EN İYİ 15 SAVAŞ SANATI MANGASI (MY ANİME LİST'E GÖRE)
Myanimelist'in Tüm Zamanları Kapsayan Top 10 Listesi. Eğer Bu Türün Fanıysanız, Bu Listeye Bir Göz Atmak İsteyebilirsiniz!

Mangalar yıllar içinde bir sürü değişim yaşadı ve evrim geçirdi. genelde günlük yaşamla alakalı mangalar daha fazla yapılırken, buna ek olarak shounen, shoujo, ve seinen gibi bir sürü alt-tür ortaya çıkmaya başladı. Ve bu alt-türler içinden en popülerinden biri olarak savaş sanatlarını sayabiliriz.

Hatta yapılan en iyi mangalardan sayabileceğimiz bazı mangalar da savaş sanatı türündendir. Bu mangaları ilgi çekici kılan bir başka şey ise, dünyanın dört bir yanından gelen savaş stillerini birleştirip bir harmoni oluşturulmasıdır. Bunun da yanı sıra, kaynağa bağlı olarak bu türe en iyisi gözüyle bakan insan sayısı çok fazla. İşte Myanimelist'e göre en iyi 10 dövüş sanatı mangası. Bu listede romanlara yer verilmeyecektir.

15- Naruto

Genelde Naruto denilince insanların aklına ninja gelir. Seride genelde dövüş sanatlarının ne kadar iyi bir şey olduğunun altı çizilir.

Chunin İmtihanları özellikle serinin stratejiye ve göğüs göğüse mücadeleye ne kadar saygı duyduğunun harika bir göstergesi. Sonlara doğru biraz sapmalar oluyor ancak bir savaşçının özünü ve bitmeyen dövüşün etkilerini nasıl anlatacacığını iyi bilen bir seri.

14- Baki

Baki, dört kitaplık ve bir gün babasını yenecek kadar güçlü bir savaşçıya dönüşmeye çalışan Baki Hamma'nın yolculuklarını takip eden, uzunn soluklu bir seri.

İçinde bulunan aksiyon harika olsa da, Baki'yi bu kadar iyi yapan şey, Baki'nin başarısızlığa uğrama ihtimalidir. Yani ne kadar çalışırsa çalışsın, ondan önce emek vermeye başlayan babasına yetişememesinden gerçekçilik akan bu manga, tam bir gerçek hayatı yüze çarpan cinsten çünkü genelde kahramanlar aşılmaz olasıkların üstesinden kolayca gelebiliyorlar...

13- Fist of the North Star

Fist of the North Star, kendine özgü bir ismi olan bir anime ve manga serisidir. Dragon Ball, tüm serilerin alfası olmadan önce, Fist of the North Star vardı.

Kenshiro, yiyecek ve su kıtlığının olduğu bir dünyada, sadece en güçlülerin hayatta kalabileceği bir kıyamet sonrası dünyada geçiyor. Bu mangada nadiren olaylar tam olarak verilir ve okuyuculardan bunları çözümlemeleri istenir. Serinin 80'lerde yayınlandığı düşünülürse, çok kaba sahnelerin olması pek şaşılacak bir şey değil.

12- Shigurui

Shigurui, 17. yüzyılın ortalarında geçen bir mangadır. Tadanaga Kuralının Daimyo'su, katılımcıların tahta bokken kılıçlar yerine çelik katanalar kullandığı ölümcül bir turnuva yaratmaya karar verir.

Tek kollu Fujiki Gennosuke ve kör Irako Seigen, inanılmaz derecede ürkütücü ve şiddetli bu manganın turnuvasında hayatta kalmak zorunda. Tüm seri boyunca her şey, güzel sanatlarla betimlenmiş ve turnuvanın vahşeti tam anlamıyla yansıtılmış.

11- In the Sequel to Gunnm

In the sequel to Gunnm aynı zamanda Battle Angel Alita in America olarak bilinen seride, Gally oyuncak bebek bombası tarafından öldürüldükten sonra dirilir. Artık hafızasının eksik parçaları ve yeni canlı bedeniyle uzayda bir maceraya atılıt ve bu macerada hem iyi hem de kötü eski arkadaşlarıyla karşılaşır.

Gunnm: Last'Order'daki çizimler kesinlikle muhteşem ve hikaye en son kalınan yerden hikayeye devam ettiği için sürekleyici bir havası var.

10- History's Strongest Disciple

Dövüş sanatlarının muhteşemliğini anlatan enğlenceli bir gerçek hayat mangası olan History's Strongest Disciple: Kenichi veya Shijou Saikyou no Deshi Kenichi'nin gücü ve aydınlanmayı aramasının işlendiği bir hikaye.

Hikaye Kenichi Shirahama'nın zorbalık görmekten bunalıp, bir karate kulubüne katılmasıyla başlıyor ancak kıdemlileleri tarafından da zorbalığa maruz kaldıktan sonra, zamanla daha da iyi olmaya ve rakiplerinden daha güçlü olmasına yardımcı olan altı dövüş sanatı ustası, Güzel Miu Fuurinji ile tanışır.

9- K: Memory of The Red

Bu doğaüstü shojo manga oldukça derece büyüleyici bir seri. K: Memory of Red, aslında K adlı bir animenin yeninden yapımıdır. Mikoto Suoh'un maceralarına odaklanarak, Homra grubunun günlük gezilerini detaylandırıyor. Gruba katılanlar gruba özel özel güçler kazanırlar.

Bu manga oldukça kısa olmasına rağmen, animeye harika bir eşlik eden bu hikaye, oldukça güzel bir gelişme sürecine sahiptir.

8- Feng Shen Ji

Shang Hanedanlığının imparatoru tanrılara meydan okumaya karar verdiğinde ne olur? İmparator Zi Zhou, artık tanrılara boyun eğmeye redderken Feng Shen Ji'nin de yanıtlamayı amaçladığı soru buydu.

Cevap olarak, tanrılar ona bir ders vermek amacıyla peşinden rakip bir krallık gönderir. Zi Zhou, düşmanlarını ezmeye başlamadan önce tanrıları çatışmada daha açık oynamaları için köşeye sıkıştırır. Tanrılara karşı çok eğlenceli bir şekilde ayakta duraan bir insanın God of War tarzı hikayesi.

7- Takemitsu Zamurai

En iyi özgün hikayelerden biri olan Takemitsu Zamurai, Seno Soichiro'nun tarihsel hikayesini anlatır. Okuyucular, sekiz ciltlik bir zaman diliminde onun kahramanlıklarının içten bir hikayesiyle tanışıyor.

Her cilt, sanatına soyut ve sürrealist bir yaklaşım sergileyen ve suç ortağı Issei Eifuku'nun gerçekçi yazısını tamamlayan en özgün sanatçılardan biri olan Taiyo Matsumoto tarafından çizilmiştir. Seri, Tezuka Osamu Kültür Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

6- Kengan Ashura

Kengan Ashura, dövüş sanatlarına yoğun bir şekilde odaklanan acımasız bir mangadır ve tüm Japonya'daki en güçlü dövüş sanatçısı olmaya çalışan Ouma Tokita hakkında anlatılan bir hikayedir.

Nogi Grup Şirketi için bir savaşçı haline gelen o, Tokita'nın menajeri olmadan önce aslen kötü bir işte çalışan Kazou Yamashita ile eşleştirilir. Dövüş sanatlarının acımasız dünyasına atılan okuyucular, hem anlatısal hem de görsel olarak oldukça samimi bir hikayeyle karşı karşıyayalar.

5- Angel Densetsu

Angel Densetsu, görüntüsünün içinde yatanları insanlara göstermeye çalışan Seiichiro'ya odaklanıyor. Melek Densetsu, elinden geldiğince herkese yardım etmeye çalışan, iyi kapli bir lise öğrencisi olan Seiichiro Kitano hakkında bir hikaye. Bununla birlikte, şeytani özellikleri ve Heikuu Lisesi'nin yeni koruyucusu olması nedeniyle, girişimlerinde genellikle yanlış anlaşılır ve insanlar ondan korkarlar.

"Görünüş aldatıcı olabilir" kinayesinin mükemmel bir örneği olan Kitano, görünüşünün ötesine geçmek ve onun dış görüşünü umursamayan arkadaşlarını koruyup kollamak için elinden geleni yapıyor.

4- Dragon Ball

Bulma Briefs ile birlikte Dragon Ball'ı bulmak için bir yolculuğa çıkan genç bir çocuk olan Son Goku'nun hikayesidir.

Yolculuk boyunca yeni karakterle tanışan Goku, sonunda olabileceğinin en güçlüsü olmaya çalışır ve zaman geçtikçe rakiplerini daha kolay yenmeye başlar.

3- Manji Blade of Immortal

Bu manga, şimdiye kadar yapılmış en iyi samuray mangalarından biridir hatta en iyisi diyebiliriz. Bu seri, Feodal Japonya'da "Yüz Adam katili" olarak da bilinen ve korkulan bir samuray olan Manji'nin hikayesidir.

Aslında ölümsüz olduğunu ve günahlarının kefaretini ödemek için 1000 adam öldürmeye çalıştığını bilmiyor. Onunla yolculuk eden Rin Asano adında genç bir kızla tanışmasının ardından, intikam ve kefaret hakkında derin bir hikayeye dönüşür.

2- Holyland

Holyland mangası Myanimelist'teki ikinci en yüksek puanlı dövüş sanatı mangasıdır. Holyland, sokak dövüşleriyle ilgili acıması olmayan bir mangadır. Yuu Kamishiro, akranları tarafından sürekli zorbalığa maruz kalan izole bir ruhtur. Bir çıkış yolu bulmak için geceleri dolaşır ve sonunda kendini Japonya'nın sokaklarındaki kabul görme yarışı içinde bulur.

Tekniklerini geliştirirken, daha da güçlenmek için eğitim de alarak şiddetin kasvetli dünyasında kendi kutsal topraklarını bulmak için arayışa çıkar. İnanılmaz derecede ayrıntılı ve acımasız sahneleriyle bu manga, başından sonuna kadar güzel bir hikayesi olmasıyla biliniyor.

1- The Breaker

The Breaker, çoğu mangada olduğu gibi gerçekçi tasvirlere sahiptir ama bir fark olarak bunun yanı sıra dövüşten daha fazlasını işler. Hikaye, yerel bir öğrenci çetesi tarafından acımasızca dövülen Nine Dragons Lisesi'ndeki bir öğrenci olan Shioon'un hayatını konu alıyor.

Tüm bunlar, yeni bir ingilizce öğretmenine dövüş sanatlarında eğitim almasına yardım etmesi için şantaj yapmasıyla değişir. Tipik bir power-up kahraman hikayesi ancak başkalarını incitmemek için elinden geleni yapan bir kahramanın hikayesi.

Kaynak: CBR

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları