Prenses Mako'nun Halktan Biri ile Nişanlanması Japon Kraliyet Ailesi İçin Ne Anlama Geliyor?
Japon prenses Mako, halktan biri ile evlenmeye karar verdi. Peki bu Japon Kraliyet ailesi için ne anlama geliyor?

İmparator Akihito’nun en yaşlı kız torunu, evlilik adına tacından vazgeçiyor.  25 yaşında olan prenses Mako, Tokyo’daki International Christian University’de okuduğu zamanlarda, bir akşam yemeğinde tanıştığı hukuk firmasında çalışan Kei Komuro ile evlenmeye karar verdi.  Japon İmparatorluk Kanunlarına göre, prenses halktan bir kişiyle evlendiğinde kraliyet konumunu kaybedecek. Yazımızda bu durumun prenses Mako ve Japonya’nın kraliyet soyu’nun geleceği açısından anlamına göz atacağız.

Kraliyet Ailesini Terk Etmek

Nişanlanma, aileler arasında geleneksel hediye değişimi yapılana kadar resmiyet kazanmasa da, planlar yapılmaya başlandı ve evlilik töreni’nin gelecek yıl yapılması düşünülüyor. Kraliyet ailesi’nden ayrılmasının ardından Mako Japon hükümeti’nden  tek seferlik 1.000.000 dolarlık ödeme alacak ve ardından tıpkı diğer Japon vatandaşları gibi oy kullanması, vergi ödemesi ve çalışması beklenecek.

Mako’nun bu kararı vererek Japon tarihinde Japon Kraliyet Ailesinden olan, ancak halka katılmak için kraliyet konumundan vazgeçen ikinci kişi oluyor. Teyzesi olan prenses Sayako, 2005 yılında halktan biri ile evlenerek, İmparatorluk Sarayı’nın bolluğunu, Tokyo’da kocasıyla beraber tek yatak odalı bir apartman dairesine tercih etmişti. İmparator Akihito’nun tek kızı olan Sayako’nun kraliyet ailesi’nden ayrılması, medya’da geniş yankı bulmuştu ve Sayako “normal” hayata hazırlanırken medya onu takip etmişti. Bu raporlara göre evlenme gününden önce prenses yiyecek almak için nasıl alışveriş yapıldığını, mobilya almayı ve araba sürmeyi öğrendi.

İmparator Akihito ve İmparatoriçe Michiko

İmparator Akihito ve İmparatoriçe Michiko

Kraliyet Kanunları

83 yaşında olan imparator Akihito, yaşının, kraliyet görevlerini  icra etmede engel oluşturacağı yönünde endişeleri olduğu ifade ediliyor ve tahttan çekilerek, tahtı veliahta bırakması yönünde tavsiyeler veriliyor; ancak şu anda mevcut İmparatorluk Kanunları,imparatorun tahttan feragat etmesini engelliyor. Bu yüzden hükümet, 29 Mayıs 2017 tarihinde, tek seferliğe mahsus olmak üzere, Akihito’nun tahttan çekilmesini onayladı. Buna göre Akihito, Aralık 2018 yılında (30 Nisan 2019’a ertelendi.) tahtından feragat edecek. Konu’nun parlamento’dan geçmesi gerekiyor olsa da, büyük ihtimallikle geçeceği düşünülüyor.

Ayrıca İmparatorluk Kanunlarına göre veliahtın erkek olması gerekiyor olsa da, geçmişte bu kurallar sert bir şekilde uygulanmıyordu. Veliaht olan erkeğin tahta geçemeyecek kadar küçük olması gibi durumlarda, annesi, teyzesi ya da en yaşlı kız kardeşi,veliaht uygun yaşa gelene kadar imparatorun tahtına vekâleten bakıyordu. Ancak bu durum, 1866 yılında Meiji restorasyonu esnasında değiştirildi.  İmparatorluk kanunları yenilendi ve tahta hükmeden kişi, tanrı-imparator ilan edildi. Yeni kanun ayrıca geçici dahi olsa kadınların tahta geçmesini yasakladı. Bu kanunun değiştirilmesine yönelik yakın zamanlarda tartışmaların olmasına rağmen,  muhafazakârlar 2.600 yıllık erkek hükümdarlığını sona erdirmek istemiyor.

Japon Kraliyet Ailesi'nin Soyu

Japon Kraliyet Ailesi'nin Soyu

Tahtın Geleceği

Prenseslerin kraliyet ailesinden ayrılması ve sert İmparatorluk Kanunları, kraliyet ailesi’nin geleceği için bir takım sorunlar oluşturuyor. Prenseslerin halktan bir kişiyle evlenerek kraliyet konumunu kaybetmesi, doğal olarak olası veliahtların sayılarını azaltıyor, zira Mako ve Sayako’nun kocaları tahtta hak sahibi değil. Bu, geriye Akihito’nun 81 yaşındaki çoçuğu olmayan erkek kardeşi’ni, iki erkek evlat  (sadece birinin erkek çocuğu bulunmakta: 10 yaşındaki prens Hisahito). Bu iki erkek evlat ve prens Hisahito, tahtın potensiyel veliahtları konumunda. Akihito ve iki erkek evladından sonra İmparatorluk soyu, tamamen Hisahito’ya ve onun sahip olacağı –veya olmayacağı-ailesine bağlı olacak.

Kaynak:theculturetrip

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları