Türkiye'de Webtoon/Manga FanDubları Olabilir mi?
Yurt dışında kendine adeta bir alan oluşturmuş Webtoon ve Manga Fandubları ülkemizde nedense hiçbir zaman belli bir ilgi görmedi. Kendimde böyle bir seri yaptığımdan açıklamak isterim.

Neden Türkiye'de pek bilinmiyor?

Bunun sebebi Türkiye'de kurgusal içerik üreten insanlar pek yok ve bu kişilerin çoğunluğu anime, manga, webtoon gibi içerikleri tüketen kişilerden gelmiyor. Aslında Türkiye'de neden derinine kadar kurgulanmış(montaj ile güzelleştirilmiş) anime incelemesi veya manga incelemesi yoksa o sebepten Webtoon seslendirmeleri pek yaygın değil.

Neden Webtoon/Manga Seslendirmeleri izlemeliyim?

Bu sorunun yanına bir de "Zaten animeler yok mu?"yu da ekleyerek cevap vereyim. Biliyoruz ki Japonya'da animelerin çoğunluğu belli mangalardan adapte ediliyor. Ve orjinal materyalin sesli, animasyonlu versiyonu olarak tanıtılıyor ama durum bundan daha karmaşık. Animeler genelde orjinal materyallerin aynı zamanda bazı derinliklerden arındırılmış versiyonu olabiliyor.

İzlenilebilir bir içerik olurken aynı zamanda birçok iç konuşmadan karakterler arası ilişkiden sahneden feragat etmek zorunda kalıyorlar. Ve elbette bunda bütçe(finansal durumlar), bölüm süresi gibi etkenlerin büyük bir payı var. Ve hepsinin sonucu olarak genelde animeler orjinal mangakaların asla hayal ettiği biçimde ya da oluşturduğu dünyaya yakışacak şekilde adaptasyonlar olamıyorlar. Tabiki de olanlar var ama bu genel durumun varlığını gizlemiyor. Bundan dolayı asla o derinlikli ve sonunda etkisini çok yükselten hikaye anlatımı animelerde pek olmuyor.

Ama webtoon/manga seslendirmeleri orjinal materyalin kendisine ses kazandırmak üzerinedir. Hayranların hayran oldukları şey adına verdikleri uğraşların sonucudur. Finansal ve bölüm süreleri gibi durumlar yerine yayınlama tarihleri asıl sorunlarıdır. Bu ürünler her şeyin sonunda orjinale sadık olmak zorundadır çünkü orjinali deneyim etmenin başka bir yoludur. Ondan bir şey eksiltmez. Sadece ekler. Deneyimi bence yüceltir.

Bu noktada tek yerli serimizden bahsetmek istiyorum

Arkadaşlarımla yaptığım webtoon seslendirmesi serimiz artık birkaç ayını doldurdu. Ve yapması ne kadar bazen eğlenceli de olsa bir yandan da yorucu. Ama her şeyin sonunda insanların katılımını gösterdiği ilk gösterimler ve ilk yorumlar bana onca uğraşa değdiğini söylettirmeye yetiyor. Müzik seçimleridir seslendimeleridir gerçektende böyle içeriklerin yavaş ama güçlü hikaye anlatımına yeni anlamlar ve yeni değerler kazandırdığını düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Lalin's Curse Turkish Webtoon Fandub

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://bakim.turkanime.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Disqus Yorumları