Yeni Ortaya Çıkarılan 300 Yıllık Ninja Yemini
300 yıldır gizli kalan Ninja yemini artık çok da gizli değil!

Japon tarihi araştırmacılar 3 yüzyıl  öncesine dayanan bir yemini ortaya çıkardılar. Ninjalar bu yemini kimseyle paylaşmayacaklarına dair yemin ediyorlardı. Bu sayede Ninjaların taktik ve sırları yüzyıllardır korunmayı başardı.

Inquirer’ deki bir makaleye göre Tokyo'nun 350 kilometre güneybatısındaki Iga'da bulunan Japon araştırma ekibi, Mie Üniversitesi’ ndeki mühendislik ve fen bölümleri ile “Ninjaları yeniden ortaya çıkartmak” projesi üstünde birlikte çalıştılar.

Kadim Ninja yemini, Kizu ailesinin 16. Başkanı tarafından üniversiteye bırakılan el yazısı kaligrafisinde yazılmış 130 eski belge arasında yer alıyordu.

Altı vaatten oluşan yemin, 300 yıl önce Inosuke Kizu tarafından imzalanmıştır. (Inosuke Kizu,  Kyoto’daki kadim imparatorluk başkentinin yakınlarında yer alan “Iga dağ” klanında bir Ninjaydı.)

Yeminini sunan Ninja Inosuke, Kizu ailesinin beşinci başı ve son Ninja'ydı. Ölümünün ardından gizli belgenin Kizu ailesine geri döndüğüne inanılıyordu. Yemin töreninde Ninja Inosuke, efendisinin gizli sanat olan “ninjutsu” eğitimlerini başarıyla geçtiği için efendisine şükranlarını sunar.

Ayrıca Ninjitsu öğretisinde birçok tekniğin yazıya dökülmeden ustadan öğrenciye sözlü ve pratik olarak geçtiği biliniyor. Bu nedenle bölümlerin tamamı ortaya çıkarılsa dahi yine de bu sanatın tüm tekniklerinin yer aldığı düşünülmüyor.

300 yıllık gizli belgenin bu resmi Uluslararası Ninja Araştırma Merkezi tarafından dağıtıldı. 

Ayrıca Kizu, bilgisini çocukları veya kardeşleri olsa dahi kimseye bahsetmeyeceğine ve hırsızlıkta kullanmayacağına dair ant içmiş.

60 İntikamcı Tanrı’ ya Yemin

Bilim adamlarının bu nadir belgeden bu kadar etkilenmelerinin nedeni, Ninja topluluğunun yeteneklerini ve tekniklerini klanların içinde saklı tutmak konusunda ne kadar sıkı olduğunu detaylı bir şekilde göstermesidir.

Bu gizli metinde, eğer Ninja yemini bozulursa (her ne olursa olsun) Japonya’nın 60’dan fazla eyaletinde büyük ve küçük tanrılar tarafından nesiller boyu lanetleneceği yazıyor.

O zamanlar, onurun “her şey” olduğu bir dünyada (bu, bugünlerde çok azken), bu ölümden çok daha kötü bir kaderdi.

“Ninja suikastçılarının Antik Psikolojik Sırları” başlıklı eski bir araştırma makalesinde, Ninjaların “shinobi” (“gizlice”) olarak adlandırıldığını ve 15. yüzyılda feodal Japonya'da Sengoku döneminin bu ölümcül paralı casuslarının oldukça yetenekli olduğunu belirttim: casusluk sabotaj, sızma, suikast ve gerilla savaşı.

Ninja ustaları bu yetenekleri Çin askeri felsefesine dayanan “shinobi kılavuzları’nda”, özellikle de Bansenshukai (1676) denilen gizli kitaplarında (sistematik öğrenme bloklarında) derlediler. Kuzi'nin dokümanlarında ninjaları kiralayan en üst seviye samuraylara Bansenshukai'nin yalnızca ilk üç bölümünün gösterilebildiği ve geri kalanının hiç kimse tarafından görülemeyeceği kaydedilmiş.

Hokusai (1817) tarafından bir dizi skeçlerden (Hokusai manga) arketipik(archetypical) ninja çizimi. (Public Domain)

Devlet Mie Üniversitesi Uluslararası Ninja Araştırma Merkezi'nde görevli öğretim görevlisi Yoshiki Takao, gazetecilere verdiği rapora göre, “Hırsızlar ve Ninjalar aynı şeyi yaptılar, insanların evlerine gizlice girdiler, ama Ninjaların ahlaklılığı fazlasıyla başarılı bulundu.

Takao ”Ninjalar bugünün şartlarında güvenliği sağlayan ve bilgi toplayan görevliler.”

Ayrıca Edilen yeminin maddelerinden biri de elde edilen tüm yeni bilgilerin, keşfedilen tüm yeni teknik ve aletlerin üstlere rapor edilerek 17.yy'da yazılmış olan 'Bansenshukai' adlı ninja ansiklopedisine eklenmesi.

Takao, “Bazı önemli noktalar belirsiz bırakılsa da, yemin alimleri büyük önem taşıyor, çünkü Bansenshukai'nin aslında bir ders kitabı olarak kullanıldığını gösteriyor. ”

Bansenshukai kitabı, Ninja pratik Iga ve Koga klanlarından bilgi içeriyordu. (Tenryo Dojo)

Eğer gerçekten Ninja gizli bilgilerinizi tamamlamak istiyorsanız, “sessiz sandaletler” ve “sonsuz ateş, ölümsüz meşale”, “uyku tıbbı” ve “körleme” gibi parlak becerileri öğrenebileceğiniz İngilizce’ye çevrilmiş Bansenshukai'yi okuyabilirsiniz. Aşağıdaki link'den ulaşabilirsiniz.

 (https://archive.org/stream/TheBookOfNinjaTheFirstCompleteTranslation/The+Book+of+Ninja+The+First+Complete+Translation_djvu.txt)

Fakat hayal kırıklığına hazırlıklı olun “Ninja Tools IV” ve “Fire Tools” bölümlerindeki giriş şunu söyler: En yakın ölümün tozu.

İnanılmaz bir şekilde, belki de kitaptaki en ilginç çizgi [eksik] olarak işaretlenmiştir. Bu ölümlü sır, Ninja geleneklerinin içsel sırları, sadece sözlü olarak aktarıldı ve hala kamusal alandan gizlenmiş haldedir.

Kaynak: https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/ninja-oath-0011096

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları