Japonya Üniversitesi Dünyanın İlk Ninjalık Mezunu Öğrencisini Ödüllendirdi
Japonya'da bir üniversite dünyanın ilk ninjalık mezunu öğrencisini ödüllendirdi.

Genichi Mitsuhashi, 21 Haziran’da Mie eyaletinin İga ilçesinde odun kesiyor. Mitsuhashi Ninjalık eğitimi konusunda Japonya’da yüksek lisans yapan ilk öğrenci olarak okulundan mezun oldu. Dövüş sanatları becerilerini bilemesi ve feodal dövüş sanatları ajanlarının geleneklerini daha iyi bir şekilde özümsemesi için Genichi Mitsuhashi’ye verdiği 2 yıllık eğitimden sonra ,Japonya’da bir üniversite ilk ninjalık mezunu öğrencisini elde etmiş oldu. 

45 yaşındaki öğrenci, Merkezi Japonya’da bulunan Mie’deki üniversiteden mezun oldu ve Mie eyaleti ninjaların evi olarak sayıldı. Mitsuhashi tarihi dökümanları araştırmanın yanında ninja olmanın pratik yönlerinide epey ciddiye aldığını söyledi. 

“Ninjaların sabahları çiftliklerde çalıştığını, öğleden sonra ise dövüş sanatları konusunda eğitim aldıklarını okudum” şeklinde bir cümle dile getirdi.  

Mitsuhashi sınıfta yaptığı ninja çalışmalarının ve derslerinin yanı sıra boş zamanında bolca sebze yetiştirdi ve dövüş sanatları teknikleri hakkında bolca antrenman yaptı. Bu konuda “Bu kombinasyon ile gerçek ninjalık hakkında daha fazla şey öğrenebileceğimi düşündüm” şeklinde bir yorum dile getirdi. “Daha çok simsiyah kıyafetleri ile ünlü olan ve bir şeyleri çalma ve gizlilik konusunda usta olan ninjaların kapsamlı hayatta kalma becerileri var” diye dile getirdi. Mitsuhashi’nin bu cümleleriyle beraber insanın aklına, “Acaba Kakashi’de küçükken çiftçi olarak çalışmışmıydı” gibi sorular gelmiyor değil.

 Shorinji Kempo olarak bilinen dövüş sanatını ve kung fu sanatını bilen Mitsuhashi aynı zamanda ninjalık eğitimi verdiği bir dojo işletiyor ve bütün bunların yanı sıra bir yandan doktorasının peşinden koşup bir yandanda bir han işletiyor. 

Mie Üniversitesi, 2017’de ninjalara adanmış Dünya’nın ilk araştırma merkezini açtı ve bir yıl sonra bir yüksek lisans kursu açtı. Okul, Tokyo’dan 350 km güneybatıda yer alan ve zamanında bir çok ninjaya ev sahipliği yapan, dağlarla çevrili olan bir şehir olan İga’da yer alıyor. Size de biraz Konoha’yı hatırlatmadımı? 

Ninja merkezinden sorumlu olan ve üniversitede tarih profesörlüğü yapan Yuji Yamada, Mitsuhashi’nin göreve bağlılığından çok şaşırdı. Yamada “Ninja becerileri için tarih dersleri ve kursları veriyoruz fakat Mitsuhashi’nin bunlara tıpkı gerçek bir ninja gibi bu kadar bağlı kalacağını ve kafa yoracağını bilmiyorduk.” diye ekledi. Kaydolmak için, öğrencilerin Japon tarihi ile ilgili bir sınava ve tarihi ninja belgeleri üzerine bir konuşma sınavına girmesi gerekiyor. Okulun profesörü “Her yıl yaklaşık 3 öğrenci kaydoluyor, sanırım ortada bir talep var.” diyerek bizlerle düşüncelerini paylaştı. Yamada “Diğer ülkelerden bir sürü soru alıyoruz fakat bir şeyi belirtmeliyim: Burası ninja olmak için varolan bir kurs değil ninjalar hakkında daha çok şey öğrenmek için var olan bir kurs.” diye okul hakkında bilgilendirici bir ekleme yaptı. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları