Japon Mimar, Depreme Dayanıklı Tırmanılabilir Kitaplık ile Ev Tasarladı
Japon mimar Shinsuke Fujii'nin depreme dayanıklı ve estetik görünüşe sahip olan kitaplık tasarımı minimalizmin sınırlarını zorluyor.

Image

Shinyoshida'daki ev, Japonya'nın Yokohama kentinin bir yamaç semtinde yer alan ve Japon mimar Shinsuke Fujii tarafından tasarlanan eğimli duvarları olan küçük ve çağdaş bir evdir. Batıya bakan diyagonal duvara monte edilmiş, tabandan tavana uzanan bir kitaplıktır; bu, yalnızca ev sahiplerinin erişilmesi zor kitaplara kolayca erişmesini sağlamakla kalmaz, rafları da merdiven gibi kullanılabilir -ancak, Japonya’nın bu bölümünde yaygın olan bir deprem durumunda kitapların dökülmemesini de sağlar.

Kitaplık tasarımı odak noktası olarak işlev görür, ancak evin yapısal dengesine de uyum sağlar. Beton ve ahşapla güçlendirilmiş, güneşli bir salona sahip olan bir üst kata uzanır. Dikeye eğimli olan her kitaplık evin iç hatlarını vurgulayarak, zekice çatı kirişlerine kadar uzanır. 

Dış kısımda, yapının eğik dış yüzeyi mat kömür grisi içinde dikey metal kaplama şeritleri içermektedir. Mutfağın ve yemek alanlarının ince, oluklu pencereleri sokaktan gizlilik sağlarken, daha büyük üst pencereler alanı ışıklandırıyor. Bunların tamamı, doğal bir minimalizm için bir kitapsever gözüyle mükemmel bir vahayı oluşturuyor. 

Japon Mimar Shinsuke Fujii, Tabandan Tavana Uzanan Depreme Dayanıklı Eğimli Bir Kitaplık İçeren Bir Ev Tasarladı

Image

Image

Eğik Açısı Aynı Zamanda Ev Sahiplerinin Erişmesi Zor Kitaplara Erişmek İçin Yapıya Tırmanmasına İzin Verir.

Image

Image

Image

Image

Image

Kaynak: mymodernmet

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları