Neyin Hayranısın? Japonya Kanalizasyon Kapaklarının
‘’Kanalizasyon’’ ve ‘’Lağım’’ kelimelerini duyunca aklımıza karanlık, kokan ve hoş olmayan şeylerin görüntüleri gelir. En azından dünyadaki birçok insan için böyle- ancak, Japonya’nın bu konu üzerinde farklı bir duruşu var.

Gerçekte, ülke rögar kapaklarına takmış durumda! Hayranlık gerçekten ilerlemiş durumda, hatta rögar kapaklar hakkında kart ticareti oyunu bile var. Pokémon kartları toplamak dışında, rögar kapaklarının hayranları ellerinin nadir ve en güzel rögar kapaklarının üstünde olmasına çalışıyorlar. Tuhaf dediniz, değil mi?

Japon rögar kapaklarının dünyasına adım atın- eğlenceli ve eşsiz tasarımların, canlı renklerin ve sürprizlerin olduğu renkli dünyaya! Bu yutturmacanın arkasındaki sır ise her şehrin ve hatta bazı mahallelerin, kendilerine özgü rögar kapağı tasarımlarının olması; genelde bölgenin özelliklerini yansıtırlar, bazen de Japonya’nın anime ve manga kültürüne eğlenceli saygılarını yansıtır.

Bu bazı Japon tesisatçıların bulabildikleri her borudan içeriye zıplamak istemelerinin nedeni midir? Japonya’nın rögar kapaklarına bu kadar takmasına biraz yakından bakalım. 

1. Sebep: Önemli Yerlerin Manzarasının Bulunduğu Rögar Kapakları

Image

Bu rögar kapağı Takamatsu Şehri’nin tasarımına sahip, Takamatsu Kalesi’ni, büyüleyici çam ağaçlarını ve ünlü samuray komutanı olan Nasu no Yoichi’yi resmediyor. Bölgenin yörel lezzeti olan Udon’u yiyor. QR kodu taratırsanız, size bölgedeki restoranlar ve önemli yerler hakkında bilgileri gösteriyor.

Kanalizasyon Kamu Bilgi Platformu’ndan (GKP) Hideto Yamada’ya Japonya’nın eşsiz tasarımlı rögar kapaklarını ve anlamlarını sorduk.

‘’Çünkü büyük ölçüde yerel belediyelerin bütçesine dayanıyor, ülke çapında olan bir olay değil, ama beni kesinlikle en çok şaşırtan birçok eşsiz rögar kapağı ve onların dizaynının olasılığıydı. Tasarımları bir dereceye kadar bekledik, ancak yerel belediyeler tüm beklentileri aşmayı gerçekten başardı. Rögar kapakları gittikçe daha da iyi oldular.’’

Yerel özellikler ve manzaralar, Japonya’daki rögar kapaklarında görülen tek şey değildir. Birçok şehir ve mahalle, tasarımlara gerçekten yaratıcı ve bütünleşik damga toplantıları vermeye başladı, tavsiye edilen yerler veya dükkanlar boyunca, insanlar rögar kapağından rögar kapağına yönlendirildi. Hatta bazı dükkanlar ve restoranlar, yerel rögar kapağı tasarımının bir resmini gösterirseniz indirim veya ücretsiz bir bardak bira veya küçük bir hatıra sunar! Bazı tasarımlar, yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, tarandığında bölgedeki her türlü gezi, alışveriş ve yemek bilgisini görüntüleyen QR kodlarına sahiptir. Göründüğü kadar garip olduğu gibi, rögar kapakları canlandırma çabalarında ve Japonya’nın daha az bilinen bölgelerine daha fazla turist getirmede büyük rol oynamıştır!

‘’ Benzersiz rögar kapağı tasarımları oluşturma ve reklamlarını yapma hareketi olduğunu fark ettik. Bu insanları bölgeleri ziyaret etmeye teşvik ediyor.’’

Aslında -Eğlenceli bir rögar kapağı tespit ettiyseniz, muhtemelen bir kart almak istersiniz. Ve, tam tersi, şu ana kadar yalnızca kağıda hayran kaldıysanız, gerçek olanı görün. Japonya’nın sosyal medya siteleri yaratıcı rögar kapaklarına ve oyun kartlarına oldukça takıntılı durumda.- orijinalin ve kağıt versiyonunun yan yana bir fotoğrafını çekmeyi başarırsanız. Fotoğraflarınız, onları sosyal medyada gören insanlarda merak uyandırır ve birçoğu kuyuya - ve içinde bulunduğu kente – doğru kutsal yolculuğa başlar. Çeşitli eyaletlerin verileri bu Halkla İlişkiler stratejisini desteklemektedir: Kanalizasyon bürolarında veya şehir salonlarında bir kentin rögar kapağı tasarımını görmeye gelenlerin% 60'ı il dışındandır.

Image

Image

Kısa bir süreliğine, Miyagi bölgesindeki Sendai Şehri’ndeki rögar kapakları ikonik anime olan “JoJo’s Bizarre Adventure” tasarımlarına sahip. Söylemeye gerek yok, sayısız hayran farklı tasarımları görmek için şehri ziyaret etti.

‘’Başlangıçta, koleksiyonerlerin ve zorlayıcı fanların yanı sıra, rögar kapaklarının kartlarının özellikle popüler olmayacağını düşündük. Asla milyonlarca kartın bu şekilde satacağını hayal etmemiştik! Başlangıçta, azar azar gelişmesini ve biraz eğlenceli, yerel bir standart haline gelmesini umduk, ancak hiç kimse rögar kapaklarının bu kadar popüler olacağını düşünmüyordu.’’

‘’Yerel eserler’’ şu anda Japonya genelinde ana halkla ilişkiler odak noktasıdır ve uluslararası turistlerin sayısı her yıl artmaktadır-rögar kapağı deliliğinin başlamasına yardımcı olan iki faktör. Yaratıcı rögar kapaklarının turizmi arttırdığını anlayarak, Japonya’nın dört bir yanındaki belediyeler tasarımları sadece kanalizasyon bütçesiyle değil aynı zamanda turizm bütçelerinin de yardımıyla finanse etmeye başladılar. 

‘’Önceden, şehirler kendi rögar kapaklarının reklamlarını kendileri yapıyorlardı, ama şimdi, ülke genelinde koleksiyoncuları hedef alan rögar kapağı ticaret kartı projesi var. Böyle bir patlamanın yaratılmasının, yerel yönetimlerin tasarımlarını daha da ilginç hale getirmeye ve kampanyalar için yeni fikirler düşünmeye daha fazla teşvik edeceğine inanıyorum.’’

2. Sebep: Japonya’nın Teknoloji ve Güzelliği Birleştirme Taahhüdü

Image

Tasarımlar, arka arkaya bir rögar kapağından diğerine dikkatlice el ile renklendirilir.

Japonya, ülkenin rögar kapaklarına da uygulanan bir özellik olan, detaylara dikkat etmesiyle bilinir. İlk olarak, rögar kapakları olabildiğince pürüzsüz ve yola en iyi şekilde uyacak olarak yapılmıştır. Yavaşça, küçük, dekoratif vurgular, görülmeye değer yerler ve alışveriş bölgelerinde ortaya çıkmaya başladı, ilk özgün tasarımlı rögar kapağı 1978'de tanıtıldı. Sadece birkaç yıl sonra, 1981’de, ilk renkli rögar kapağı Japonya kara yollarında gözüktü ve 2000’de, ülkenin her yerinde çok sayıda tasarım bulunabildi- totalde 12.000. Ne zaman bir şehir özel bir rögar kapağı yapmaya karar verirse, tasarım tamamen sıfırdan yapılmıştır. Sonra, bir kalıp yapılır ve her bir rögar kapağı elle boyanır. Nagashima Foundry Co. Ltd. isimli bir şirkette çalışan Shunsuke Nagashima’ya rögar kapaklarının yapımı hakkında sorular sorduk:

‘’Tasarım kararlaştırıldıktan sonra 5 ay sürüyor. Hangi çizgiler kalın, hangileri daha ince olmalı ve bu dalgalar farklı görünmemelidir. Buradaki bölüm için hangi rengin kullanılması gerektiğini, belirli bir maskotun renginin ne olacağı, vb. Bazen aklıma gelmeyen şeyler hakkında geribildirim alıyorum. Aslında oldukça zor, ama harika bir tasarım yaratma konusunda tutkulu bir belediye ile çalışmaktan zevk alıyorum.’’

Image

Nagashima Foundry, yaklaşık 8.000 farklı tasarım yaptı.

Bir rögar kapağı, bir rögar kapağıdır ve asıl zorluk, bir rögar kapağının asıl amacını korurken tasarımın mümkün olduğunca güzel olmasını sağlamaktır- her şeyden önce, çok kaygan olmamalılar ve yola tam oturmalılar. Bay Nagashima ve Bay Yamada’nın kabul ettikleri şey: tasarımlar göz kamaştırıcı, ama rögar kapağındaki en önemli şey güvenlik. Özellikle renkli rögar kapaklarının yüzeyi kayganlaşarak oldukça düz hale gelir.

Image

Bu makine hava yağmurluyken rögar kapaklarının ne kadar kaygan olacağını test ediyor.

Çok kaygan olan bir rögar kapağı çok kısa bir sürede bir kazaya sebebiyet verebilir. Yayalar kayabilir ve düşebilir; ve bisikletlerin frenleri çalışmayabilir- bazen, orijinal tasarımda olmayan bazı unsurlar rögar kapağını daha güvenli hale getirmek için eklenebilir. 

Image

Son derece popüler olan ‘’Detective Conan’’ rögar kapağı. Ana karakterin, bir tatlı patates ve karpuzla yarıştığı- orijinal yapımcının mahallesinde bulabilirsiniz. 

‘’Detective Conan’ın arkasında gözüken noktalar orijinal taslakta yoktu, fakat güvenlik için onları ekledik.’’

En yüksek güvenlik standartlarını korurken hem yaratıcı hem de eğlenceli bir kanalizasyon- modern Japon rögar kapaklarının asıl amacı budur. Trend son teknoloji kullanımı olarak yangın musluklarına da sıçradı. 

Bulutlu günlerde bile, beyaz işaretler gün batımından sabaha kadar parlayacak ve herhangi bir zamanda tespit edilmesini kolaylaştıracak - acil durumlarda çok önemli bir faktör.

‘’Fosforlu boyaların mükemmel performansı ve güvenliği nedeniyle, desenin tasarımları mümkün olmuştur. Geceleri bile itfaiyeciler yangın musluklarını bulabiliyorlar.’’

Rögar kapakları kadar sıradan bir şeyin hayatımızı en yeni teknoloji ile iyileştirebileceğini kim düşünürdü? Neredeyse birini gelecekte rögar kapaklarının ne kadar fütüristik olacağını merak ettiriyor… her durumda, Japonya genellikle yeni teknolojiden heyecan duruyor, yani bu rögar kapakları deliliğinin hala devam edeceğini gösteriyor.

3.  Sebep: Rögar Kapakları Yerel Kültürü Taşıyan Yerel Sanatlardır

Image

‘’Üretimin, teknolojinin ve rögar kapaklarının tasarımının Japonya’nın kültürüne ait olduğuna inanıyorum, evet’’ Bay Yamada, ‘’ Japonya, küçük bir ülke olmakla birlikte, çoğu orijinal rögar tasarımına sahip yaklaşık 1.700 şehre sahiptir. 60 cm genişliğindeki bir çapta Fuji Dağı ve Osaka Kalesi gibi kültürel varlıklar ya da yerel simge yapılar ve özellikler gösterilmektedir. Bölgeyi temsil eden bir şey. Birçok ülke benzer bir şey yapacak kadar zengin olurdu, ama dürüst olmak gerekirse, oldukça güç bir durum. Sanırım bu sıkıntıya rağmen, bu oldukça Japonca. Zariflik ve nezaket, sizin ulusal bir ruh olarak adlandırdığınız şeyle yakından bağlantılı olan Japonya'nın özellikleridir.

İlk rögar kapağı tasarımı neredeyse 40 yıllık. Bu konunun geçmişi var ve bu yüzden ilginç. Birçok insan bile oyun kartlarının ortaya çıkmasından önce bu tasarım kuyularının farkında değildi, ama şimdi Japonya’nın benzersiz rögar kapaklarının bir trend yerine değişmez bir özellik haline geldiğini görmek istiyorum. Sadece Ekim ayında, 50 yeni şehri resmeden yeni bir rögar kapağı oyun kartı seti piyasaya sürüldü.’’diyor.

Görünüşe göre kendi rögar kapaklarının kart oyununu isteyen sayısız şehir var- çok fazla, bekleme listesi üç yıl sürecek gibi gözüküyor! Ancak, kartlar, Japonya’nın rögar kapağı deliliğini aniden bitirecek şekilde çok fazla yapılmamıştır. Özellikle sınırlı kartlar için talep kesinlikle var, ancak Kanalizasyon Kamu Bilgi Platformu'nun sıkı bir politikası var: rögar kapakları daha iyi veya daha kötü olarak derecelendirilmeyecek (ya da nadir ve yaygın, ticari kart terimleriyle konuşma şeklinde).

Başlangıçta, rögar kapağı ticari araçları çoğunlukla Japonya’nın kanalizasyon görüntüsünü geliştirmek için bir tanıtım aracıydı. Milleti fırtınaya sokan rögar kapaklarını toplama ve görme konusundaki heyecan ve tutku, tamamen beklenmedik bir şekilde olumlu bir yan etki oldu. Sadece bir rögar kapağı için başka bir şehre ziyaret etmeye gidecek kadar uzağa gitmenize gerek yok- bir daha Japonya’da olduğunuzda dikkatinizi ayağınıza verin- ne tür eşsiz bir yapımın üstünden geçtiğinizi bilemezsiniz!

Kaynak: Live Japan

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları