Japonya’da, Felaketlerin Harap Ettiği Bölgelerdeki Reşit Olma Törenleri Ekstra Dokunaklıydı
Geçtiğimiz yıl doğal afetlerin ard arda vurduğu bölgeler de dahil olmak üzere, hafta sonu boyunca ülkenin birçok yerinde "Reşit Olma" törenleri düzenlendi.

İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı'na göre, bu yıl reşit olmayı kutlayanlar 1998 yılında doğmuş ve son yılda 20 yaşında olan ve 1970 yılında belirlenen 2.46 milyon ulusal rekorun yaklaşık yarısı olan 1.25 milyon kişiydi.

Pazartesi günü yapılan çok sayıda törene ek olarak, Pazar günü Hiroşima Vilayeti'nin Saka kasabasında düzenlenen Reşit Olma töreninin ardından, Temmuz ayında sağanak yağmurun yol açtığı sel mağdurlarının anısına bir dakikalık sessizlik sağlandı.

Naoya Nishitani, 20, tören planlama komitesi başkanı, sessizlik için çağrıda bulundu. Evi selden ağır hasar görmüştü. 

‘’Eski sınıf arkadaşlarımdan ve Saka kasabasının hükûmetinden aldığım yardımların geri dönüşü olarak.’’ Komitenin başkanlığını üstlenme talebini kabul ettiğini söyledi. 

“Ben kendim zorluklarla karşılaştım ama birlikte zorlukların üstesinden gelebildik. Bu bana hayatımın sonuna kadar güven veriyor.”dedi Nishitani.

Image

Yoğun yağışlar nedeniyle yoğun sele uğrayan komşu Okayama Vilayeti'nde Kurashiki kentinde yapılan bir törende, Belediye Başkanı Kaori Ito, Reşit Olma törenine birçok kişinin ağır etkilenen bölgelerden geldiğini ve yürekten bir sevgi duyduğunu ifade etti.

“Umarım hedeflerinize dinç bir şekilde ilerlersiniz” Ito, yeni yetişkinlere, özellikle felaketten etkilenenlere dedi. 

Geçici konutlarda yaşayan Mabicho'nun yoğun şekilde etkilenen Kurashiki bölgesinden 19 yaşındaki Ayaka Shidahara, “Işık yavaş yavaş şehre geri dönüyor. Bundan destek alacağım, çok çalışacağım. ”dedi.

Eylül ayında yoğun bir depremden etkilenen Hokkaido'daki Atsuma kasabasında, Reşit Olma törenine toplam 26 yeni yetişkin katıldı. 

20 yaşındaki Hikaru Asano bir konuşmada, “Zorluk yaşayan insan sayısındaki düşüş için dua ederken felaketin anılarını geleceğe aktarırız.” Dedi

Aile işletmesi yaklaşık 70 ineğe sahip olan 20 yaşındaki Koji Yamada bu baharda bir tarım okulundan mezun olmaya hazırlanıyor. “İyi bir çiftçi olmak istiyorum” dedi.

Kaynak: Japan Times

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları