Shibazakura Festivali Hokkaido'da Bir Başka Güzel
Japonya'yı bahar aylarında ziyaret edenlerin mutlaka gitmesi gereken festivallerden...

Genelde bahar aylarında Japonya'yı ziyaret eden turistler zamanlarının büyük kısmını Tokyo ve Kyoto civarında geçirerek buradaki Sakura Festivallerine katılmayı seçerler. Tabii ki sakuraların göz alıcı güzelliklerine diyecek bir şey yok ama Hokkaido bölgesine uğramayı ihmal edenlerin de çok şey kaçıracağı kesin.

Japonya'yı oluşturan dört büyük adadan birisi olan Hokkaido, dağlık meralarıyla ünlüdür ve özellikle bahar aylarında buraya uğradığınızda sizi tabir-i caizse pembe bir deniz karşılar.

Mayıs ayının ortalarından Haziran başına kadar, bu eşsiz güzellikteki lalelerin ve shibazakura çiçeklerinin açma dönemleridir. Bu güzelliklerden mahrum kalmamanız için Hagishimokoto Shibazakura Parkı, Kamiyubetsu Lale Parkı ve Takinoue Shibazakura Parkı'nı ziyaret etmenizi öneririm. Bu üç park halk arasında "Çiçek Krallığı" olarak adlandırılmaktadır.

Bu üçlü arasından biraz şehir dışında kalsa da Higashimokoto Shibazakura Parkı en popüler olanıdır. Küçük bir kasaba olan Ozora içinde yer alan bu parka ulaşmak için Memanbetsu Havaalanı'nı kullanmanız gerekmektedir.

Parka girdiğinizde sizi uçsuz bucaksız bir shibazakura denizi karşılayacak. Peki nedir bu shibazakura? Shibazakura aslında Alev Çiçeği ya da Floks denen, sakuralar ile aynı renk tonu ve şekle sahip bir çiçek türü. Ancak sakura'dan farkları bunların yalnızca dağlık yamaçlarda yetişmeleri. Pembe renklilerin haricinde beyaz, açık mor ve kırmızı olanları da bulunmaktadır.

Bu festival Hagashimokoto Shibazakura Parkı'nda her sene düzenleniyor. İnsanlar buraya giderek hem yerel müzik kültürünün hem de yiyeceklerin tadına bakma fırsatını yakalıyorlar. Vişne aromalı dondurmalar ise fesitvalin olmazsa olmazlarından.

Umarım sizler de bu festivallere uğrama imkânını yakalarsınız. Eğer aranızda bu gibi festivallere katılmış olanlar varsa lütfen aşağıda deneyimlerini bizimle paylaşmayı unutmayın! Görüşmek üzere...

"Ama gidiyorum çünkü bugün sahip olduğum her şeyi, elde ettiğim her şeyi, bir şekilde o zaman yaptıklarımıza borçluyum. Ne ekersen onu biçersin. Bedelini ödeme zamanı geldi. Belki bu yüzden Tanrı bizleri önce çocuk olacak şekilde tasarlamıştır, en önemli dersi öğrenene kadar defalarca düşünüp kendimizi yaralayacağımızı bildiği için. Ne alırsan bedelini ödersin, ancak bedelini ödediğin şeyin sahibisindir... Ve sonunda, sahip olduğun şeylerin acısını senden çıkarırlar." - "O", 1986

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları