Tanımanız Gereken Japonlar: Masayo Fukuda
Kanako Abe'den sonra kirigami konusunda ikinci konuğumuz 25 yılını bu işe vermiş Masaya Fukuda.

Animeler.net'te "Tanımanız Gereken Japonlar" serisinde daha önce "kirigami" sanatçılarından L.A. tabanlı Kanako Abe'ye yer vermiştik. Çiçekler, hayvanlar ve çocuklar üzerine detaylı çalışan Abe'den sonra sıradaki isim özellikle hayvanlara yoğunlaşan Fukuda. Fukuda'nın çalışmaları en az Abe'ninkiler kadar inanılmaz ama onunkilerden çok daha detaylı görünüyor. 

Bored Panda'ya verdiği mini röportajda Japon sanatçı “Benim için kirigami, günlük hayatın tüm stresini atmanın en iyi yolu." demiş ve eklemiş: "Başlamak istiyorsan ihtiyacın olan; temel bilgiler, kağıt, kesici, mat ve iyi bir ışık." 

Fukuda’nın ahtapotuna baktığınızda hiçbir detayın unutulmadığı bir çalışma karşılıyor bizi; deniz hayvanının yuvarlak gövdesini, şişkin gözlerini ve çok sayıda dokunaçını mükemmel bir şekilde tasvir eden Fukuda, bunun için tek bir A2 kağıdının üzerinde 2 ay boyunca çalıştı.

Tüm dünyada farklı kültürlerde benzer tarzlar geliştiyse de, Japonya'da kirigami (veya kirie) olarak bilinen bu sanatın diğer kültürlerden ayrılan temel özelliği tek bir kağıt yaprağından kesilmesidir; tıpkı Fukuda'nın ahtopotu gibi. 

Fukuda'yı takip etmek isterseniz sanatçının IG hesabı şu şekilde: IG.kiriesousakukamasayo

kaynak: boredpanda

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları