Ghibli Tema Park 2022 Sonbahar'ında Açılıyor
Ghibli tema parkı, birçok bölümden oluşuyor. Açılış tarihi olarak 2022'nin Sonbahar'ı veriliyor.

Geçen yıl Studio Ghibli ile Aichi Bölgesi, türünün ilk örneği olan büyük ölçekli Ghibli temalı eğlence parkı olan Ghibli Park'ın ev sahipliği konusunda bir anlaşmaya varmışlardı. Aichi Memorial Park olarak eski expo bölgesi olan alan, daha önce birçok Ghibli sergisine ev sahipliği yapmıştı, şimdi bu alan Ghibli Park'a dönüştürülüyor. 

Şu an'a kadar öğrendiklerimize göre park, beş alana ayrılacak ve bu alanlardan her biri özel bir temaya ve Ghibli filmlerine ev sahipliği yapacak. Aşağıda bu beş alanı göreceksiniz ama bu alanların İngilizce isimlerinin resmî çeviriler olmadığını hatırlatmak isteriz. Aslında parkın 2020 yılında açılması planlanıyordu, ama bu tarih ötelendi ve iki aşamaya ayrıldı. Parkın birinci aşaması 1 Kasım 2022'de açılacak. İkinci aşamanın ise 2023 içinde ziyarete açılması planlanıyor. 

Area 1: Seishun no oka (The Hill of Youth)

Bu alan, ana giriş olarak ziyaretçileri karşılayacak. 19. yüzyıl bilimkurgu mimarisi tarzındaki binaları bünyesinde barındıracak bu alan, "Yürüyen Şato"yu anımsatacak. Alan ayrıca, "Yüreğinin Sesi" filmindeki Chikyuya çiftlik evini yeniden yaratmak için arazinin yüksekliğini kullanacak.

 

Area 1: Seishun no oka (the hill of youth)

Area 2: Ghibli daisoko (Ghibli Warehouse)

Bu kapalı tesis; kapatılmış, ısıtmalı, eski bir yüzme havuzunun içine yapılacak. Böylece ziyaretçiler, havanın nasıl olduğundan bağımsız olarak alanı yıl boyunca gezebilecekler.  İsminden de anlaşılabileceği gibi alan,  sergilere, film gösterimlerine ve her türlü hatıraya ev sahipliği yapacak. Çizimler gerçeği yansıtıyorsa bu alan, harika bir nokta olabilir. 

Area 2: Ghibli daisoko (Ghibli Warehouse)
the planned layout for the Ghibli Warehouse

Area 3: Mononoke no sato (Mononoke Village)

Bu alan, parkın kuzey bölümünde yer alıp etrafı yeşil alanla çevrilidir ve "Prenses Mononoke" filmine ayrılmıştır. Tataraba kasabasının replikası, alanın ana çekim merkezi olacak. Tatari-gami iblisi ve Okkoto-nushi yaban domuzu tanrısı gibi bazı fantastik canavarların heykelleri de bu alanda yer alacak. 

Area 3: Mononoke no sato (Mononoke Village)

Area 4: Majo no tani

Bu alan,  "Kiki’s Delivery Service" fanları için sihrin gerçekleştiği yer olacak.  Kiki'nin yaşadığı, fırıncının evinin replikası ve çocuklar için çeşitli araçlar bu alanda bulunacak. Sihir temasıyla bağlantılı olarak Howl'un Yürüyen Şatosu da burada yer alacak. 

Area 4: Majo no tani (Valley of the Witch)

Area 5: Dondoko mori (Dondoko Forest)

Dondoko, küçük Mei ve ablası Satsuki'nin, küçük tohumların filizlenip de devaa ağaçlara dönüşmesi için söyledikleri şarkının adı.  Yani bu alan "Komşum Totoro"ya adanmış yer olacak. Zaten kızların yaşadığı çiftlik evinin bir kopyasına da hâlihazırda ev sahipliği yapıyor. Fakat alanın, filmi daha çok deneyimleme imkânı verecek şekilde genişletilmesi planlanıyor. 

Kaynak: Spoon&Tamago

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları