Japonya'nın Metro İttiricileri
Kulağa ilk başta çok ilginç gelen bir meslek olabilir.Eğer Japonya gibi kalabalık bir ada ülkesi için ise tarihi uzun bir geçmişe dayanan devam etmekte olan bir iş kolu hala.

Japon demir yolu ağı çok eskiye dayanan  işlevsel yeraltı ağlarını ile  ülkenin bir ucundan diğer ucuna götürebilecek kadar  gelişmiş bir sistemdir.Bu sistem de üstünlüğüne ve dakikliğine ait övgüler her zaman duyulmuştur.Özellikle Tokyo gibi kozmopolit bir 40 milyonluk şehirde demir yolu ağı ne kadar gelişmişte olsa yaklaşık günde 9 milyonun kullandığı metro ağında(Nüfusun %22) sorunlar yok değildir.Her 2-3 dakika da bir yeni trenin gelmesine rağmen özellikle kalabalığın en çok arttığı (okul giriş-çıkış saatleri ya da iş çıkışı saatleri gibi) zamanlarda sorunlar ortaya çıkıyor.

Tokyo'nun Shinjuku istasyonundaki 1967 yılında çekilen bir kare

Tokyo'nun Shinjuku istasyonundaki 1967 yılında çekilen bir kare

Bu sorunu çözmek için vagonlara gereğinden fazla insan sığdırmak için 'Oshiya' denilen üniformalı ittiriciler görev alıyorlar.Bu beyaz eldivenli çalışanlar kapıların tamamen kapanması için insanları sıkıştırırlar.

Bu işi ilk kez Shinjuku istasyonun'da başladığı belirtmek gerekir.İşte ilk başta part-time çalışan öğrenciler olurken şimdi ise kalabalığın en belirgin zamanlarında demir yolu ağında çalışan personeller ile part-time çalışanlar görev alıyor.

2012 yılında fotoğrafçı Michael Wolf bu sorun için bir fotoğraf serisi hazırladı.Tokyo'da insanları sıkıştırmak olarak adlandırdığı bu seride insanların metro camlarına yapışma anlarındaki çekilen sıkıntı dolu anları fotoğrafladı.Bu resimler, metro içindeki durumun ne kadar korkunç ve utanç verici olduğunu göstermektedir diye ifade etmiştir.

Ben şahsen Üniversiteme giderken sıklıkla metrobüs kullanıyorum.Özellikle metrobüsler de acı çeken biri olarak(^-^)böyle görev alan insanların bizlere neler yapacağını hayal edemiyorum.Bizlere gelmemesi dileğiyle iyi günler..

Videosunu buradan izleyerek ruhunuzu daha da sıkabilirsiniz.

kaynak: amusing planet

I’m sorry, but I don’t want to be an emperor. That’s not my business. I don’t want to rule or conquer anyone. I should like to help everyone - if possible - Jew, Gentile - black man - white.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları