Japon Tarihinin En Büyüleyici 5 Keşişi
Din Japonya'ya ilk girdikten sonra, çeşitli Budist keşişler hayatlarını Buda'nın sözünü ülkenin dört bir yanındaki insanlara yaymaya adadı. Yine de, hepsi yalnızca kutsal metinler hakkındaki bilgisine güvenmiyordu. Bazıları Budizm’i cesaretlerinden, öz verilerinden ve gösterişli kişilikleri gibi güçleriyle yaymaya çalıştı.

Benkei - Dev Savaşçı Keşiş

Image

Küçük bir çocuk olarak, Saito Musashibo Benkei (1155-1189) bıçaklı direk silahı olan naginata ile dövüşmesi öğretilen, o zamanlar yarı üniversite/yarı askeri okul olan birçok Budist manastırına katılıyordu; Muhtemelen keşişin ellerinde komik görünmeyen tek şey buydu, çünkü Benkei 17 yaşındayken 2 metre boyundaydı. 

Daha sonra Benkei, hayatın anlamını düşünmek için bir dağ keşişi oldu. Nihayetinde kötü insanların daha az silahı olması durumunda hayatın daha iyi olacağına karar verdi, bu yüzden yıllarca değersiz olduğunu düşündüğü herhangi bir samuray ile savaşarak katanalarını aldı. Nihayet efsanevi savaşçı Minamoto Yoshitsune tarafından mağlup edilinceye kadar 999'unu topladı. Benkei daha sonra, kendisini yenen adama sadakat verdi ve ikisi de Yoshitsune'ye ihanet edilinceye ve Benkei onu korurken oklarla vurularak ölene dek birçok savaşta savaştılar. Vücudu bulunduğunda, görünüşe göre hala dik duruyordu.

Honmyokai - Yaşayan Mumya

Manastır hayatının büyük bir kısmı, Tanrı'ya daha yakın olmak için kendinizi zevklerden mahrum bırakıyor. Pekala, Honmyokai, bunu kalbinden attı ve bundan kaçtı. Yamagata Vilayeti'nin dağlarında, sofuluğu uygulayan, 17. yüzyıldan kalma bir rahipti. Amacı, bedenini Buda mumsu mükemmelliğine dönüştürmekti… kendini mumyalayarak.

Bu uygulama Japonya'da sokushinbutsu olarak bilinir ve reçine, tohumlar, meyveler ve Honmyokai'nin yaptığı gibi vücuttaki tüm yağları kademeli olarak ortadan kaldıracak diğer şeyleri yemeyi içerir. Ardından, sonunun yakın olduğunu hissedene kadar su alımını azaltmaya başladı. O zaman keşiş kendini taş bir odaya kilitledi ve sonunda meditasyon yaparken öldü. Vücudu keşfedildiğinde, tıpkı bir Mısırlı mumya gibi mükemmel bir şekilde korunmuş, Japon tarihinin birkaç başarılı sokushinbutsuin'inden biri olmuştu.

Kakusan-ni – Feminist Rahibe

Image

Budizm'de dinin Japonya'da kök saldığı ilk günden beri kadın rahipler (bhikkhuni / bikuni / ama) vardı. Ancak hepsi manastır hayatına gönüllü olarak girmedi. Örneğin, güçlü lordların dul eşleri, bir keresinde tüm Japonya'ya hükmeden Hojo Tokimune'nin karısı Kakusan-ni'ye olan gibi, eşlerinin ölümü ardından bir rahibe manastırına katılmaya zorlanmış / beklenmiştir. 

Kocası 1284'te öldükten sonra, Kakusan-ni kurduğu Kamakura'daki Tokei-ji tapınağının başına geçti ve burada yeni hayatından en iyi şekilde yararlanmaya başladı. Tapınağı dövülmüş eşler için bir sığınağa çevirerek ve herhangi bir erkeğin orada ayak basmasını yasaklayarak başladı. Bu, Kakusan-ni'nin yönetici sınıfla geliştirdiği yakın ittifaklar nedeniyle mümkündü. Gelecek birkaç yüzyıl boyunca, Tokei-ji o kadar güçlendi ki, sadece kadınları korumakla kalmadı, aynı zamanda kocaları ile boşanmalarını da müzakere ettiler, böylece “Boşanma Tapınağı” takma adını Tokei-ji kazandı. 

Genno Shinsho - Taş Ayırıcı Şeytan

Japonya'da yüzyıllar boyunca kötü niyetli ruhların hikayeleri anlatıldı, ancak bunlardan biri göze çarpıyor: dünyayı dolaşan, güzel kadınların şeklini alan dokuz kuyruklu tilki masalı. Japonya'da ruh, Tamamo-no-Mae olarak bilinir hale geldi. Sonunda stratejisinden döndüğü yer olan ve ölümcül zehirli bir gaz yayan bir kayaya sahip oldu.

Genno Shinsho’yu girin. Efsaneye göre Sugatami Göleti'ndeki kurbağaların hepsini susturmak için şeytan çıkarmalarını yapan ve sıkıntılı bir yılan tanrısının doğmasına yardım eden, 14. yüzyıldan kalma bir keşişti. Peki onun için biraz zehirli tilki taşı neydi?

Tamamo taşı üzerindeki Budist sutraları okuduktan sonra, Genno onu bir çekiçle bölerek ruhu içten salıverdi. Sonra bir anma töreni düzenledi, böylece ruh sonunda huzur içinde yattı. 

Kukai - Mucize Keşiş

Image

Kukai (774–835) sadece bir keşiş değildi. Aynı zamanda bir sanatçı, mühendis, memur, şair, heykeltıraş; hepsini yaptı. Diğer şeylerin yanı sıra, Japonya'daki en büyük rezervuarın restorasyon projesine başkanlık etti ve tüm sosyal sınıflara açılan özel bir okula başlattı. Ama Kukai'yi bir efsane yapan etrafındaki tüm mucizelerdi.

Budist rahip olup olmayacağına karar verirken, kendisini uçurumdan attı, ancak uçan azizlerin oluşturduğu bir grup (sürü?) tarafından kurtarıldığı bildirildi. Sonra bir papaz olarak atandığında, sabah yıldızı görünüşe göre ağzına uçtu. Tamamen atandıktan sonra Kukai, nerede olursa olsun, herhangi bir şeytanı kovmak ve tatlı su kaynakları bulabilmesiyle ünlendi, bazı versiyonlarda uçuyordu bile. Bazı Budistler öldüğüne inanmıyor, aydınlanmayı başardığına ve hala Koya Dağı'nda bir yerde bulunabileceğine inanıyor, çünkü Kukai ile ilgili hiçbir teori çok çılgınca gelmiyor.

Kaynak: TokyoWeekender

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları