Koi Balıklarının Anlamları Ve Mitolojisi
Dünya çapında ünlü olan koi balıklarının anlamını ve mitolojisini hiç merak ettiniz mi?

Koi’ler efsanevi balıklardır. Zarif, heyecan verici, hayat dolu ve dünyada en çok tanınan balıklardan biri olan koi’ler çok sevilir ve saygı duyulur. Genellikle Japonya ile ilişkilendirilen koi, aslında Orta Asya Çin kökenlidir. Japonya’ya Çinli istilacılar tarafından tanıtıldılar. Koi adını M.Ö. 500 civarında almış olmasına rağmen bu balıklar çok uzun zamandır aramızdalar. En eski koi fosilleri 20 milyon yıl öncelerine aittir. 

Doğal genetik mutasyonlar koi’lerin bugünkü parlak renklerine kavuşmasını sağladı ve 1800’lerin başlarında Japon çiftçiler balıkların bu güzel görünüşü için onları tutmaya başladı. Yıllar boyunca koi balıklarının anlamı ve sembolizmi dünya çapında ikonik hale geldi.

Şelale Efsanesi

Koi balıkları hakkında özel bir efsane ün toplamaya devam ediyor. Eski bir masal, Çin’deki Sarı Nehir’de akıntıya karşı yüzen büyük bir altın koi sürüsünden bahseder. Akıntıya karşı savaşarak güçlenen sürü, nehir boyunca parlayarak yüzer. Nehrin sonundaki şelaleye ulaştıklarında birçok koi, kendilerini nehrin akışına bırakır.

Kalan koi’ler pes etmez ve nehrin derinliklerinden sıçrayarak şelalenin tepesine ulaşmaya çalışırlar. Bu çabaları şeytanların dikkatini çeker ve alay eden şeytanlar şelaleyi kötülükle doldurur. Yüzlerce yıllık atlamaların ardından sonunda bir koi, şelalenin tepesine ulaşır. Tanrılar, koiyi azmi ve kararlılığı ile tanırlar ve onu güç ve dayanıklılığın simgesi olarak altın bir ejderhaya dönüştürdüler.

( bahsi geçen Çin’deki Sarı Nehir)

Sembolizmi ve Anlamı

Koi balıkları olumlu simgelerle ilişkilendirilir. Akıntıdaki başarısı ve mücadeleci davranışı nedeniyle azim ve güç ile ilişkilendirilir ve şelalenin tepesine yalnız çıkan koiden dolayı kaderin sembolü olduğu düşünülür. Aynı zamanda akıntıdaki yüzme cesaretinden dolayı Japonya’da çoğunlukla Samuray Savaşçılarını simgeler. Dünya çapında da bu ünleri devam eder. Hatta dövme modelleri arasında oldukça popülerdir.

Ayrıca koi balıklarının renklerine göre de bazı farklı anlamları vardır. Siyah koi erkekliği temsil eder, ataerkil bir rol anlamına gelir. Altın koi zenginlik ve refah anlamındadır. Çoğu zaman oğul rolü ile ilişkilendirilen mavi koi, sessizliği temsil eder. Kırmızı koi güç, kuvvet ve aynı zamanda anaerkil koi olarak tanınır.

Hangi efsane ve renk olursa olsun, koi balıkları her zaman pozitif bir enerji taşıyacaktır. İyi şans, uzun ömür, cesaret, güç, azim… Koi balıkları hepsini kapsıyor.


Kaynak: https://koistory.com/blog/koi-fish-meaning-and-myth

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları