Yetişkinler İçin Tam 10 Manga
Yetişkinlikten kastımızın ne olduğunu merak eden arkadaşlar için söyliyim 18+ olarak geçen mangalardır bunlar. Ben 17'yim ama illada okuyacağım diyorsanız onada birşey demeyeceğim artık :)

1. Gantz

Gantz

Tokyo'da bir apartman odası. Bir şey dışında bomboş bir oda. Siyah küre GANTZ dışında...

Bu odaya gelebilen insanlar sadece ölmüş olanlardır. Ama Gantz onlara bir şans daha sunuyor. Gantz'ın oyunundan eğer 100 puan toplayabilirseniz, özgürsünüz ve eskisi gibi yaşabileceksiniz. Ama bu o kadar kolay olmayacak. Her geçtiğiniz görevden sonra, daha zorları gelecektir...

Kei Kuruno kendinden başkasını umursamayan ve pek sevilmeyen bir lise öğrencisidir. Kei metro istasyonunda, metro beklerken alkoliğin biri rayların üstüne düşer. Onu kurtarmak için kimse hamle yapmaz; buna Kei'de dahildir. O sırada yanında duran ama kendisini tanımamış çocukluk arkadaşı Kato Masaku dayanamaz ve alkoliğe yardım etmek için raylara iner. Bunu tek başına yapamayacağını anlayan Kato, yardım istemek için etrafına bakınır ve Kei'yi görür. Kei isteksiz bir şekilde yardım etmek için raylara iner ve alkoliği sırtına alıp taşımaya başlar. Bu sırada tren hızla gelmektedir ve hemen raylardan çıkmaları gerekmektedir. Alkoliği raylardan çıkartırlar ama Kei ve Kato tren altında kalırlar.

Vücudlarının tamamen parçalanması ve ölmüş olmaları gerekirken birden kendilerini bir odada bulurlar. Bu odada ölmüş olması gereken insanlar vardır. Ve odanın tam ortasında siyah bir küre vardır. Artık Kei ve Kato istemeselerde Gantz'ın oyununu oynamak zorunda kalacakdır.

Bu manga yoğun şiddet ve cinsellik içermektedir.

2. Berserk

Berserk

Guts, ağaca asılı ölü bir bedenden doğmuş; tesadüfen bir grup savaşçı tarafından kurtarılmıştır. Küçüklüğünden beri boyundan büyük kılıçlarla beraber olduğu grupla savaştan savaşa sürüklenen Guts'ın yolu, günün birinde Band of Hawks(şahinler Topluluğu) adlı oldukça yetenekli bir savaşçı grubuyla kesişir. Lider Griffith, Guts'ın dövüş kabiliyetinden memnun kalmıştır ve kazananın isteğinin kabul edileceği bir düellodan sonra galip gelerek, Guts'ı grubuna dahil eder. Bir çok savaşta ünlerini artıran grup, Griffith'in sinsi planları ile Şovalyelik mertebesine kadar yükselir. Ancak Grifitth, bundan fazlasını istemektedir ve Band of Hawks için yıkım kaçınılmaz olur. Yaşanan gizemli olaylar Guts'ın hayatını sonuna dek etkileyecek; onu sürekli karanlık güçlerle mücadele eden bir kader savaşçısı haline getirecektir.

3. Koroshiya 1 (Ichi the Killer)

Koroshiya 1 (Ichi the Killer)

Japonya'nın en büyük suç şehri Shinjuku Kabuki-Cho, suç dünyasını ayağa kaldıran bir cinayet ile sarsılır. Anjou grubunun lideri öldürülmüş ve beraberinde 300 milyon Yen çalınmıştır. Liderin sadist ve mazoşist oğlu Kakihara olaydan haberdar olur ve katili aramaya başlar. Elindeki tek ipucu katilin ismidir.

4. Prison School

Prison School

Hachimitsu Koleji, Tokyo'nun dış kesimlerinde bulunan ve öğrencilerinin hepsi seçkin hanımlardan oluşan bir okuldur. Fakat yeni dönem henüz kapıdayken bir gelenek hiçe sayılır. Okula tarihi boyunca ilk defa erkek öğrenci alınmasına izin verilir ama daha okulun ilk günü iken sadece beş delikanlı okula kabul edilir. Kiyoshi Fujino'nun da etrafı gece gündüz kızlar ile çevrili olacağı için kalbi yerinden çıkacaktır neredeyse. Lakin onu bekleyen çarpıcı olayların henüz farkında değildir

5. Loose Senki: Old Boy

Loose Senki: Old Boy

Bilinmeyen kişilerce ve nedenlerle kaçırılarak 10 yıl boyunca içinde sadece bir televizyonun bulunduğu bir odada hapis tutulan Goto bir gün ansızın salınıverir.

Yıllar boyunca ailesinden ve insanlardan izole edilmiş bir şekilde yaşamak zorunda bırakılan Goto kendisini kaçıran kişiyi ya da kişileri bulmak, neden kaçırıldığını öğrenmek ve daha da önemlisi 10 yıl boyunca yaşadığı cehennem hayatının intikamını almak üzere harekete geçer.

Notlar:

Old Boy, Güney Koreli ünlü yönetmen Park Chan-wook tarafından 2003 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Yönetmenin birbirinden bağımsız filmlerden oluşan "İntikam Üçlemesi"'nin (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy, Sympathy for Lady Vengeance) ikinci filmi olan uyarlama 2004 Cannes Film Festivalinde gösterilmiş ve "Büyük Ödül"'e layık görülmüştür. Eleştirmenlerden de büyük takdir toplayan film IMDb'nin "Top 250" listesinde yer almaktadır.

Old Boy, 2005 yılında Dark Horse Comics tarafından lisanslanmış ve ilk kez İngilizce olarak yayımlanmıştır.

6. Btooom!

Btooom!

BTOOOM!, 22 yaşındaki işsiz, annesiyle birlikte yaşayan ve her gün online video oyunları oynayan Sakamoto Ryuuta'yla ilgilidir. Gerçek hayatta pek bir özelliği olmamasına rağmen Sakamoto, BTOOOM! adlı bir online savaş oyununda dünya sıralamasındadır.

Bir gün yanında bomba dolu bir çantayla oraya nasıl geldiğini hiç hatırlamaz bir şekilde tropikal bir adada uyanır. Sonradan fark eder ki video oyunu BTOOOM!'un gerçek versiyonundadır ve bu şiddetli çatışmada olabildiğince uzun hayatta kalmalıdır.

7. Kurosagi Shitai Takuhaibin (The Kurosagi Corpse Delivery Service)

Kurosagi Shitai Takuhaibin (The Kurosagi Corpse Delivery Service)

Kuro Karatsu bir budist üniversitesinde 4. sınıf öğrencisidir. Kendine iş ararken gönüllü bir iş ilanını görür ve ilanını asan kişinin ısrarı üzerine gruba katılır. Bu küçük grupta mumyadan anlayan, ölülerin izini bulabilen, elindeki oyuncağın uzaylı olduğunu iddia eden kişiler vardır. Kuro ise ölü kişinin bedeninde sıkışmış olan ruhun sesini duyabilmektedir. Kuro'nunda gruba katıldıktan sonra yaşadıkları ilk deneyim sonrasında bu gönüllü işi para kazanabilecekleri bir işe çevirmeye çalışmaktadırlar...

8. Uzumaki (Uzumaki: Spiral into Horror)

Uzumaki (Uzumaki: Spiral into Horror)

Kuruzou-cho kendisini gölgeleyen siyah deniz feneri ve her akşam üstü çalan sirenleri dışında herhangi bir garipliğe sahip olmayan, küçük ve sıradan bir kasabadır. Gosima Kirie ve erkek arkadasi Saito Shuichi bu izole kasabanın sıradan insanlarındandır. Bir süre sonra Kirie ve Shuichi kasabada meydana gelmeye başlayan garip olaylara tanık olurlar. Başlangıçta sadece Shuichi'nin babasını etkilediklerini sandıkları tuhaf olayların aslında tüm kasabayı ele geçirmekte olan girdaplarla ilgili olduklarını anlarlar.

9. Yamikin Ushijima-kun

Yamikin Ushijima-kun

Mirai Suzuki, annesinin Ushijima'ya olan borcunu ödemek zorundadır. Borcu ödeyebilmek için bir kafede çalışmaya başlar. Ushijima borçları toplamak için bir partiye katılır ve bu arada Jun'a borç verir.
(
'Cow Cow Finans' tefeci şirketi başkanı Ushijima Kouru ve borç alan talihsiz insanların etrafında dönmekte.)

10. Eden: It's an Endless World!

Eden: It's an Endless World!

Dünya nüfusunun %15’ ini öldüren ve birçoğunun da sakat kalmasına sebep olan insan bedeninin yavaş, yavaş yok eden Pandemic adlı bir virüs dünyayı paniğe sürüklemektedir. Öte yandan Terk edilmiş bir araştırma merkezin de, bu virüse karşı bağışıklık kazanmış iki çocuk Dr. Lane Morris ile birlikte yaşamaktadır. Enoa ve Hana, Dr Lane ile birlikte gözlerden ve bu karmaşa ve panikten çok uzakta sıradan günlük hayatlarını yaşamaktadırlar. Ama bu gizlik çok sürmez.

“Cherubim eğer birini öldürürsen; bunun ile yaşayıp, bu vicdanla tüm hayatını geçirir miydin?”

“Bilmiyorum..!”

Dr. Lane’ nin geçmişi peşini bırakmaz. Virüsten etkilenmiş olan Lane için artık yolun sonudur da. Enoa’ in babası ve aynı zaman da Propater isimli gizli ve etkili bir organizasyonun yetkilisi ve Lane’ in de çocukluk arkadaşı chris’ in liderliğinde ki grubun baskını ile artık sessiz sakin ve gözlerden uzak süren yaşamları sona ermiştir.

“hey lane; Babam, nasıl bir adamdı? Şeytana benziyordu değil mi?”

Enoa ve hana’ nın artık yapabilecekleri tek şey vardır. Kendileri için tekrar gelmelerinden önce yapabilecekleri tek şey kaçmaktır....

20 yıl sonra… Artık Dünya eski dünya, insanlar da sadece insan değildir. Enoa artık ilaç dünyasının güçlü bir ismi haline gelmiştir. Oğulları olan Elijah bir saldırı sonucu kaçmak zorunda kalıp ailesinden ayrı düşmüş artık Cherubim ile yalnız yaşamaya devam etmektedir. Yer, yer geçmiş den kesitlerle eksik parçaları flasbackler ile işleyen bu bilim kurgu hikâye Elijah' ın hikayesidir. Günümüz de izlediğiniz birçok bilim kurgu film ve anime yi size yer yer anımsatacak kendine özgü bir mangadır.

Not..:

Manga 18 yaşı altı için uygun değildir.

Çok kısa bir iki şey eklemek istiyorum. Manga hikaye olarak çok başarılı beğenerek ve severek okudum ancak Gantz gibi rahatsız edici yanları yok değil.(Gidişat olarak benzer mangalar değildir.) Aslında göze batan kısımlar genel gidişata uygun ancak o kadar detaycılığa da hiç de gerek yoktu. Tek sevindiğim yani animesinin olmaması çünkü 2. bir Gantz faciası olurdu tahminimce.. AMT

"Öğretmek öğrenmektir."

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları