Kanpai İçki Partinizi Başlatmak için Büyüleyici Bir Kelime
Japonların içeceklerini içmeye başlamadan önce söyledikleri Kanpai geleneği nedir?

Image

Kanpai’nin Anlamı

Kanpai, katılımcıların kutlama gibi partilerde alkol alırken bardaklarını havaya kaldırdıklarında veya tokuşturduklarında söyledikleri kelimedir.

 Hangi Durumda

Bir kelimede kadeh kaldırmış olmanıza rağmen, kadeh kaldırırken dilediğiniz veya istediğiniz şey partinin amacına göre değişmektedir. Bir kutlamada, genellikle iyi niyetli bir ‘’tebrikler’’ anlamına gelir, fakat seyahatiniz sırasında bir izakaya’ya (Japon barı) giderseniz ve yanınızda oturan kişiyle kadeh kaldırırsanız ‘’Tanıştığıma memnun oldum.’’ veya ‘’Hoş geldin’’ anlamına gelir. 

Kanpai’nin anlamı farklı insanlar için farklılaşır. Bunu çok fazla düşünmeyin ve Japonya’da biriyle içme şansınız varsa kadehlere dokunduktan sonra içmeden önce kanpai derseniz bir sorun olmaz.

Kanpai için Bira?

Bir lokantada çalışırken, çoğu müşteri gelirdi ve hemen “İlk önce bira” diyerek bira sipariş ederlerdi. Sadece ilk önce bira içmeyi sevmeleri gerektiğini düşündüm ama neden “Her şeyden önce?” Diye düşünmeye başladığımda, neden rahat olmadıklarını ve istedikleri içeceği sipariş ettiklerini merak ettim.

Benim sonucum, herkesin ilk içki için bira sipariş etmesidir, böylece acele edip partiyi başlatmak için kampai diyebilirler. Herkesin elinde içecek olana kadar kanpai diyemezsiniz. Böylece hazırlanması en kolay olan içecek söz konusu hale gelir.

Image

O zaman çalıştığım dükkanın, üzerine konulduğunda bardakları otomatik olarak bira dolduran bir makinesi vardı ve bir bardak 20 saniye içinde dolduruluyordu. Karıştırılması veya ısıtılması gereken diğer içeceklerin ortalama bir ila beş dakika sürdüğünü düşünüyorum. Müşteriler, içki partilerini başlatmanın dükkanın sağladığı kolaylık sayesinde en hızlı yolunun bu olduğunu öğrendiler. 

Ancak, eğer herkes bira içmiyorsa, yapmak için zaman harcanan içeceklere göre hazırlandığı için, bira "her şeyden önce" siparişinde maalesef fazla zaman kazandırmıyor. Diğer dükkanlardaki içecek koşullarını merak ediyorum. Bence herkesin istediği içeceği sipariş etmesi iyi bir şey, ama herkes için bira sipariş etmek ve ne kadar zaman alacağını görmek ilginç olabilir.

Şimdi, sorunsuz bir kanpai'yi herkese kendi favori içkisini sipariş edenlere değer vermekten daha fazla değer veren kültürü anlıyor musunuz? Lütfen, kanpai kullandığınıza emin olun.

Kaynak: JapanHoppers 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları