Sanja Matsuri 2019
Sanja Matsuri, Kanda ve Sanno festivalleriyle birlikte ‘Tokyo'daki 3 Büyük Shinto Festivalinden Biri’ olarak bilinir ve Mayıs ayının üçüncü hafta sonunda gerçekleşir.

Sanja Matsuri Festivali (17-19 Mayıs)

Bu gürültülü ve kavgalı festivaller; 2 milyon seyircinin, enerjik, genellikle dövmeli erkeklerin tam olarak tanımlaması olan ‘Mikoshi jousting’ yaparlarken izlemelerini bekler. Diğer festivallerde “taşınabilir tapınak” sahipleri inanılmaz derecede ağır Mikoshileri zıplatabilirken, Sanja Matsuri sırasında, fundoshi kaplı katılımcılar çoğu zaman zirveye çıkıp rakiplerini vurmaya çalışırlar.

Image

2019 Sanja Matsuri Festivali’nde Gördüğümüz 6 Şey

Şinto ruhu ve parti ruhu, her yıl Mayıs ayının üçüncü hafta sonu Tokyo’nun Asakusa bölgesinde, üç günlük Sanja Matsuri festivalinin yüzyıllar önce Sumida Nehri’nden bir Kannon heykeli çektiği üç adamı onurlandırmak için düzenlendiğinde mükemmel bir şekilde uyuşuyor. Ve “üçler” burada durmaz - Sanja Matsuri, Mikoshi adı verilen üç ana taşınabilir tapınağın etrafında toplanmıştır.

Gürültülü festivalde toplamda yüzden fazla Mikoshi, geleneksel müzik ve dans performansları ve yaklaşık 2 milyon ziyaretçi var ve Tokyo'daki üç büyük Şinto festivalinden biri olarak ününü hak ediyor. Eğlenceli, kalabalık, kabadayı, özgür, yoğun ve titizlikle Japon. İşte bu yılki Sanja Matsuri'den bazı ilginç noktalar.

Tam Ekranda Irezumi Dövmeleri

İrezumi, özenli , geleneksel Japon tarzı vücut sanatı tarzıdır ve bu festivalin en büyük özelliklerinden biri, katılımcıların sadece fundoshi'ye ya da bir tür iç çamaşırına sıyrılarak fotoğraf çekmeye yönelik tabu dövmelerini görme şansıdır. Japonya’nın bu dövmelerle ilişkisi sorunlu olduğundan, insanlar çoğu zaman onları örtme eğilimindedir ve çoğu kaplıca, spor salonu ve yüzme havuzundan men edilirler. Bunun nedeni, birçok yakuza üyesinin dövmeli olmasıdır, ancak Sanja Matsuri sırasında vurgu sanat ve festivalin kendisindedir. Dövmelerde ejderhalar ve koi balıkları gibi birçok yinelenen desen ve geleneksel motifler var, ancak gururla tanıştığımız dövmeli kadınlardan biri bize göze çarpmayan Doraemon ve Waldo dövmelerini gösterdi. 

Matsuri Desinatörlüğü: Fundoshi ve Hanten

Image

Seyirciler için katı bir kıyafet kuralları yoktur, ancak bir matsuri eğlencesinde aktif katılımcılar için birkaç geleneksel kıyafet türünü içerir. Senso-ji tapınağının çevresindeki Shitamachi bölgesi, kendi Mikoshi'lerini taşıyan ve özgün tasarıma sahip kendi hanten paltolarını giyen chokai veya komşu birliklerine ayrılmıştır. 

Alayın kenarlarında mor hanten giyen birkaç kişi vardır. Bunlar temel olarak kalabalık denetleyicilerin özel rolünü belirten üniformalardır ve herhangi birine verilmez. Hanten hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilir, aynı zamanda çocuklar ve hatta evcil hayvanlar tarafından giyilir. Sevimli kıyafetler –matsuriden yapılma- giyen birkaç köpek - bir yavru köpek üzerinde, üzerine basılan ünlü Senso-ji kırmızı fenerli bir masturi giyip gösteri yaptı- tespit ettik. 

Matsuri giyiminin bir diğer temeli ve en çok baş çevireni, fundoshi, açık bir iç çamaşırı parçasına benzeyen bir peştamal veya G-string. Fundoshi hanten bir örtü birleştirilebilir, ancak sadece fundoshi'yi giymek de iyidir. Hey, bu matsuri zamanı, yani herhangi bir karnavalda olduğu gibi çok şeye izin verilir.

Senso-ji Feneri

Image

Büyük kırmızı fenerler, özellikle Kaminari-mon Senso-ji tapınağının ikonik bir sembolüdür. Sanja Matsuri sırasında, büyük Mikoshi kapıdan geçebilmesi için fenerler yükseltilmiş, kısmen çökmüş ve ezilmiştir. 

Sokakta Öğle Yemeği

Image

Yatai standları veya sokak yemekleri standları herhangi bir matsuri'nin temelini oluşturur ve doğal olarak Senso-ji tapınağının çevresinde çok sayıda seçenek vardı. Ancak, Mikoshi'yi taşıyan bölgenin yerlileri öğle yemeğine biraz daha farklı yaklaşıyor. İnsanlar ev yapımı yiyecekler getirir ve ara sıra arabalar yanlarından geçerken kentsel bir piknik yapmak için sokaklarda otururlar. Piknik, bahar kiraz çiçeği pikniğini andırıyor ve yaz aylarında ikonik Sumida Nehri Havai Fişeklerinde aynı Sumida bölgesinde benzer bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Bir bardak Japon sakesini paylaşırken, yaşlı bir yerli bize, bunun gibi yiyecek ve içeceklere bağlanmanın herhangi bir Matsuri'nin gerçek ruhu olduğunu söylüyor. Daha fazla anlaşamazdık. 

Kadınlar- Sadece Mikoshi 

Sanja Matsuri'deki en ağır Mikoshi'nin bulunduğu chokailerden birinin de bir noktada sadece kadınların yükü taşıdığı bir gelenek vardır. Bu, kadınların topluluğa katkısının gücünü ve katılımını göstermek ve özellikle Şinto geleneğinde Mikoshi'yi taşımaktan men edildiğini öğrenirken inanılmaz derecede önemli. Sanja Matsuri'nin güçlü hanımları, festival boyunca erkeklerle birlikte Mikoshi'nin yükünü omuzluyor. 

Skytree ve Sanja Matsuri Yanılgıları

Image

Shitamachi Asakusa bölgesinde gökdelenlerin bulunmaması, Tokyo Skytree'nin her yerden görülebildiği anlamına gelir ve eski ile yeni arasındaki tezatlığı gösteren harika manzaralara izin verir. Asırlık Sanja Matsuri, 2012 yılında tamamlandığı gibi, genellikle sanatta Skytree'siz tasvir edilir.

Kaynaklar: TokyoCheapo 

Tokyo Weekender 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları