Japon Kaligrafisi Shodo
Kanji ve kana harflerinin güzelliğinin kağıda yansıma sanatı: Shodo

Image

Shodo, iç dünyayı yansıtan sanat

Japon Kaligrafisi Shodo, mürekkep fırçası mürekkep ve kağıt kullanarak kanji ve kana harflerinin güzelliğini ifade eden bir stilize bir yazı sanatıdır. 

Yazmanın üç biçimi var: Kaisho, vuruşların her birinin kasıtlı ve net bir şekilde yapıldığı temel blok yazma; Sosho, her vuruşun daha yuvarlak bir bütün oluşturmak üzere bir arada akmasını sağlayan yarı-el yazısı; ve Gyosho, Düzgün yazmayı kolaylaştırmak için vuruşların değiştirildiği veya ortadan kaldırıldığı tamamen el yazısıyla yazılmış yazılar. İstenilen yazı türleriyle birlikte durumlara bağlı olarak esnek bir şekilde kullanılırlar.

Shodo ile karakter oranı, fırça izleri, mürekkep tonları, karakterlerin bir bütün olarak düzenlenmesi ve kelimelerin anlamı değerlenmektedir. 

Image

Tarihi

Shodo aslında Çin’de gelişti, ve Nara Dönemi’nde (MS 710-794) mürekkep fırçaları, mürekkep ve kâğıt üretim yöntemi ile birlikte Japonya’ya tanıtıldı. 

Bir mürekkep fırçasıyla ve mürekkeple harfleri yazmak, aristokratlar ve samuray sınıfı için vazgeçilmez bir kültürel unsur olarak kabul edildi. Sonra, sıradan insanlara da yayıldı.

Shodo tarihinin en ünlü üç iyi kalemi, “Sanpitsu” - Üç Büyük Fırça- Kukai, Tachibana no Hayanari ve Heian Dönemi’nde (MS 794 – 1185) İmparator Saga olarak adlandırılmıştır. 

Bugün bile, Japonlar bazen, bazı törenlerde yazmak için mürekkep fırçası ve mürekkep kullanıyorlar. Yılın başında kutlanan Japon geleneği olan Kakizome’de –kelime anlamı ilk yazı- insanlar yeni yıl kararlarını veya dualarını kaligrafik formda ifade ederler.

Image

Image

Temel Prosedür

Bunbo-shiho adı verilen aletler; -kaligrafi için dört önemli araç- bir mürekkep taşı, mürekkep fırçası, Hint mürekkebi ve Japon kaligrafi kağıdı- Shodo'da kullanılır. Şişelenmiş mürekkebin yerine bir mürekkep çubuğu olan sumi kullanırsanız, mürekkebi hazırlamak için suya ihtiyacınız vardır. Ayrıca Shodo için, yazarken iyi bir duruş öğrenmek ve bunu kullanmak gerekir. 

Temel prosedürler aşağıdaki gibidir. İlk önce, mürekkep taşı haznesine su dökün ve mürekkebi yapın. Ardından, fırçanın sapının ortasını baş parmağınız, işaret parmağınız ve orta parmağınızla tutarken, mürekkep fırçasını mürekkebin içine batırın. Fırça ve kağıt arasındaki açı, kalemle yazmaktan daha dik olmalıdır. Sırtınızı düzleştirin ve kağıdı sol elinizle hafifçe tutun. Kanji harfleri ve kana sağ el ile kolayca yazmak için oluşturulmuştur, bu nedenle güzel kaligrafi oluşturmak için sağ eli kullanmak daha iyidir.

Image

Kaynak: JapanHoppers 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları