Kyushu Jangara Ramen: Tokyo’da Popüler Olan Tonkotsu Ramen
Japon noodle yemeği olan Ramen, Japonya’da çok sevilir ve en popüler Japon yiyeceklerinden birisidir.

Ramen, beraberinde çeşitli tatlar ile servis edilir. Ramen çorbasının çeşitli tatları için 4 örnek verilebilir: Shoyu (soya soslu), Shio (tuz), Miso (soya fasulyelerinin arpa veya pirinç gibi tahıllar ile karıştırılması ile yapılır) ve Tonkotsu (domuz kemiği suyu ve domuz eti ile yapılır).

Geçtiğimiz on yılda, Tonkotsu Ramen, sadece Japonya'da değil, tüm dünyada Ramen trendinin ana akımı haline geldi. ICHIRAN ve IPPUDO, dünya genelinde çok sayıda şubesi bulunan en ünlü iki franchise Japon Ramen restoranıdır. Her iki restoran da Tonkotsu ramenin doğduğu “Kyushu” bölgesindeki gibi orijinal Hakata tarzı Tonkotsu Ramen servis ediyor.

Kremalı domuz suyu çorbası çok iştah açıcı, çok tatmin edici ve Tonkotsu Ramen, bugün Japonya’ya gelen pek çok ziyaretçi için mutlaka denenmesi gereken bir yemektir.

Tokyo'da yüzlerce Ramen restoranı var ve yukarıda bahsettiğim gibi, özellikle Tonkotsu Ramen, günümüzde en popüler ve en yaygın Ramen çeşidi olmuştur.

Tokyo'daki en popüler Tonkotsu Ramen restoranları tartışmasız dünya çapında tanınan ICHIRAN ve IPPUDO'dur, ancak bu iki restoran kadar popüler olan bir başka Tonkotsu Ramen restoranı daha var. 

Kyushu Jangara (九州じゃんがら)

Kyushu Jangara Tokyo’da bulunan ve otantik Kyushu tarzı Tonkotsu Ramen servis hizmeti veren restorandır. Tokyo'da Akihabara, Harajuku, Ginza ve Akasaka gibi çeşitli şubeler bulunmaktadır. Kyushu Jangara son derece popüler bir Ramen restoranı olduğundan, özellikle öğle saatlerinde şubenin önündeki uzun kuyruğu görebilirsiniz.

Kyushu Jangara’daki en popüler yemek “Kyushu Jangara Ramen” diğer bir deyişle “Tokyo Stili Tonkotsu Ramen” : Domuz eti, tavuk ve sebze suyuyla harmanlanmış, hafif ve yumuşak bir tada sahip olan zengin ve aromatik çorba ile servis edilir. Kyushu Jangara ayrıca domuz eti suyundan daha yoğun ve kremalı çorba olan otantik Hakata tarzı Tonkotsu Ramen “Bonshan” ı da servis etmektedir.

Bir kase ramenin üzerine; domuz pastırması, susam, pırasa, menma (fermente edilmiş bambu filizi) ve Kikurage mantarları konularak yenilebilir. Ek olarak, müşterilerin isteğine bağlı olarak çeşitli malzemeler eklenebilir ve orijinal lezzetler özelleştirilebilir.

Kyushu tarzı Ramen için önemli malzemeler: Takana (hardal yaprakları) ve Beni Shoga (zencefil kökü).

Restoranın tavsiyesi: Ramen’i Kakuni (kapalı kap içinde az suyla ağır ateşte pişen domuz eti), yarı haşlanmış yumurta, bir kepçe sos ile beraber Mentaiko (baharatlı morina balığı) ile denemek. 

Kyushu Jangara ile ilgili en etkileyici şeylerden biri de Ramen yemeklerinin çeşitliliğidir. Orjinal Tonkotsu Ramen'in yanı sıra, baharatlı, miso karışımlı, Tsukemen (daldırma erişte) ve Vegan ramen gibi çeşitli Ramen lezzetleri var ve her mevsime ek olarak özel farklı bir menü bulunur.

Ücretleri 700 ile 1,300 yen arasında olmakla birlikte yemeklere ve ekstra malzemelere göre fiyat değişmektedir.

Kaynak: 

https://jw-webmagazine.com/kyushu-jangara-ramen-popular-tonkotsu-ramen-in-tokyo/

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları