Aero Tales Online Deneyimim
An itibari ile detaylı bir şekilde okurlar için hazırladığım her yerde "Türk yapımı mmo" reklamlarının sahibi Aero Tales Online'a romantik değil realist bir bakış zamanı...

1. Genel olarak deneyimim ve ne üzerinden değerleniriyorum.

Genel olarak deneyimim ve ne üzerinden değerleniriyorum.

Öncelikle Aero Talez Online "Türk yapımı" bir oyun olarak sunuluyor ancak milliyetçi duygularımızı bir yana bırakırsak gerçekten nasıl bir oyun olduğunu konuşmak istiyorum.

 

Oyunumuz standart bir şekilde başlıyor. Çok fazla detaya girmek istemiyorum esasen oynamak isteyenler için ilk bakış ve ilk deneyim hissini kaçırtmamak için ancak bu noktada size söylemem gereken şey eleştirimin genel olarak çok olumlu ya da olumlu olduğunu söyleyemeyeceğim.

Öncelikle steam üzerinden olan bir oyunda 2. parti bir hesap açmak gerekiyor oyuna girmeden önce. MMO'ları 2 farklı şekilde oynayan birisi olarak deneyimimi şu şekilde özetlemek istiyorum 5 saat rpg(role playing game(rol yapma oyunu)) diğer 5 saatini de competative(ciddi bir şekilde diyelim) oynadım. 

İlk yarısı olan RPG şeklinde oynamaya başlamam çok bir etki uyandırmadı oyun genel olarak 12-16 yaş arasına hitap ettiğinden muhtemelen. En azından hikayenin derinlik eksikliği noktasında bana hissettirdiği şey bu oldu. Genel olarak "esinlenilmek" adı altında aşırıya kaçan bir sword art online göndermesi de işin gerçeği beni çok mutlu etmedi. Bir oyun oynarken orjinal şeyler beklerim şahsen, tabi easter egglerin varlığı güzel ancak bunu ne kadar arttırırsanız insanın ağzında bir yanık tadı bırakma oranı da artıyor. Kısa özetim bu şekilde.

Competative olarak yeni açılmış bir oyun gözüyle baktığımda, ne yazık ki sürdürülebilir bir model göremedim. Bunların detayını ileride vereceğim ama malesef önceki mmo rpglerin genel olarak kötü yanlarını fazlaca bünyesine katmış ve iyi olabilecek yanları bu kötü yanlar yüzünden çokta eğlenceli ve ya yaptığınız şeyin kazancını alabileceğiniz bir fortmata ulaşamamış.

2. RPG yanı

RPG yanı

Oyunu RPG olarak oynamaya başladığımda ilk önce karakter yapım ekranıyla karşılaştım. Her zaman yaptığım gibi yeşilin ağırlıklı olduğu bir karakter yapmak istedim (evet skyrim, darksouls oynarken tamamen yeşil ve mavi karakter yapan insanlardanım) bu seçeneğin olmaması üzdü öncelikle ancak çok bir beklentim de yoktu online olması itibari ile. 

Asıl sorun hemen sonrasında başladı. Classlar yani seçebileceğiniz karakter sınıfları gender locklanmış durumda. Yani bir sınıf seçerseniz zaten hazır olan model üzerinden oynamak zorundasınız çünkü diyelim ki kadın bir büyücü açıyorsunuz ama erkek oynamak istiyorsunuz. Oyun size "Hayır erkek olamaz" diye suratınıza bir tane geçiriyor. RPG olarak oynamak isteyenler için baya sert bir vuruş bu ve oyunun aslında RPG yanının çok düşünülmediğini anında gösteriyor.

Oyunun hikayesine gelince; eh. Tam olarak ne tepki vermem gerektiğini bilemiyorum ama örnek vermem gerekirse world of warcrafttan başlayalım. WOW'da bildiğiniz gibi pek çok ırk var ve bunların bazıları oyuncular için değil oyunun kendi bütünlüğü için konmuş ırklar. En ikoniği Murlock'lar denebilir bunun dışında oyuna sonradan eklenen pek çok ırkta mevcut bazıları oyuncular için olmasa dahi. Bunu söylememin sebebi oyuna bütün olarak baktığınızda bir tema içermesi gerektiğini düşünmekteyim. Eğer oyunu 2'ye ayırdıysanız "Kahraman ve Anti kahraman" tarafları şeklinde beklediğim şey iki tarafın karşılaştığı düşmanların bir noktadan sonra farklılaşması ve ya en azından kendilerine ait bir bölgeye sahip olup bunun üzerinden bir hikaye bekliyor insan. 

Hikaye demişken, derinliği olmayan ana karakteri oradan oraya sürükleyen ortalama animeler var ya hikayemiz bu. Bu kadar ağır yüklenmemin tek bir sebebi var, "ilk Türk X" 'lerinin artık kalitesizlik ve insanların umurunda olmamaya başlaması ile ilişkilendirilmesi. Malesef bir RPG olarak oynanacak durumda değil, Wiki'ye baktığınızda zaten classların açıklaması kısmında sadece yapabildikleri var her ne kadar hazır modelle oynamaya zorlanmış olsak dahi bu karakterlerin hiç bir hikayesi yok.

3. Competative olarak Aero Tales Tecrübem

Competative olarak Aero Tales Tecrübem

Öncelikle bu noktada sınıf seçiminde Samuray kullandım. Neden Samuray diye bir sınıf var bilemiyorum ama genel olarak bi baktığımda hem uzun mesafeden hem de yakından oynanabilecek yeterince de dayanıklılığa sahip diye düşünerek seçimimi yaptım.

Eğlendim mi? Eh. Oyunun başında çok eğlenceli denemez. Beşinci saatinin sonunda eğlenceli miydi denirse, ona çok eğlenceli diyemiyorum. İlk olarak Samuray kesinlikle normal bir sınıf değil.Anormal şekilde güçlü. PVP (Oyuncular arası savaş) kısmına baktığımızda dört farklı cc'ye sahip (Crowd Control yani karşındaki yaratık ve ya oyuncunun hareketlerini kontrol altına alabildiğin saldırılar, sersemletme, yavaşlatma,kör etme gibi.) Toplamda zaten sayısı çok yüksek olmayan yeteneklerin toplam yetenek sayısının yüzde otuzu karşınızdaki kişiyi yavaşlatmak ve ya sersemleten yetenekler. Son derece absürt.

Sınıfın diğer sınıflardan hiç bir farklılığı yok ben şahsen Warrior ve Samurai arasında hiç bir fark göremiyorum zaten beşinci saatimden sonra gidip bir de Warriora baktım. Durum orada da çok farklı değil. Yüzde otuzluk CC etkileri yirmi beşe düşmüş bunu bi yana koyarsak sınıf hakkında söylenecek çok bir şey yok. Aslında aynı sıfın daha ziyade 2 farklı oynanışı gibi, neden ikiye ayırma gereği duyulmuş zerre anlamış değilim. Birisi erkek birisi kadın ikisini de Warrior deseydiniz sonrasında oyun içinde sınıf seçimi yapmalarına izin verip ne bileyim kılıcın yolu diye samuray sınıfı, kalkanın yolu diye savaşçıya yöneltseydiniz. Bir de bir şey söylemek durumundayım oyunda kalkan yok.

Bu mantıkla düşünüldüğünde aslında toplam üç adet sınıf seçiminiz var. Büyücü/cadı ikisi de aynı şey sayılır, archer/ranger wow'daki weapon huterla normal hunter gibi; samurai warrior aslında aynı şeyler.

Sorunlar bununla da bitmiyor ne yazık ki. Güzel olan yanlarına bakarsak;

Anlaması kolay, oynaması da kolay olması itibari ile yeni başlayanlar için evet güzel. Lineerlik sağ olsun tek bir yönde ilerlediğiniz sürece pek bir şey kaybetmiyorsunuz. Çok fazla düşünmeden oynayabilirsiniz. Pek fazla kombo ve ya animasyon iptali ve ya buildleriniz konusunda kafa yormanıza da gerek yok. Bu şekilde düşünürsek ciddi oynamak için çokta ciddi olmanıza gerek yok denebilir.

4. Sanat, Oyun motoru ve diğerleri ve son söz

Sanat, Oyun motoru ve diğerleri ve son söz

Öncelikle yapımcı ekibin çok gurur duyarak yaptıkları anti hile sistemi düzgün çalışan bir virüs korumanız varsa oyunu açmanıza izin vermeyecek. Oyunu yönetici olarak açmak zorundasınız, bu benim nefret ettiğim bir şey. Doğal olarak oyunu kendi kişisel bilgilerimin olduğu bilgisayarıma değil arkadaşımdan ödünç alıp kullandığım tabletine yükledim. Merak etmeyin çok yeni bir tablet değildi oyunlar için kullanılıyor sadece.

Oyundan genel olarak yüksek performans almanız mümkün zira çok yeni şeyler kullanılmamış oyunda. Mobil versiyonunu incelemedim ancak telefonunuzla eş değer bir bilgisayarınız varsa çok rahat bir şekilde oynarsınız diyebilirim. Oyun motorunda senkronizasyon bozuklukları malesef bulunmakta, bazen istediğiniz şekilde hareket etmiyor karakteriniz ancak çokta takılacak bir şey değil. Ben oynarken bir miktar LAG (Gecikme) mevcuttu ancak bu benim internetimden de kaynaklanıyor olabilir siz de karşılaşırsanız yorumlar kısmına yazarsanız sevinirim.

Voice Over/Acting ( Seslendirme); 2005 yılı için gayet kabul edilebilir ancak 2022 yılı için malesef yetersiz kalıyor. Özellikle de arka plan müzikleri bu kadar tek düzeyken.

Pay to win(Kazanmak için para ödemek); bedava oyunlarınların genel bir taktiği olsa dahi bu oyunda para verip aldığınız bir şeyi oyunun içerisinde ticarete açabilmeniz itibari ile ne kadar etkili olacağını anlayabilirsiniz. Her bedava oyunda güçlendirme paketi olduğundan absürt şeyler dışında çok bir yorum yapamam. Oyuna tam etkilerini göremediğim için pek bir şey söylemekte istemiyorum ancak bazı insanlar rahatsız olmuş gibi. Bazıları da gayet memnun bu durumdan.

Görseller/Grafikler; Grafikler hakkında konuşmak gerekilirse genel olarak bir tarz üzerinde durulmayı seçmiş yapımcılarımız. Bu nedenle çok fazla eleştiremeyeceğim amaaa... Bir iki çift notum olacak. Bazı Npc'ler malesef başka oyunlardan eklenmiş gibi. Yazı karakteriniz anlamsız bir şekilde oyunun kendisi ile uyumsuz. Dünyanız da malesef fazla pastel, bi ara Fortnite en ünlü halindeyken ona benzer yapılan oyunlar vardı. Çok daha pastel bir şekilde yaparlardı bu oyunları ancak bu oyunlardan farklı olarak bir RPG'de bir şirketin durmadan oyunculara pompalaması gereken kana sahip değilsiniz. Bu oyunda 1 tane bile concept art bulunmamakta. Tek bir tane bile 2D art work yok. Nasıl olmaz diyor olabilirsiniz ancak kısa bir araştırma sonrasında tek bir görsel dışında her şeyin aldındığı bir hazır paket olduğunu söyleyebilirim. Tek bir görsel diyorum çünkü Steam Overlay'inde bulunan muhtemelen tek çizim olan kızı hiç bir yerde bulamadım. Kendi sitelerine girip baktığımda 2D'yi kim yapmış o da yazmıyordu. Discord serverlarında da aynı şekilde bunu bulamadım. İnstagramlarındaysa yine hiç bir şey bulamadım. Ancak bu bir takıntıya dönüştü, aradım taradım nerden olabilir diye, sonunda birisini buldum ancak ismini vermek doğru mu bilemiyorum. Kendisine mesajım da şu şekilde oldu kendisi Türkmüş boşuna İngilizce mesaj attım ama özetle "İyi günler, Aero Tales ekibindensiniz galiba. Yaptığınız artwork hakkında konuşmak istiyordum mümkünse." gelen cevap şu şekilde oldu "Malesef şirketin bir çalışanı değilim dışarıdan bir iş olarak kabul ettim cevap verebileceğim bir şeyse tabi ki yardımcı olabilirim." Genel olarak burada yazdığım şeyleri yazdım kendisine. Kendisinin de bir kaç fikri vardı, bir kaç şey hakkında konuştuk ancak detay vermek istemedi ve özellikle aramızda kalmasını, şirketle hiç bir ilgisi olmadığından isminin de saklı kalmasını uygun gördü. İsteğine saygı göstererek bunun ne kadar büyük bir sorun olduğu kısmına geçeceğim izninizle.

2D çizerler bir oyun şirketi için hikayeden sonra nasıl ilerleneceğini kısaca özet geçerler. Dünya böyle gözüküyor bakın diyebilirler, ve ya bakın bu karakter tasarımında bunu kullanalım, silah tasarımı olarak bu da güzel; gibi pek çok tasarımda kendisilerine danışılır. Bunun yapılma sebebi bitmiş işi önceden görüp hah tamam bu güzel görünecek demek olabilir ve ya oyunun grafikleriyle bu hikayenin içeriğini tam olarak aktaramıyoruz bunu farklı görserllerle aktaralım denebilir. Bunların da dışında, oynun görsel bütünlüğünü koruması gibi bir etkeni de var bunun, eğer bir takım görsellerinizi üretiyorsa ve bu temaya hakimse oyununuzun içeriği değişse bile belirli bir standartla değişim yaşanır. Bu değişim her haritada ağzımıza sokulduğu üzere bu kadar keskin değil daha nasıl söylenir artistik bir şekilde gerçekleşir. Bu yazıda yazdığım şeyleri birisi önceden size söyleyebilirdi işte. Özetle araba yapmaya başlanmış ancak parçalarınızın bir kısmı bulunmamakta. Ne zaman patlar ben kestiremiyorum ancak umuyorum ki düzeltirsiniz bu eksikleri.

 

Son söz olarak kısaca puanlayalım her bir puanlama 0-2 arasında olacak şekilde beş noktada inceleyeceğim;

Grafikler:0 (Orjinallikten yoksun, eksik, oyun için grafiklerin tekrar değerlendirilmesi gerekli bir birinten tamamen kopuk.)

Ses/müzik:0 (İkonik olarak tekrar dinlenme kapasitesine sahip bir içerik bulunamamakta)

Oynanış:1 (Güzel şeyler katılmaya çalışılmış ancak erken erişim adı altında sürekli patchlenen bir oyun bilemiyorum... Güzel şeylerin yanında kötü olabilecek çok fazla pürüz bulunmakta.)

Oyun motoru:1 (Bir versem mi vermesem mi emin olamadım işin gerçeği ama belki benim internetimden kaynaklıdır ve arkadaşım 16 gb ram'i olsa da alışkın olmadığımdan takılma hissi vardır diye veriyorum)

Özgünlük:1 (Flyff ve tekrar düzenlediğiniz logonuzla birlikte yeni bir şeyler katmaya çalışmışsınız evet ama oyun çok pastel ve alıntıladığınız yerler çok fazla gözüme çarptı.Bir puan easter egglere geliyor.)

Bonus: 1 (Oynarken çok çok bunaldığım oyunlar oldu belki gözden kaçırmışımdır bazı noktaları diyerek 1 puan da kendim ekleme yapıyorum)

Son skor: 4/10

Son skoru geri alıyorum, Discordda konuşma alanlarının hepsi kapatılmış ve çizerinizi aramak için canımı çıkarttığınızdan. İnsan ismini bi şeyini yazar, yabancıların bizi ötelemesine alıştıkta kendi kendimize de yapmasaydık iyiydi.

Son Son Skor:3/10

Patates.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları