Hollow Knight’tı. Oyun daha önceden Hungry Knight adı altında çıkmıştı ve görünüş ve bir takım mekanikler haricinde Hollow Knight ile tıpa tıp aynıydı.

hollow knight ile ilgili görsel sonucu

Kendisi aslen böcek olan bir şövalyenin ülkesini ya da oyundaki tabirle krallığı kurtarmasını anlatan bir oyun. Tabi oyun sizi şu manzarayla karşılayınca:

hollow knight ile ilgili görsel sonucuhollow knight ile ilgili görsel sonucu

‘Adam mı keşicen sen’  ‘Krallığı mı kuytayıcan sen’ demeden edemeyeceksiniz. DEMEYİN! Çünkü küçük dostumuzun boyundan büyük işleri başardığını çokça göreceksiniz. Oyunun hikayesinden birazcık daha bahsetmek gerekirse; Oyunda hollownest, Türkçe söylemek gerekirse bozukluk, kötülük denilebilecek veba misali bir gücün böcek halkını ele geçirmesi sonucu oluşan kaosu düzeltmemiz için kral tarafından görevlendiriliyoruz. Karakterimizin kendine has bir ismi yok o da diğer meslektaşları gibi knight (şövalye) olarak anılıyor.

Oynanış 

Hollow Knight bir 2D action platformer adventure oyunudur. Oyunun zor olması, bazı bosslar için kilit dodge mekaniğine sahip olması (kaçınmak, savuşturmak)bunlarla beraber boss fight’larının uzun sürüyor olması Dark Souls frachise’ını çok andırsa da (hatta Hollow Knight internette iki boyutlu Dark Souls olarak anılıyor) bir röportajda kendisine bu durum sorulduğunda William Pellen ‘Aslına bakarsanız oyunu geliştirdiğimiz süreç boyunca Dark Souls’u bir kere bile oynamadım. İnsanların bu durumdan çok söz ettiğini fark edince birazcık oynadım. Sanırım bu benzerliğin sebebi Dark Souls’tan referans alan ve Dark Souls’un referans aldığı oyunlardan referans almamız.’ demiş. Keşke bu kadar referans demeseymiş :D. Aynı röportajda Ari Gibson ‘Dark Soul’un ürkünç ve garip bir havası var. Böyle şeyler Team Cherry’nin tarzına uymaz’ yorumunda bulundu.

Oyunda çok fazla mekanik var (özellikle tırmanma mekanikleri) ve sistem size bu mekaniklerin her birinin parlayacağı bir an sunuyor. Oyun mekaniklerin hepsini bir anda öğretmiyor. Özellikle platformla alakalı (çift zıplamak, süzülmek, tutunmak vb.) mekaniklerden bir tanesini öğrettikten sonra oyun hemen karşınıza bu mekaniği kullanacağınız, öğrenme amaçlı küçük bir alan ve kullanmak zorunda kalacağınız büyük bir harita sunuyor. Oyun savaş sırasında sizi saldırı mekaniklerinin yanında platform mekaniklerini de kullandırmaya zorluyor. Bu oyunu göründüğünden daha zor yapmış ama alıştıktan sonra oyunun tadı daha iyi çıkıyor.     

Benden tavsiye oyunu oynadığınız esnada baş ağrısı çekiyorsanız ekranın parlaklığını kısın ya da oyunu kapatın çünkü bazı hareketleri yaparken öldüğünüz için aynı şeyleri tekrar yapmak insanın strese bulanmasına neden oluyor ve bazı haritalardaki beyaz tonlar gözleri çok yoruyor.

Oyundaki can sistemi basit. Yaratıkları öldürdükçe souls adın da bir enerji absorbe ediyoruz ve bu enerjiyi bazı özel saldırılar yapmak ve canımızı yenilemek için kullanıyoruz. Oyunda aynı zamanda canımızı yenilemek için benchler (oturaklar) var. Oyunda öldükten sonra en sonhangi benchde oturduysanız orda tekrar canlanırsınız.

hollow knight bench ile ilgili görsel sonucuhollow knight bench ile ilgili görsel sonucu

  Oyunun çok geniş bir haritası var. Bölge bölge ilerleyen oyunumuz haritaların içindeki platform ve düşman çeşitliliğiyle(yani çeşitlilikten ne anlıyorsanız artık) iyi iş çıkarmış. Boss harici düşmanlar bir yerden sonra tekrar ediyor olsa da saldırı stillerindeki küçük değişikler sizin oyun tecrübenizi değiştiriyor. Haritalar başlarda stresli ve zor geliyor özellikle nereye gittiğiniz bilmiyor olmanız da cabası ama bir mırıldanma sesi duyunca ve yere atılmış kağıtlar görünce insana bir rahatlama geliyor. Çünkü bunları gördüyseniz haritacıyı buldunuz demektir. Haritacıyı bulduğunuzda o an bulunğunuz bölgenin haritasını elde etmiş oluyorsunuz.

   Daha önceden bahsettiğim mekanikleri teker teker öğrenmemiz haritalar konusunda çok güzel kullanılmış. Mesela siz iki kere zıplama mekaniğini öğrenmediniz ve o an bulunduğunuz bölgede iki kere zıplamayı bilmediğiniz için ulaşamadığınız bir giriş ya da bir nokta var. Yeni bir mekaniği öğrendikten sonra geri dönüp o gidemediğiniz yerleri keşfetme isteği oyunun zevkini arttırıyor.

hollow knight map marker ile ilgili görsel sonucuİlgili resim

Oyunda para sistemi olarak geo adı verilen böcek yumurtası mı taş mı ne olduğu belli olmayan bir şeyleri kullanılıyoruz. Bu taşları oyunun başlarında eşya satın almak silah geliştirmek ve bazı kapıları ve benchleri açmak için kullanıyor olsak ta satın alabileceğimiz eşyalar oyunun sonuna gelmeden bitiyor. Eğer oyunda bir kere ölürsek öldüğümüz noktada bir hayaletimiz oluşuyor ve topladığımız geolar ve soullar sıfırlanıyor ve souls toplama kapasitesi yarıya düşüyor. Eğer geri dönüp hayaleti öldürmezsek bütün geomuzu kaybediyoruz ve oyuna sıfır geo ile devam ediyoruz (bu mekanik özellikle Dark Souls’dan sonra tanınır hale geldi). Hayaletin canı bizimkinden az ama bizim o ana kadar öğrendiğimiz bütün saldırıları kullanabiliyor.  

                      hollow knight shade ile ilgili görsel sonucu        hollow knight shade ile ilgili görsel sonucu

(Hayaleti bile tatlı maşallah)

Oyunda düz saldırı komutu haricinde maximum souls'umuzun %33'ünü kullanarak yaptığımız saldırılardan biri 'Vengeful spirit (kinci ruh) ' ve düz saldırımıza göre gerçekten güçlü. Souls'larımız ile yapabileceğimiz diğer saldırıysa 'Desolate dive' (evet Türkçesi o kadar havalı değil) bu da yine düz saldırımızdan daha güçlü bir saldırı.

İlgili resimhollow knight desolate dive ile ilgili görsel sonucu

 Aynı zamanda oyunda nail art adında 3 farklı vurma stili var bunlar düz vuruş tuşuna basılı tutarak yapılıyor anca oyunda sizin nail art ustalarını bulup onlardan bu numaraları öğrenmeniz lazım.

 Oyunda elimizdeki silahı geliştirebiliyorsunuz tabi demirciyi bulabilirseniz. Sağ aşağıdaki resimde soldan sağa 3. şahıs demircimiz olur. 

İlgili resimhollow knight nail art ile ilgili görsel sonucu

 Bahsetmemiz gereken diğer bir oynanış etmeni ise charmlar:

hollow knight charms ile ilgili görsel sonucu

Charmlar oyunda can yenilenmesi, üst üste atılmak, saldırı gücünüzü arttırmak ve daha türlü türlü efektleri barındıran tılsımlardır. Şövalyenin aynı anda takabileceği charm sayısı sınırlıdır ama oyunda türlü türlü etkinlikleri yaparak ya da geo harcayarak bu sayıyı arttırabilirsiniz. 

Seslendirme 

Bu oyunda normal bir kelime duyamazsınız. Sims’den hallice iletişim biçimleri göreceksiniz ama asıl ilginç olan yapımcıların profesyonel bir seslendirme ekibi tutması değil kendi çevresindeki insanlara mikrofonu verip homurdanmasını istemesi. Hatta Ari Gibson’un annesi bile seslendirme ekibinin içindeydi. 

Görünüş: Oyunun çizimlerinin el çizimi olduğu çok belli ve özgün bir tarzı var. Karakterlerin(iki tanesi hariç) benzediği başka bir örnek bulamadım ve bu oyundaki neredeyse her şey çok şirin.  Adamlar sanki bizi oyunun zorluğuyla kızdırdığı için karakterlerle gönlümüzü almaya çalışıyor.

Müzik 

Müzikler genç oyun müziği geliştiricisi Christopher Larkin tarafından yapılmış. Harita da gezerken oyuna oldukça huzurlu müzikler hakimken boss savaşlarında daha kasvetli ve kaotik bir havaya bürünüyorlar. İyi mi olmuşlar? Evet, insana gerçekten savaştaymış hissi veriyor. Tabi bunu derken God of War misali müzikler beklemeyin. Müziklerde bir Johann Sebastian Bach havası sezdim. Zaten Larkin'in kendisi deMüziklerimde biraz Stravinsky, Bach ve progressive metal duyabilirsiniz.’ diye belirtmiş.

Sonuç

Hollow Knight parasını karşılığını fazlasıyla veren benzerlerinin arasından güzel çizimleriyle sıyrılan çok güzel bir oyun (Steam’de 24TL’ye bulabilirsiniz). Tabi oyunun hiç ödül almaması birçok eleştirmeni şaşırttı yinede biz gönlümüzdekini verelim. İnşallah oyunun haklarını Bethesta satın alıp anasını ağlatmaz

7.9/10 (0.1’i mezara götüreceğim)

1 yıl önce katılmışım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları