Japonya'nın İlginç Yüzünü Gösteren 7 Gerçek
Gerçek kız arkadaş yerine bir silikon bebekten, aile kiralamaya kadar ilginç şeyler söz konusu "Japonya" olunca yine bir araya geliyorlar.

Sakuralar, mangalar, animeler, robotlar, kimonolar, sushiler, ramenler... Japonya hakkında eminim saatlerce konuşabiliriz ve konuştuklarımızın çoğu Japonya'nın hayran kaldığımız yerleri, kültürleri hakkında olur ama bazen hayran olduğumuz bir yerin garip denecek kadar acayip yönlerini de bilmek gerekir. Dünyanın en büyük 3. ekonomisine sahip Japonya hızla gelişen teknolojisi ile fazlaca ön planda. Teknolojinin de beraberinde getirdiği bazı olumsuz koşullar da oluşmuyor değil; mesela insanlar gün geçtikçe daha da yalnızlaşıyorlar ve bu yalnızlaşma beraberinde "intihar" oranlarını da artırıyor. İntihar oranlarının artışını sadece "teknoloji"ye bağlamak hata olur tabi ki, zor çalışma koşulları "yalnızlaştıran teknoloji"den daha büyük etken. 

Bright Side, Japonlar'ın 7 ilginç alışkanlığını sıralamış ve biz de sizler için bunları derledik. Eminim çoğunu biliyorsunuzdur ama altında yatan nedenleri belki ilk kez okuyabilirsiniz. 

1- Gerçek Kız Arkadaş Yerine Silikon Bebek

1- Gerçek Kız Arkadaş Yerine Silikon Bebek

Erkeklerin gerçek bir ilişki istemektense silikon bir bebekle yaşamayı tercih etmeleri, nedenine bakmadan önce biraz tuhaf gelebilir ama onları dinledikçe insan hak vermiyor değil. Fazlaca hayal kırıklığına uğrayan ve ortak bir aşkı paylaşamayan erkekler, yeniden bir ilişkiye girmektense gerçekçi bir silikon bebek kullanmayı tercih ediyorlar. Japon erkekler bu tercihlerini şu şekilde açıklıyorlar: "Satın alma dışında senden bir para beklemiyorlar, hediye yağmuruna tutmanı istemiyorlar, kıskançlık yapmıyor ya da skandal peşinde koşmuyorlar."

Bu silikon bebekler için oluşturulmuş yüzlerce Instagram hesabı mevcut onlardan biri de FineSexDoll.

2- Evcil Hayvan Kiralama Servisi

2- Evcil Hayvan Kiralama Servisi

Evcil hayvan kiralama, Japonya'nın en çok talep edilen hizmetlerinden biri. Bu hizmetin neden bu kadar popüler olduğunu anlamak elbette zor değil; daireler, bir evcil hayvanla birlikte yaşamayı mümkün kılamayacak kadar küçük. Bunun üzerine yoğun çalışma saatleri de evde hayvanla ilgilenmek için yeterli süre tanımaz. 

3- Sarılma ve Sohbet İçin Ücret

3- Sarılma ve Sohbet İçin Ücret

Antoine de Saint-Exupéry vakti zamanında şahane bir laf etmiş: "Tek bir gerçek lüks vardır; o da insan ilişkileridir." Japonya'da insanlar bu lüks için büyük bedeller ödemeye hazırlar. Bu kültürün adı da enjo-kōsai (援助 交際 - kelimenin tam anlamıyla "ücretli randevu" olarak tercüme edilir) ve son derece popüler olan bu uygulamada yaşlı erkekler, çekici genç kadınlara refakatçiliği için yüklü ücretler öderler veya lüks hediyeler verirler. 

4- Sanal Kız Arkadaşlar

4- Sanal Kız Arkadaşlar

Japonya'daki gelişmiş teknoloji, sanal dünyadaki karakterlerle ilişki kurmanın önünü ciddi anlamda açmış görünüyor. Sanal karakterlere istedikleri gibi hediyeler alırlar, kolayca evlenebilirler ve üstelik düğünlerini de nerede isterlerse orada yapabilirler. Yeeeeeap; silikon bebeklerle aynı içgörü sanal kız arkadaş konusunda da var.

5- Kadınlar İçin Host Club

5- Kadınlar İçin Host Club

Kadınlar, görünüşü ve davranışı ile çekici buldukları erkeklerin bir arada olduğu "host club"lara ciddi anlamda ilgi gösteriyorlar. Erkekler, pek çok animeden aşina olduğumuz şekilde kadınlara içtenlikle övgüler yağdırırlar ve onları dikkatli bir şekilde dinleyerek tavsiyelerde bulunurken limitli şekilde flört de ederler. Hatta evli kadınların evdeki sorunlardan uzaklaşmak için de sıklıkla host club'lara gittiği bilinen gerçekler arasındadır. 

6- Aile Kiralamak

6- Aile Kiralamak

Başlığı yanlış okumadınız; bekar Japon erkekleri "yaşım da geldi, artık evleneyim" gibi bir kaygı taşımıyor. Hadi taşıdı diyelim, çözümü basit: aile kiralama! Yoğun geçen iş gününün ardından evine gelen koca; eşi ve çocuklarının güler yüzünü görebiliyor. Ayrıca çocuklarıyla parkta vakit geçirebiliyor ya da ailesi ile alışverişe çıkabiliyor ve tüm bunlar için saatine 700 Dolar ödüyor! Ve bingo; "aile kiralama" hizmeti de popüler bir uygulama! 

7- Aşk Oteli

7- Aşk Oteli

Japonya malum oldukça küçük bir ülke, tam da bu nedenle daireler küçük, kiralar ise çok yüksek. Peki bazı çiftler "gizlilik" isterse ne olacak? İşte "aşk otelleri" burada devreye giriyor. Bu otellerin her türlü fanteziyi de barındırdığını söylemek eminim ki sürpriz olmaz. 

Japonya'da stresle baş etmenin ve belki de doruklarda hissedilen yalnızlığın bir nebze olsun azalmasının birkaç yolundan biri bu sayılanlar ve bunlar Japonya'nın diğer yüzünü keşfetmemizi sağlıyor.

Bu uygulamalar arasında en acayibi benim için aile kiralama hizmeti oldu. Peki size en acayip gelen hangisi? 

kaynak: https://brightside.me/wonder-curiosities/7-facts-that-show-a-new-side-of-japan-401710/

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları