Tanımanız Gereken Japonlar: Katsuya Terada
Japon çizer ve manga sanatçısı Katsuya Terada, Okayama bölgesinden çıkma ve lakabı Rakugakingu yani Doodle King (Karalama Kralı).

1963 doğumlu Terada manga, anime, oyun gibi farklı ve birbirini besleyen sektörlerde eserler üretiyor. Kalemle çizmenin zevkini bambaşka bir yere konumlandıran sanatçı figür ve seramik tasarımlarında da yerini almış durumda.  Canlı çizim sergileri (Nagasaki'da -Ikeshima, Takashima, Hashima ve Iojima- ejderha temalı canlı çizim etkinliği, Ikinoshima'da ve Kumamoto'daki bir sanat müzesinde de canlı çizim etkinliği) ile ciddi bir izleyici kitlesine erişen Terada, sergi için gittiği lokasyondaki yerli halkla, o yerin tarihi dokusuyla birleşebilmeyi kaderinin bir parçası olarak yorumluyor. 

Çizimin çizgiler görünür hale gelmeden önce başladığını belirten Terada, çizerken sürekli ne yapacağını düşünmenin, bir süre sonra ne yarattığını görmesinin önüne geçtiğini belirtse de bunun da bir çizim stili olduğunu kabul ediyor ve çizim yapma sürecini profesyonel sporla uğraşmaya benzetiyor. Her çizgisinin bir sonraki çizgisiyle duygu ve karakter üzerinden bağlantılı olması onun çizim felsefesini oluşturuyor. 

Ona "kimle tanışmak isterdin" diye sorulduğunda "Diego Velazquez (İspanyol ressam)" adını veriyor ve bu adı verirken de "kameraların olmadığı bir dünyada böylesine güzel bir göze sahip olmanın nasıl bir his olduğunu merak ettiğini" dile getiriyor. Bu naif açıklamasından onun çizgilere nasıl baktığını anlamak çok da zor olmasa gerek.

Blood: the Last Vampire: Kemonotachi no Yoru (sanat), Dark Wars: The Tale of Meiji Dracula (sanat), Kidou Senshi Gundam: The Anthology (hikaye&sanat), Manga of the Dead (hikaye), Neo Devilman (hikaye&sanat), Nippon Furusato Chinbotsu (hikaye&sanat), Rakuda ga Warau (hikaye&sanat), Ryuuen Tsukai no Kiba (sanat), Saiyuukiden Daienou (hikaye&sanat) mangalarına; Blood: The Last Vampire (karakter tasarımı), Silk Road Shounen Yuuto (karakter tasarımı), Space☆Dandy (konuk Alien tasarımı), Yona Yona Penguin (karakter tasarımı) anime işlerine rağmen Terada'yı sadece manga sanatçısı olarak tanımlamak büyük bir hata olur. 2000 yılında yayınlanan Blood: The Last Vampire filminin hikayesinin yanısıra 3D CGI efektlerini oluşturan kişi de Terada'dır. 2006 yılında yayınlanan Mamoru Oshii'nin yönetmeni olduğu Tachiguishi Retsuden filmindeki aktörlerden biri de odur. Tekken 5 ve Tekken 5: Dark Resurrection video oyunlarının ekstra kostüm tasarımcısı yine kendisidir. Kostüm tasarım yolculuğu aslında filmlerle başlamıştır: Mirai Ninja (1988),  Zeiramu ve Zeiramu 2, Tao no Tsuki (1997) ve Kyûtî Hanî (2004). Yattâman (konsept tasarımı),  Culdcept SAGA (video oyun - kart çizeri), card illustration artist), Gojira: Fainaru uôzu (Monster X tasarımı), Hellboy (konsept tasarımı) ve 2001 Wizardry: Tale of the Forsaken Land (video oyun - canavar tasarımı) gibi eserler sayesinde sanat departmanlarında da kıymetli varlığını göstermiştir. Bazı anime ve video oyunların sadece karakter tasarımlarını değil, animasyon tasarımlarını da üstlenmiştir Terada. 

Çocukluğunda tanıştığı Moebius (Jean Giraud) ve Katsuhiro Otomo ruhundaki Asyalı ve Batılı'yı bir araya getirmiş ve Japon mangalarındaki, Batı çizgi romanlarındaki çizgiler, gölgeler onun kendi ifadesini ortaya koymasını sağlamıştır. Böylece onun iki farklı ifadeyi bir araya getiren eşsiz resimsel tarzı oluşmuştur. Tam da bu nedenle Terada'nın uzakdoğuda ve batıda büyük bir hayran kitlesi oluşmuştur.

Sanatçıyı Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz. 

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları